Družstvo BK ŠKP 08 Banská Bystrica nastúpilo v sobotu 5. februára o 14.00 h v piešťanskej Diplomat aréne na súboj o 5. miesto na Federálnom pohári žien proti Slovanke Mladá Boleslav. Zo stretnutia, ktoré išlo až do predĺženia, vám prinášame aj bohatú fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

Pumy išli v úvode zápasu do vedenia 2:3 po technickej chybe trénerky Marcely Krämer a trestnom hode Michaely Grigerovej. Následne sa dvakrát za sebou spoza perimetra trafila kapitánka Lucia Striešová (2:9). Hráčky Slovanky odpovedali trestným hodom, trojkou Zeithammerovej a košom za 2 body, ktorým znížili na 8:9. Po premenených trestných hodoch v podaní Shalaundy Burney-Robinson (8:11) nasledovala séria 11 bodov Slovanky, pričom ďalšiu trojku pridala Zeithammerová. Pumy sa priblížili súperkám na 3 body trestnými hodmi Petry Oborilovej a presnou strelou za 3 body v podaní Kyry Lambert (19:16). Mladá Boleslav si však udržiavala náskok a napriek trojke Eriky Holíkovej v závere prvej 10-minútovky vyhrala prvú štvrtinu 25:19.

Hráčky BK ŠKP 08 vstúpili do druhej štvrtiny košmi Laury van Dalen a Zuzany Vargovej (25:23). Následne sa presadzovali viac hráčky Slovanky, ktoré si postupne vypracovali 8-bodový náskok (35:27). V poslednej minúte prvého polčasu pridala svoju druhú trojku Holíková. O posledný kôš druhej štvrtiny sa však postaral český tím (37:30).

Pumy vstúpili do druhej polovice zápasu výborne, keď sa po tretíkrát prezentovala trojkou Striešová a Vargová krátko na to znížila na 2 body. Slovanka si udržiavala tesný náskok, až kým neposlala pumy po druhýkrát v zápase do vedenia z trestného hodu Vargová (40:41). Bystričanky však o vedenie rýchlo prišli, keď ich súperky zaznamenali 7 bodov v rade, pričom trojka padla Ondrouškovej. Tretia štvrtina ale patrila hráčkam BK ŠKP 08, ktoré v tejto časti zápasu vyhrali 14:20, vďaka čomu vstupovali do štvrtej 10-minútovky so stratou jediného bodu (51:50).

Štvrtá štvrtina sa niesla vo veľmi vyrovnanom duchu a 7 sekúnd pred jej koncom sa Slovanka dostala do vedenia 63:61. Len 4 sekundy pred koncom riadneho hracieho času si vybojovala trestné hody Kyra Lambert, ktorá zachovala chladnú hlavu a poslala zápas do predĺženia. Medzitým sa v 36. minúte vyfaulovala pivotka púm “Lala“ Burney-Robinson. V prvej minúte predĺženia sa hráčky českého celku dostali do vedenia o 4 body, no pumy po trestných hodoch Lambert a štvrtej trojke Striešovej otočili na 67:68. Záver predĺženia však zvládli lepšie basketbalistky Slovanky, ktoré si výhrou 74:72 vybojovali na premiérovom ročníku Federálneho pohára žien v Piešťanoch celkové 5. miesto.

Bystričankám sa darilo viac na trestných hodoch aj v streľbe za 3 body. Hráčky Slovanky boli zas úspešnejšie v streľbe za 2 body, keď premenili necelú polovicu dvojkových pokusov, zatiaľ čo pumy len tretinu. Slovanku potiahlo duo Kateřina Zeithammerová – Andrea Ondroušková, keď sa tieto hráčky postarali spolu o 43 bodov. Na strane púm bodovala najviac Kyra Lambert, ktorá si pripísala 17 bodov, 11 doskokov a jednu trojku. Americkej rozohrávačke sekundovala so 16 bodmi kapitánka Lucia Striešová, ktorá sa spoza perimetra trafila až 4-krát. Strelecky sa darilo aj 12-bodovej Erike Holíkovej a 10-bodovej Zuzane Vargovej, ktorá pridala aj 10 doskokov.

Povedali po zápase pre BBonline.sk a webovú stránku BK ŠKP 08:

