Hokejisti HC MONACObet Banská Bystrica nadviazali na ich posledný zápas proti Michalovciam a v poslednom septembrovom stretnutí zdolali štvorgólovým rozdielom Nové Zámky.

Zverenci Vladimíra Országha sa po výhre v Michalovciach predstavili v nedeľu na domácom ľade proti deviatym Novým Zámkom. V zostave urobil domáci lodivod niekoľko kozmetických zmien, najväčšou z nich bola v bránkovisku, kde Eugena Rabčana nahradil Dominik Hrachovina.

Do zápasu vstúpili aktívnejšie hokejisti Banskej Bystrice, napriek tomu sa prvou výraznejšou šancou prezentovali hostia, keď sprava neúspešne zakončoval Dillon Hamaliuk. Barani v aktivite pokračovali, v šanciach bol Ján Petriska aj Lukáš Tomka, no obaja stroskotali na Kristianovi Tamminenovi. Výrazná príležitosť prišla v 9. minúte z hokejok Nových Zámkov, Daniel Kowalczyk kľučkou popod hokejku prešiel cez Borisa Česánka a stroskotal až na pozornom Hrachovinovi.

Zverenci Vladimíra Országha sa v polovici prvej tretiny nechali dvakrát vylúčiť, z trestnej lavice naskakujúci Gabriel Chicoine dostal puk do samostatného úniku, avšak v rozhodujúcej chvíli mu skĺzol z čepele. Na druhej strane otvorili skóre v hre piatich proti štyrom hostia, z uhla zakončoval Adam Lapšanský a puk sa od chrbta Hrachovinu odrazil až za bránkovú čiaru – 0:1. V 18. minúte dostali príležitosť zahrať si presilovú hru aj domáci hráči, Tamminena ohrozili streleckými pokusmi Chicoine aj Collin Adams, no hostia dokázali banskobystrickému tlaku odolať.

Druhé dejstvo odštartovali aktívnejšie hráči domácich, v 24. minúte sa dostali do rýchleho protiútoku zásluhou Jána Petrisku, ktorý sprava poslal strieľanú prihrávku na Matta Bouchera, a ten hokejkou umiestnil puk za Tamminenov chrbát – 1:1. Skóre sa podarilo navýšiť v 29. minúte Tomášovi Matoušekovi, ktorý sa po strele Dávida Stránského lepšie zorientoval v predbránkovom priestore a poslal puk presne pomedzi betóny brankára hosťujúceho celku – 2:1.

Tretíkrát donútil Tamminena kapitulovať už v 32. minúte Roman Faith, keď po strele Stránského od modrej čiary stečoval puk medzi betóny brankára hostí – 3:1. O tri minúty neskôr odskočili domáci zverencom Erika Čaládiho už na rozdiel troch gólov, Faith spoza bránky našiel presnou prihrávkou Adamsa a americký útočník sa spred bránky nemýlil – 4:1. Hneď po vhadzovaní sa do útoku dostali hráči Nových Zámkov a bleskovo znížili, z ľavej strany zakončujúci Justin Ducharme bekhendom prekonal Hrachovinu – 2:4.

Tretiu tretinu otvorili domáci hráči gólovo, druhýkrát v zápase dokázal Tamminena prekonať Boucher, ktorého medzi kruhmi našiel presnou prihrávkou Alex Voyer – 5:2. Skóre mohol v 48. minúte upraviť Voyer, no to, čo nevyšlo jemu, napravil o minútu neskôr Petriska, ktorý v korčuliarskom súboji predbehol Patrika Lužu a strelou pod pravú ruku navýšil gólový náskok hráčov spod Urpína už na štyri – 6:2.

Od tohto gólu sa už tím Vladimíra Országha bavil hokejom, barani predviedli niekoľko oku lahodiacich akcií, no ani jednu z nich nedokázali zakončiť gólom. Najbližšie k presnému zásahu bol v 54. minúte Boucher, no pri svojom pokuse streliť hattrick nebol úspešný. Záver stretnutia ešte priniesol presilovú hru pre býkov, barani si však pohodlný náskok ustrážili.

Hokejistov HC MONACObet Banská Bystrica čaká najbližší zápas v piatok 4. októbra, kedy privítajú na domácom štadióne trápiacu sa Duklu Trenčín. Začiatok zápasu je naplánovaný na 17.30 h.

