Hokejisti HC MONACObet Banská Bystrica v šiestom kole Tipos extraligy zdolali na domácej pôde trápiacu sa Duklu Trenčín. Oproti zápasu s Novými Zámkami sa však víťazstvo nerodilo tak ľahko.

Domáci tím predviedol raketový úvod do zápasu a už po 27 sekundách otvoril skóre svojím siedmym bodom v sezóne Matt Boucher, ktorý sa v predbránkovom priestore zorientoval najlepšie a dorazil strelu Gabriela Chicoineho za chrbát bezmocného Michala Valenta – 1:0. Trenčín v 4. minúte dostal možnosť zahrať si presilovú hru, v nej však hostia nevymysleli nič, čo by domácu obranu a brankára Dominika Hrachovinu prekvapilo. Barani po ich oslabení prevzali zápas na svoju stranu, no žiadnu výraznejšiu šancu si nevytvorili aj vďaka dobrej defenzívnej hre zverencov Ernesta Bokroša. Tí v 11. minúte dostali možnosť druhej presilovky, tú aj napriek výraznej šanci Filipa Ahla nevyužili a hneď po nej navýšili gólový náskok hráči spod Urpína.

V 14. minúte najprv nastrelil puk zľava Matt Wedman, na druhej strane ho pri mantineli zachytil Andrej Bíreš, ktorý následne vystrelil na bránku, pričom puk ešte stihol šikovne stečovať medzi Valentove nohy Boucher – 2:0. Realizačný tím trenčianskej Dukly následne vymenil brankára, do svätyne hostí sa postavil Marcel Melicherčík. Na záver prvého dejstva fauloval bývalý hráč baranov Jake Cardwell, čo domáci aj využili zásluhou Christiána Michalčina, no tesne pred jeho presným zásahom prerušil hru hlavný rozhodca kvôli faulu Collina Adamsa na pravej strane klziska, a tak si barani odniesli do šatne dvojgólový náskok.

Do druhej tretiny vstúpili v početnej prevahe prenesenej z predchádzajúcej časti zápasu hráči spod Hradu Matúša Čáka, v nej ale nepredviedli nič, čo by domácich ohrozilo. Následne faulovali aj hostia, v presilovej hre si barani vytvorili niekoľko príležitostí, ktorým však Melicherčík odolal. V 24. minúte sa hráči Trenčína dostali do situácie dvoch proti jednému, neúspešne zakončoval niekdajší majster Slovenska Ville Leskinen. Ďalšie vylúčenie, opäť na strane Trenčína, prišlo v 29. minúte. V následnej presilovej hre sa barani bez menších problémov dokázali usadiť v útočnom pásme, najväčšiu príležitosť skórovať mal Alex Výhonský, ktorý nezvládol usmerniť strieľanú prihrávku do siete hostí.

V polovici zápasu sa na krátky čas usadili v útočnom pásmeaj hostia, no brankár Dominik Hrachovina ich pokusy spoľahlivo zneškodnil. Na konci banskobystrickej presilovej hry v 37. minúte narobil Melicherčíkovi problémy Reece Scarlett, ktorého strelu brankár hostí neudržal a zverenci Vladimíra Országha sa ihneď dôrazne natlačili pred bránku, puk sa dostal až k Boucherovi, ten však nezvládol trafiť odkrytú pravú časť bránky. Záver, podobne ako v prvej tretine, priniesol presilovú hru domácich, no skóre zápasu sa nemenilo.

Začiatok tretej tretiny začali aktívne obidve mužstvá, hra sa prelievala z jednej strany na druhú, viac striel na súpera vyslali hráči Trenčína. Tí postupne naklonili prvú päťminútovku na svoju stranu, najväčšiu príležitosť mal v situácii dvoch proti jednému Quinn Schiemann, Hrachovina však neinkasoval. V 48. minúte našiel Andrej Krajčovič na pravej strane korčuľujúceho Tobiasa Tomíka, trenčiansky mladík po sťahovačke zakončil, no stroskotal na Hrachovinovi. V tej istej minúte však český brankár kapituloval, po strele Seana Joslinga sa v početnej prevahe dostal k odrazenému puku Jozef Baláž, ktorý rozvlnil sieť a zaznamenal tak prvý presilovkový gól Trenčína v tejto sezóne  – 2:1.

O minútu neskôr mohli barani odpovedať, z ideálnej streleckej pozície však Výhonský trafil len žŕdku. V 52. minúte si hráči spod Urpína zahrali ďalšiu presilovú hru, v nej po Boucherovej krížnej prihrávke najviac pohrozil strelou na zadnú žrď Faith, Melicherčík puk vytesnil ramenom. Dve minúty pred koncom tretieho dejstva sa do úniku dostal Ján Petriska, úspešne si rozpohyboval Melicherčíka, no v zakončení pohorel, a tak držal fanúšikov v napätí aj naďalej. Následne sa pred vhadzovaním po ľavej strane Hrachovinu hostia rozhodli skúsiť hru bez brankára, ktorej ale barani odolali a odniesli si do tabuľky tri body.

Hokejisti HC MONACObet Banská Bystrica odohrajú ďalší zápas v nedeľu 6. októbra na pôde nováčika zo Žiliny. Začiatok zápasu je naplánovaný na 17.00 h.

