Hokejisti HC MONACObet Banská Bystrica vo svojom druhom vystúpení v tohtoročnej edícii Tipos extraligy zvíťazili na domácom ľade proti Košiciam. Po predĺžení so Spišskou Novou Vsou tentoraz rozhodli až v samostaných nájazdoch.

Do zápasu dokázali bezchybne vstúpiť oceliari, vďaka čomu otvorili skóre už po tridsiatich sekundách. Puk dostal na vrchole kruhov od Bretta Pollocka Šimon Petráš, ktorý delovkou z prvej do protipohybu Dominika Hrachovinu rozvlnil sieť na domácej bránke – 0:1. Košice tlačili aj naďalej, po chybe Vojtecha Zeleňáka v 2. minúte zakončoval neúspešne Patrik Rogoň. V 7. minúte sa osmelili aj zverenci Vladimíra Országha, najprv narobila Jaroslavovi Janusovi problémy mladá nádej banskobystrického hokeja Lukáš Tomka, neskôr aj nahodený puk od Christiána Michalčina.

Hra sa následne prelievala zo strany na stranu, tímom sa, s výnimkou presilovej hry hostí, nedarilo usadiť v útočnom pásme. V 15. minúte sa do prečíslenia dvoch proti jednému dostali Boris Žabka s Tomášom Matoušekom, druhý menovaný ale proti svojmu bývalému spoluhráčovi Janusovi nezakončil presne. Záver prvej časti priniesol pád Tomáša Mikúša tesne pred Hrachovinom, domáci gólman vystrašil fanúšikov bolestivou grimasou, avšak nakoniec pokračoval v hre.

V úvode druhého dejstva dokázali barani vytvoriť tlak, vďaka Wedmanovej prihrávke sa pred bránkou hostí ocitol Collin Adams, no strela mu nesadla a skončila len na zadnom mantineli. V 25. minúte sa počas presilovej hry baranov uplatnilo hokejové pravidlo „nedáš, dostaneš“ po tom, ako najprv Matthew Boucher netrafil odkrytú bránku a následne z protiútoku zvýšil gólový náskok oceliarov Filip Krivošík – 0:2. Po skončení jednej početnej výhody dostali domáci príležitosť druhej, v tej už ale nepochybili, naopak v 27. minúte znížili, keď po strele Reeca Scarletta dorážal odrazený puk do odkrytej bránky Roman Faith – 1:2.

V polovici zápasu mal tím kanadského lodivoda Dana Cemana niekoľko sľubných príležitostí, najprv sa puk spoza bránky pokúsil zasunúť za Hrachovinov chrbát Danick Martel a následne nezakončil ideálne Petráš. Košice navýšili gólové manko v 34. minúte, po neprehľadnej situácii v predbránkovom priestore baranov si puk našiel Petráš a po odraze od Matoušekovej rukavice si na svoje konto pripísal už druhý presný zásah – 1:3.

Tretia tretina odštartovala košickou presilovkou, v nej si oceliari dokázali vytvoriť niekoľko príležitostí, ktoré ale zmarila pozorná obrana domácich spoločne s brankárom Hrachovinom. Necelá prvá polovica druhej tretiny  bola ale naďalej v réžii Košíc aj vďaka tomu, že im hokejisti Banskej Bystrice umožnili ďalšie dve hry v početnej výhode. V 49. minúte sa podarilo domácim baranom znížiť, po prihrávke od Matta Wedmana sa pred bránkou hostí objavil Adams a strelou do ľavého horného rohu prekonal zmäteného Janusa – 2:3.

Do záverečnej päťminútovky vstúpil tím trénera Vladimíra Országha početnou prevahou, fauloval Brett Pollock, na ktorého po niekoľkých desiatkách sekúnd nadviazal aj Radek Deyl. Barani presilovú hru o dvoch hráčov využili hneď pri prvom usadení sa v útočnom pásme, od modrej čiary strieľal Scarlett a jeho pokus dorazil za Janusov chrbát Wedmana – 3:3. V poslednej minúte dostali hráči Košíc vďaka vylúčeniu Scarletta krátku presilovú hru, no v tej domácich podržal Hrachovina. Oba tímy tak smerovali do druhého predĺženia v druhom zápase.