Milan Špiner, asistent trénera BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Naša hra vyzerala oproti piatku úplne inak. Bolo to cítiť, tímová chémia tam bola, rovnako ako srdiečko a energia. Škoda toho predĺženia, že sa nám to nepodarilo dotiahnuť buď do druhého predĺženia, alebo otočiť. Teraz sme si pozreli poslednú situáciu, v ktorej išla Kyra na kôš a bol tam evidentný kontakt, evidentný faul, na čo nám pán rozhodca povedal, že tam nebolo nič. Trošku sa cítime byť ukrivdení, ale nič to nemení na tom, že náš výkon bol dobrý a sme na dievčatá hrdí. Čo sa týka nejakej lekcie, ktorú nám tento turnaj dal, ja osobne hovorím, že my už nie sme nejaký „tímik“, ktorý je v extralige na výlete a odohrá si zápasy so súpermi nižšej kvality. Ak sa chceme etablovať v hornej štvorke a pokúsiť sa o niečo už v tejto sezóne, tak sa každá hráčka musí nastaviť tak, že môžeme poraziť hocikoho. Skvelým príkladom je Erika Holíková, ktorá dnes podala fantastický výkon. V predchádzajúcich zápasoch sa hľadala, ale dnes to bola, okrem iných, rozdielová hráčka v našom tíme. Takúto hlavu a nastavenie by mali mať všetky mladšie hráčky, ktoré už odohrali nejaké minúty v extralige.“

Kyra Lambert, rozohrávačka a hráčka zápasu bystrických púm: „Bol to skutočne náročný zápas. Hrali sme proti veľmi dobrému tímu, ale aj my sme veľmi dobrý tím a myslím si, že sme to dnes aj ukázali. Bojovali sme oveľa viac ako včera a som hrdá na to, ako sme sa pozbierali po prvej štvrtine. Turnaj nám ukázal, že sme dostatočne dobré na to, aby sme bojovali proti najlepším, nielen na Slovensku, ale aj v Česku. Máme veľa zbraní, len sa potrebujeme naďalej zlepšovať, budovať si sebavedomie, a vždy nechať na palubovke všetko. Cítila som sa dobre, dobre sa mi na palubovke pohybovalo. Bolo tam veľa energie od celého tímu, dnes sme odovzdali sto percent.“

Lucia Striešová, kapitánka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Bol to ťažký zápas, veľmi sme sa snažili a dali sme do toho všetko. Na konci podľa mňa rozhodli detaily, možno jeden doskok, možno jedna strela, ktorá keby nám padla, tak by sme vyhrali. Bolo to z našej strany oveľa lepšie ako v piatok, sme spokojné s výkonom. Prvá štvrtina nám trochu ušla, potom sme to dobiehali a možno aj preto nám v závere trochu chýbali sily. Turnaj nás naučil, že po prvom nevydarenom zápase nasleduje nový deň, ideme odznova a ten ďalší zápas môže vyzerať úplne inak.“

Erika Holíková, hráčka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Vedeli sme, že to bude podobne náročný zápas ako v piatok, že nám budú strieľať trojky a hrať rýchle protiútoky. Chceli sme to zlepšiť, pretože v piatok nám obrana vôbec nevyšla. Myslím si, že sa nám to aj podarilo, ale v prvej štvrtine sme nedokázali zastaviť útočné doskoky, čo sa nám aj vypomstilo, lebo mali z toho veľa druhých šancí a tým si aj spravili náskok. V druhej štvrtine sme zlepšili nasadenie, energiu aj obranu a dokázali sme náskok súpera zmazať. V posledných minútach sa vedenie prehadzovalo zo strany na stranu. Bohužiaľ, v závere nám chýbal aj kúsok šťastia, ale bolo to obrovské zlepšenie oproti včerajšej hre. Dnes sa mi hralo lepšie. Ako povedal aj tréner, v predošlých zápasoch mi to nepadalo, tak som z toho bola aj smutná, ale teraz som už po prvej strele vedela, že dnes je dobrý deň a bude to fajn.“

Marcela Krämer, trénerka Slovanka MB: „Počítali sme s tým, že oba tímy budú vekovou kategóriou k sebe bližšie. Potom keď som videla, že Banská Bystrica má legionárky, tak som mala obavy, že sa dievčatá z toho trochu zbláznia, ale myslím si, že sme hrali celkom slušný basket. Bojovali sme a myslím si, že aj zo strany Banskej Bystrice to bola pekná hra. Šťastie sa priklonilo na našu stranu a my sme za to radi.“

Federálny pohár žien – o 5. miesto – sobota 05.02.2022 – Diplomat aréna – Piešťany

Slovanka MB – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 74:72 pp (37:30)

Zostava Slovanka MB a body: Zeithammerová 22, Ondroušková 21, Mervínska 8, Šafránková 4, Bušková 0 (Hálová 15, Brejchová 4, Harapesová (C) 0, Koucká 0), technická chyba: trénerka (2. min). Trénerka: Marcela Krämer

Zostava BK ŠKP 08 Banská Bystrica a body: Lambert 17, Striešová (C) 16, Vargová 10, Burney-Robinson 9, Grigerová 1 (Holíková 12, van Dalen 5, Oborilová 2, Neuschlová 0), vylúčená: Burney-Robinson (36. min), technická chyba: lavička (36 min).  Tréner: M. Michálik

Štvrtiny: 25:19, 12:11, 14:20, 12:13, predĺženie: 11:9. TH: 17/27 – 23/28. Trojky: 3/23 – 7/32. Fauly: 22 – 23. Rozhodovali: Obertová, Uhrin, Scholzová. Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.