Hokejisti HC MONACObet Banská Bystrica v utorňajšom stretnutí ôsmeho kola extraligy na domácom ľade zdolali po samostatných nájazdoch kamzíkov z Popradu. Barani tak pridali piatu výhru v rade a udržali sa na druhej priečke tabuľky.

V úvodných minútach si mužstvá vyložené šance nevypracovali, ale baranom sa podarilo otvoriť skóre v piatej, keď Christián Michalčin po vyhratom buly Andreja Bíreša vystrelil od modrej čiary a puk sa zastavil až v sieti – 1:0. Michalčin sa tak radoval zo svojho prvého extraligového gólu v banskobystrickom drese. V 6. minúte mohol vyrovnať Orrin Centazzo, ktorý sa ocitol sám v ľavom kruhu, ale Dominik Hrachovina jeho strelu zneškodnil. Krátko nato sa na opačnej strane odrazil puk k Reecovi Scarlettovi, ktorý príklepom z dobrej pozície minul bránku.

Domáci si v prvej tretine vypracovali dvojgólové vedenie, keďže v 16. minúte pridal svoj siedmy gól v sezóne ich najlepší strelec Matt Boucher. Alex-Olivier Voyer sprava trafil betón Filipa Belányiho v bránke Popradu a Boucher bol pripravený na gólovú dorážku – 2:0. Kamzíci sa krátko po druhom góle dostali do nádejného brejku a Juraj Šiška zvolil strelu z ľavého kruhu, s ktorou si gólman Hrachovina poradil. Prvú tretinu dohrávalo mužstvo Popradu v početnej prevahe a Cole Coskey tiesnený z medzikružia minul bránku.

Zverenci trénera Vladimíra Országha ubránili aj druhú polovicu prvého oslabenia v úvode prostrednej časti. V 27. minúte sa do samostatného úniku dostal útočník hostí Adam Cracknell, no prestrelil bránku. Druhá dvadsaťminútovka však veľa vyložených príležitostí nepriniesla. Pološancu mal v 35. minúte sedemnásťročný útočník domácich Lukáš Tomka, keď osamotený z pravého kruhu tesne minul vzdialenejší horný roh Belányiho svätyne.

Pred záverom druhej tretiny mali zverenci amerického kormidelníka Todda Bjorkstranda k dispozícii druhú presilovú hru. V bránke však neskončila tvrdá rana Oldricha Kotvana z vrcholu ľavého kruhu ani pokus Jakuba Urbáneka z uhla z pravej strany. Potom si po prvýkrát zahrali presilovku aj banskobystrickí hokejisti a kapitán Alex Výhonský trafil zblízka ľavú žŕdku po strieľanej prihrávke Collina Adamsa z pravej strany.

Barani potvrdzovali povesť výborne brániaceho mužstva aj v úvode tretieho dejstva. V 50. minúte však chyboval v blízkosti vlastnej bránky Gabriel Chicoine a Tomáš Török zblízka tutovku zahodil. Krátko predtým sa z bránky Popradu kvôli zraneniu porúčal bývalý gólman Banskej Bystrice Belányi, nahradil ho Adam Vay. Ako prvý ho spomedzi kruhov preveril Boucher, ale maďarský brankár v tomto mikrosúboji uspel.

Hosťom sa napokon podarilo streliť kontaktný gól v 56. minúte, keď Matúš Paločko pred bránkou úspešne tečoval strelu Samuela Feretu od modrej čiary – 2:1. Rozhodcovia situáciu dlho skúmali na videu, ale gól uznali, keďže puk ešte pred zásahom Paločka tečoval vo vzduchu aj Markus Suchý, lenže ten mal hokejku dostatočne nízko. Potom však Török fauloval a Adams v presilovke sprava minul odkrytú bránku. Vzápätí z podobnej pozície nepochodil ani Výhonský. Kamzíci trestali. V predposlednej minúte Turan nahodil puk od modrej čiary na bránku a Cracknell tečoval puk za Hrachovinu – 2:2.

Pod Urpínom sa tak predlžovalo. Andrew Calof fauloval Matta Wedmana a barani mali ideálnu príležitosť na rozhodnutie v podobe presilovky štyroch proti trom, ale strely z prvej z pravého kruhu neslávili úspech. Duel napokon dospel až do samostatných nájazdov. V prvej sérii predviedol skvelý blafák Ján Petriska, v tretej vystrelil presne medzi Vayove betóny Andrej Bíreš, Hrachovina na opačnej strane strelcov Popradu vychytal, a tak sa mohli barani radovať z piatej výhry v rade, hoci len za dva body. Országhovi zverenci sú zároveň naďalej nezdolaní na domácom ľade. Poprad naopak ťahá 5-zápasovú šnúru prehier.