Povedali po zápase

Vladimír Országh, tréner baranov: „My sme vedeli, že nás čaká ťažký zápas, čo sa aj potvrdilo. Aj napriek tomu, že Trenčín sa nachádza tam, kde je, majú kvalitu, ktorú aj dnes ukázali, majú skúseného trénera, takže my sme vedeli, že to nebude nič jednoduché. Mali sme výborný začiatok, z prvej akcie sme dali gól, mali sme tam nejaké šance ďalšie. Myslím, že tá cela prvá tretina bola z našej strany fajn. Na konci sme mali presilovku, z ktorej sme dali gól, úplne zbytočný faul nám ten gól zobral. Keby bolo 3:0, tak je vymalované. Tá hra sa v druhej tretine pomaly vyrovnávala, mali sme tam znovu veľa presiloviek, ale dnes nám absolútne nešli a brali nám to momentum zo zápasu, ako keby sme my upadali nižšie a nižšie. V tretej tretine bol Trenčín lepší, tlačil nás a znížili. Podstatné pre nás bolo, že sme to na konci ubránili, možno aj trošku so šťastím, ale to k tomu patrí, takže pre nás sú dôležité body ale vieme, že sa musíme zlepšiť. Hlavne v presilovkách, nemôžme tam vymýšľať, prestali sme strieľať, začali sme hľadať nejakú krížnu prihrávku, nejaké veci, ktoré jednoducho nám nejdú. To, ako sme dali dva góly po tečoch, po nahodených pukoch, to musíme robiť aj v presilovej hre. Ako hovorím, ťažký zápas pre nás, dôležité body, Trenčín ukázal určitú kvalitu a určite budú nepríjemný súper pre ostatné mužstvá. Je časť sezóny, keď ešte všetci majú sily, ešte každý bojuje, o každý bod sa hrá, takže každý bod je dôležitý. Na konci dňa sa vždy počítajú body. My sme ukázali lepšie aj horšie veci, ale môžte hrať pekne, môžte hrať dobre, ale keď nič nemáte, tak je vám to viac-menej k ničomu. My sme tie body dnes získal, chalani našli cestu k tomu, ako zvíťaziť a to je to najpodstatnejšie. S „Matesom“ (Tomášom Matouškom pozn. red.) pracujem už dlhodobo a pred tým, ako som odišiel, tak tu bol. Je to jeden z lídrov mužstva, je to bojovník, ktorý pozná svoju úlohu v mužstve a robí to, čo od neho chceme.“

Tomáš Matoušek, útočník baranov, odohral päťstý zápas v slovenskej extralige: „Ani neviem, ako mi tá päťstovka znie, ja si stále myslím, že mohlo byť aj viac. Bohužiaľ som chodil naproti tým zraneniam, respektíve aj chodím, takže to ma trošku mrzí, že som mohol stihnúť aj viac toho, ale zase som rád. Proste 500 je fajn, verím, že ešte nejaké zápasy pridám. Prvá tretina bola fajn, v druhej treine sme nejako začali blbnúť, mali sme tam paradoxne my presilovky, ale začali sme strácať na modrej puky. Trenčania sú v kríze, ale vôbec nehrajú zle a hrýzli tam, my sme sa z toho ťažko vyhrabávali v tej tretej. Vďakabohu sme to ubránili, takto by som to uzavrel. Tri body sú doma, musíme sa z toho poučiť a v nedeľu v Žiline nás čaká určite podobný, až by som povedal ťažší zápas, pretože je vonku. Samozrejme, sme radi, že zbierame body, len vravím, že musíme zlepšovať tieto veci. Odohráme veľmi dobrú prvú tretinu, kedy máme šance, a potom si nejako povieme v hlavách, že už nám netreba robiť to, čo máme robiť, a tým postavíme súpera na nohy.“

Ernest Bokroš, tréner Trenčína: „Možno prekvapím hodnotením, aj keď nemáme stále ten výsledok, po ktorom všetci túžime, či už je to víťazstvo alebo nejaký bodík. Musím si zastať chlapcov, pretože zlepšujeme sa od zápasu k zápasu. Posledné tri zápasy sme hrali power-play, len nevieme to dotiahnúť do toho víťazného konca. Na jednej strane je to frustrujúce, no nezostáva nám nič iné, ako ráno vstať a ísť znovu do tej tréningovej roboty a veriť, že už keď to víťazstvo príde, tak nás to naozaj nejak všetkých mentálne nakopne, pretože tá hra nevyzerá zle. Dnes sme ubránili šesť oslaboviek, čo je veľký posun a už v každom zápase dávame góly aj z presiloviek, takže už vidím, že sa niekam posúvame, žiaľ zatiaľ bez odmeny.“

Fotogalériu nájdete pod článkom.

Tipos extraliga – 6. kolo – piatok 04.10.2024, 17.30 h – Tipsport Aréna, B. Bystrica

HC MONACObet Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Góly a asistencie: 1. Boucher (Chicoine, Voyer), 14. Boucher (Bíreš, Wedman) – 48. Baláž (Josling, Cardwell). Presilovky: 0/6 – 1/4. Rozhodovali: Baluška, T. Orolin – M. Orolin, Ordzovenský. Diváci: 2051.

Banská Bystrica: Hrachovina (Rabčan) – Chicoine, Scarlett, Zeleňák (A), Žabka, D. Stránský, Michalčin, Česánek – Petriska, Boucher, Voyer – Faith, Wedman, Adams – Tomka, Bíreš, Výhonský (C) – Matoušek (A), Čunderlík, A. Stránský.
Tréner: Vladimír Országh.

Trenčín: Valent (14. Melicherčík) – Macejko, Cardwell, Hatala, Schmiemann, Starosta, Hlaváč, Hudec, Bokroš – Green, Baláž, Ahl – Záborský, Stapley, Josling – Leskinen, Bortňák, Sojčík – Krajčovič, Dej, Tomík.
Tréner: Ernest Bokroš.