V ňom hneď na začiatku fauloval Alex Voyer, no oceliari už siedmu presilovku v zápase nevyužili. Predĺženie napokon víťaza zápasu neurčilo a tímy pokračovali do samostatných nájazdov. V nich sa strelou medzi Janusove nohy presadil len Andrej Bíreš, a tak si hráči spod Urpína aj v druhom kole odniesli dvojbodový zisk.

Hokejisti Banskej Bystrice odohrajú nasledujúci zápas v utorok 24. septembra od 18.00 h na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu proti domácemu Slovanu Bratislava.

Povedali po zápase

Vladimír Országh, tréner baranov: „Treba povedať, že prvé dve tretiny boli Košice lepšie, zaslúžene viedli a vyhrávali veľa osobných súbojov. Boli sme pomalší, boli jednoducho lepší, veľakrát nás pretlačili pri mantineli. Hlavne od tých súbojov sa potom odvíjala hra, boli sme v tlaku, nedokázali sme ich vyhrať. Samozrejme, v tretej tretine sme s tým chceli niečo urobiť, len sme prvých desať minút boli stále v oslabení. Dnes klobúk dole pre špeciálnymi tímami, hlavne pred tými, čo chodili na oslabovku, mali toho dosť, nakoniec sme vyrovnali v našej presilovke. Takže dva góly z presiloviek, konečne sme sa trafili. Taktiež sme jeden v našej presilovke dostali, čo by sa nám nemalo stávať. Zápas nakoniec išiel do predĺženia a samozrejme v tých nájazdoch to „Hrášok“ zavrel a „Birko“ to premenil, takže sme neskutočne radi. Aj napriek tomu, že boli Košice lepšie, sme dokázali nájsť spôsob, ako to dobré mužstvá robia. Pre nás je to psychická vzpruha, že sme porazili tak kvalitného súpera, ktorý nám to dnes deklaroval aj na ľade, že naozaj má kvalitné mužstvo a vysoké ambície. Čo sa týka bodov a víťazstiev, sme spokojní. Začiatok je veľmi dôležitý, pretože môžeme vidieť, že extraliga bude enormne vyrovnaná a bojuje sa o každý bod. Sme za to vďační a s pokorou ideme ďalej.“

Roman Faith, útočník baranov, gól a asistencia: „Dnes to bol ťažký zápas, Košice boli určite lepším tímom, no my sme našťastie našli cestu a vyhrali, takže som za to veľmi rád. Veľa záleží na tom, ako tie naše veci dodržiavame. Keď ich dodržiavame, tak má súper menej šancí. Keď ale bohužiaľ nehráme to, čo máme a pustíme toho súpera k šanciam, hlavne takého, ako sú Košice, čo je ašpirant na titul, tak oni tie góly dajú. Dnes to našťastie až tak netrestali, mohli určite viacej, čize sme radi za to. Tých oslaboviek bolo strašne veľa, aj v príprave ich bolo veľa a berie nám to velma síl. Dúfam, že v utorok ich nebude až toľko a môžeme vyhrať za tri body. Oslabovky ale boli vynikajúce a dokázali sme nájsť cestu k dvom gólom v našej presilovke, takže to nám veľmi pomohlo.“