Povedali po zápase

Ivan Majeský, asistent trénera Banskej Bystrice: „Víťazstvo bolo vysoké, ale nerodilo sa ľahko. Prvá tretina bola náročná, predsalen sme vedeli, že Nové Zámky sú nepríjemný súper, ktorý ide do rýchlych protiútokov, čaká na svoje brejkové situácie, čo sa aj potvrdilo a zaslúžene viedli 1:0. My sme zbytočne hrali zložito, netlačili sme puk do bránky. V druhej tretine sme už hru trošku otočili, začali sme hrať jednoducho a tým aj padli naše góly. Zbytočne sme si to nekomplikovali v útočnom pásme, nahadzovali sme to na bránku, po tečoch sme dali štyri góly. Inkasovali sme zbytočný druhý gól po buly, to by sa nám nemalo stávať. Potom sme už zápas kontrolovali a doviedli ho do víťazného konca. Ako som povedal, Nové Zámky v prvej tretine dokázali, že sú nepríjemné mužstvo, ktoré hrá trpezlivo a čaká na svoju situáciu, čo sa aj potvrdilo. Potom sme predsalen dali tie rýchle góly a dostali sme sa do zápasu. Prvá tretina bola najslabšia z našej strany, Nové Zámky hrali veľmi dobre. Po víťazstve v Michalovciach sme si v prvom rade vraveli, že je dôležité tento zápas potvrdiť za tri body, čo sa aj podarilo, takže taká malá spokojnosť môže byť, ale dneska tá radosť končí, zajtra je nový deň a v utorok späť do práce.“

Ján Petriska, trojbodový útočník Banskej Bystrice: „Snažili sme sa dneska nič nepodceniť, od začiatku ísť do všetkého naplno, čo si myslím, že nám vyšlo. Aj keď sme dostali prvý gól, nezľakli sme sa, ďalej sme hrali, dali sme tie góly a udržali sme si to. Pred druhou tretinou sme si povedali nejaké taktické veci, snažili sme sa ďalej hrať naplno, aktívne napádať, vyhrávať súboje, všetko posielať na bránu a to nám vyšlo. Za body, ktoré som získal, som rád, ale myslím, že to víťazstvo na domácom ľade je cennejšie. Nesmieme si veľmi uletieť, musíme byť stále nohami na zemi a pokračovať v tvrdej práci. Vo formácii to dnes bolo už trochu lepšie, hrali sme spolu tretí zápas, takže som rád, že nám to tam konečne padlo.“

Matt Boucher, dvojgólový strelec Banskej Bystrice: „Mysím, že sme mali dobrú prvú tretinu a že sme sa dobre vrátili do zápasu v druhej tretine, takže som na chalanov veľmi hrdý. Podľa mňa sme sa ako formácia pozerali na väčšiu produktivitu v hre päť na päť, dobre sme vytvárali tlak a napádali ich obrancov, na základe čoho sme si vytvárali príležitosti. Bola to dlhá cesta skrz tréningový kemp a je vidno, že sme na ňom makali, vďaka čomu získavame body a dúfam, že budeme takto pokračovať aj ďalej.“

Erik Čaládi, tréner Nových Zámkov: „Z našej strany môžem pochváliť chalanov za prvú tretinu, kde sme blokovali strely, obetovali sme sa, jazdili sme, vychádzali nám veci, ktoré sme chceli hrať. Potom sme veľmi zle vstúpili do druhej tretiny, kde sme boli všade neskoro, nešli nám nohy, prehrávali sme súboje na každom kúsku ľadu, hlavne v predbránkovom priestore, tam sme boli dneska oveľa slabší a to dneska rozhodlo zápas. Dostali sme góly po tečoch, Bystrica má na to hráčov a myslím si, že to dneska rozhodlo. Nevedeli sme sa nijakým spôsobom dostať do zápasu, dostali sme ďalší a ďalší gól. Tá morálka tiež upadla, čo sa mi nepáči a musíme na tom zapracovať.“

Fotogalériu nájdete pod článkom.

Tipos extraliga – 5. kolo – nedeľa 29.09.2024, 16.30 h – Tipsport Aréna, B. Bystrica

HC MONACObet Banská Bystrica – HC Nové Zámky 6:2 (0:1, 4:1, 2:0)

Góly a asistencie: 24. Boucher (Petriska, Scarlett), 29. Matoušek (D. Stránský, A. Stránský), 32. Faith (D. Stránský, Adams), 35. Adams (Faith, Michalčin), 41. Boucher (Voyer, Petriska), 49. Petriska (Chicoine, Faith) – 13. Lapšanský (Golod), 35. Ducharme (Guay, Novajovský). Presilovky: 0/4 – 1/4. Rozhodovali: Štefik, Krajčík – Tichý, Durmis. Diváci: 1931.

Banská Bystrica: Hrachovina (Rabčan) – Chicoine, Scarlett, Zeleňák (A), Žabka, D. Stránský, Michalčin, Česánek – Petriska, Boucher, Voyer – Faith, Wedman, Adams – Tomka, Bíreš, Výhonský (C) – Matoušek (A), Čunderlík, A. Stránský.
Tréner: Vladimír Országh.

Nové Zámky: Tamminen (Mičík) – Roman, Komuls, Kowalczyk, Luža, Semaňák, Novajovský, Mészáros – Handlovský, Linet, Lapšanský – Tvrdoň, Slovák, Golod – Hamaliuk, Guay, Ducharme – Ružšk, Ondrušek, Kováč.
Tréner: Erik Čaládi.