Hokejisti HC MONACObet Banská Bystrica odohrajú nasledujúci zápas v piatok 11. októbra od 17.30 h. Na domácom ľade privítajú v derby HKM Zvolen.

Povedali po zápase

Ivan Majeský, asistent trénera baranov: „Začali sme dobre. Boli tam v prvej tretine aj naše individuálne chyby, po ktorých mal súper šance, našťastie nás „Hrášok“ podržal. V druhej tretine tam bolo pár našich chýb z laxnosti a nekoncentrovanosti. Tretiu tretinu sme mali pod kontrolou až do tých posledných piatich minút, kedy Poprad hral to, čo potreboval. Nahadzoval puky pred bránku a dúfal, že sa tam niečo stečuje, čo sa aj stalo, ale získali sme nakoniec ten extra bodík. Škoda tej presilovky štyri na tri v predĺžení. Tri body by boli lepšie, ale aj dva body sa berú ako víťazstvo. Stále je začiatok sezóny. Nepozeráme sa na to, koľkí sme, ideme od zápasu k zápasu. Stále tam máme hluché miesta, ale dnes to bol lepší výkon ako v Žiline, to je podstatné. Máme pred sebou ďalšie ťažké zápasy a musíme sa na ne pripraviť.“

Ján Petriska, útočník baranov, premenil víťazný samostatný nájazd: „Myslím si, že to bol z našej strany dobrý zápas, odviedli sme dobrú prácu. Na konci sme sa stiahli možno trošku viac než sme mali, ale aj tak sme podľa mňa držali. V závere riadneho hracieho času sme mali presilovku, mali sme si to lepšie postrážiť, nedostať ten gól, ale aj tak sme radi, že sme nakoniec vyhrali a berieme dva body. Presilovky musíme lepšie využiť, aby sa nám na konci toto nestávalo, aby sme mohli zvíťaziť za tri body. Ale aj tak si myslím, že hráme tímovo a pomáhame si, vďaka čomu to dokážeme dotiahnuť do víťazného konca. Myslím si, že sme mali vyhrať za tri body, ale taký je hokej. Niekedy je to šťastie na našej strane, niekedy na opačnej, ale hlavné je, že sme vyhrali. Darí sa nám, ale stále je začiatok sezóny a nechceme nikam uletieť. Pri nájazde som urobil niečo, čo robím často, mám to nacvičené. Poradil som sa s trénerom brankárov a povedal mi, že mám ísť do toho, tak som to skúsil a vyšlo to.“

Christián Michalčin, obranca baranov, strelec prvého gólu: „Som rád, že mi to tam padlo. Už minulý domáci zápas som dal skoro gól, čiže som rád, určite to potešilo. Mrzí nás, že sme nevyhrali za tri body. Takýto výsledok musíme ku koncu udržať, mali sme si to postrážiť. Súper to už klasicky všetko hádzal na bránu, boli to nepríjemné situácie, prešlo to tam. Nevyužité presilovky zamrzia, ale „Hrášok“ nás výborne podržal v nájazdoch a chlapci ukázali, že im to v nájazdoch ide.“

Fotogalériu nájdete pod článkom.

Tipos extraliga – 8. kolo – utorok 08.10.2024, 17.30 h – Tipsport Aréna, B. Bystrica

HC MONACObet Banská Bystrica – HK Poprad 3:2 sn (2:0, 0:0, 0:2 – 0:0, 2:0)

Góly a asistencie: 5. Michalčin (Bíreš, D. Stránský), 16. Boucher (Voyer) – 56. Paločko (Suchý, Fereta), 59. Cracknell (Turan, Calof). Rozh. náj.: Petriska. Presilovky: 0/3 – 0/2 . Rozhodovali: Crman, Moller – D. Konc ml., Frimmel. Diváci: 1864.

Banská Bystrica: Hrachovina (Rabčan) – Chichoine, Scarlett, Zeleňák (A), Žabka, D. Stránský, Michalčin, Česánek – Petriska, Boucher, Voyer – Faith, Wedman, Adams – Tomka, Bíreš, Výhonský (C) – Matoušek (A), Čunderlík, A. Stránský.
Tréner: Vladimír Országh.

Poprad: Belányi (Vay) – Bourque, Ligas, Kotvan, D. Brejčák, Fereta, Turan (C), Sluka – Török, Cracknell, Coskey – Centazzo, Šiška, Calof – Nauš, Suchý, Paločko – Kundrik, Urbánek, Šotek.
Tréner: Todd Bjorkstrand.