Andrej Bíreš, útočník baranov, premenil rozhodujúci samostatný nájazd: „Rozhodnúť to bol pekný pocit, bol to pre mňa prvý gól v sezóne. Takisto musím dať kresit „Hrachovi“, vynikajúco vychytal tie nájazdy. Kredit patrí aj celému tímu, že sme sa do toho predĺženia dostali, lebo sme v tretej tretine prehrávali 1:3. Povedzme si otvorene, nebol to ideálny zápas z našej strany, ale ukázala sa sila charakteru a sila tímu a vyhrali sme, aj keď sme možno dnes neboli ten lepší tím. Oni majú veľmi dobré tie presilovky, čo meno, to vie hrať presilovku. My sme sa na nich ráno dobre pripravili, pozreli sme si videá, vedeli sme, čo chceme hrať, čiže aj to musím dať kredit oslabovkovému tímu, že sme to takto zahrali. Istotne sme spokojní, pred sezónou by sme to brali všetkými piatimi. Musíme na tom zakladať a ísť ďalej do ďalších zápasov s týmto výkonom a možno ešte lepším.“

Dan Ceman, tréner HC Košice: „Mali sme dobrý štart, v prostrednej časti prvej tretiny sme im dali nejaké momentum, ale nebolo to nič dramatické. V druhej tretine sme boli excelentní, hrali sme, kontrolovali sme puk, bola to naša tohtosezónna najlepšia druhá tretina ak počítam aj prípravu. V tretej tretine sme mali niekoľko presiloviek a príležitostí zvýšiť skóre na 4:1 aj na 4:2, čo sa nám nepodarilo. Naopak, domáci boli oproti nám lepší a zvládli dať dva góly. Som sklamaný, vyhrávali sme o dva góly a mali sme niekoľko príležitostí na to vyhrať zápas. Nakoniec sme pustili body, aj keď sme to mali vo svojich rukách. Musíme ísť ďalej, odviedli skvelú robotu v oslabovkách, výborne blokovali strely, takže za to ich musím vyzdvihnúť.“

Šimon Petráš, dvojgólový strelec Košíc: „Myslím, že v hre päť na päť sme boli lepší a potom už za stavu 3:1, keď sme mali tie presilovky v tretej tretine po sebe, tak tam sme mohli úplne ukončiť zápas. Bohužiaľ, tými presilovkami sme si nepomohli a oni potom vyrovnali, a už to bolo pootm ťažké v nájazdoch, párkrát nám puk ušiel, skočil, a už to bolo. Chceli sme dať gól a ten zápas upokojiť, ale potom sme ostali viac a viac frustrovaní, že sme nedali ten gól, lebo sme mali dosť šancí na to. Musíme zlepšiť presilovky, lebo tie špeciálne tímy rozhodujú zápasy, a keď máme takú šancu, tak ju musíme využiť. Som rád, že som dal góly, ale som smutný, že sme prehrali ten zápas.“

Fotogalériu nájdete pod článkom.

Tipos extraliga – 2. kolo – nedeľa 22.09.2024, 16.30 h – Tipsport aréna, B. Bystrica

HC MONACObet Banská Bystrica – HC Košice 4:3 sn (0:1, 1:2, 2:0 – 0:0, 1:0)

Góly a asistencie: 27. Faith (Scarlett, Boucher), 50. Adams (Wedman, Jasenec), 57. Wedman (Scarlett, Faith) – 1. Petráš (Pollock, Teves), 25. Krivošík (Lamper), 34. Petráš (Martel). Rozh. sam. náj.: Bíreš. Presilovky: 2/5 – 0/7. Rozhodovali: Štefik, Kocúr – Tichý, Stanzel. Diváci: 2026.

Banská Bystrica: Hrachovina (Rabčan) – Chicoine, Scarlett, Zeleňák (A), Michalčin, Česánek, Žabka, D. Stránský – Petriska, Boucher, Voyer – Faith, Wedman, Adams – Tomka, Bíreš, Výhonský (C) – Matoušek (A), Čunderlík, Jasenec.
Tréner: Vladimír Országh.

HC Košice: Janus (Riečický) – Gildon, Parlett, Deyl, Teves, Šedivý, Ferenc (A) – Mikúš, Chovan (C), Jääskeläinen – Petráš, Pollock, Martel – Lamper, Kohút, Krivošík – Rogoň, Havrila, Bartánus (A).
Tréner: Dan Ceman.