Futbalisti banskobystrickej Dukly odohrali v piatok 13. mája posledný domáci zápas v rámci druholigovej sezóny 2021/2022. Zverenci trénera Stanislava Vargu od úvodu stretnutia dominovali a jednoznačne zdolali nováčika z Humenného, čím si zabezpečili miestenku v baráži o účasť vo Fortuna lige. Zo stretnutia 29. kola II. ligy vám prinášame aj bohatú fotogalériu, pozápasové vyjadrenia a detailné štatistiky.

Hráči MFK Dukla od úvodu stretnutia diktovali tempo hry. V 4. minúte po Prikrylovom nákope z obrany predĺžil Franko loptu hlavou na ľavé krídlo Polievkovi, ktorý prihral do šestnástky, kde po odraze lopty od brániaceho hráča zakončil Mazan, no jeho strelu zblokoval obranca Humenného. V 6. minúte zas Polievka potiahol loptu stredom, prihral vpravo Migaľovi, po ktorého prízemnom centri priťukol Franko loptu kapitánovi domácich a Polievka vypálil prudko do rukavíc brankára Piroščáka. V 9. minúte centroval opäť z pravej strany Lukáš Migaľa, Záhumenský z ľavého krídla vrátil loptu do pokutového územia, kde Peter Mazan vystrelil tesne vedľa pravej tyče brány Humenného. O 7 minút neskôr zas Mazan, opäť po Záhumenského prihrávke z ľavej strany, mieril z vnútra šestnástky nad bránu hostí.

Diváci boli v 25. minúte svedkami peknej kombinácie hráčov Dukly. Polievka efektnou pätičkou na osi ihriska posunul loptu Mazanovi, ten vysunul na pravé krídlo Migaľu, ktorý z prvej prihral pred bránu, kde presne zakončil Franko. Táto okulahodiaca akcia však do výsledku neprehovorila, keďže Franko sa nachádzal v ofsajde. V 28. minúte sa však už domáci radovali, keď si Matej Franko napravil chuť netypickým, no presným zakončením kolenom po centri Timoteja Záhumenského z ľavej strany – 1:0. Brankár hostí Filip Piroščák si takmer s pohotovým zakončením útočníka Dukly poradil, no loptu, na ktorú si siahol, napokon pustil za svoj chrbát.

Domáci zdvojnásobili svoje vedenie už v 30. minúte, kedy hráč Humenného odvrátil loptu spred Franka len pred Róberta Polievku, ktorý osamotený z blízkosti ľavého rohu päťky ľavačkou prekonal gólmana Humenného – 2:0. Krátko na to pridal druhý neoznaný gól Franko, ktorý sa tentokrát nachádzal v postavení mimo hry pri dorážke odrazenej lopty po strele Polievku.

V 34. minúte však už zimná posila z Nitry pridala svoj druhý presný zásah v zápase a celkovo piaty gól v drese Dukly, keď obrala o loptu posledného hráča hostí Bednára a svoj samostatný nájazd zakončila gólovo – 3:0. Lodivod FK Humenné Jozef Škrlík zareagoval dvojitým striedaním už v prvom dejstve. Bolo veľkou škodou, že ofenzívne predstavenie Bystričanov v prvom polčase sledovalo len (oficiálne) 379 prítomných divákov.

V druhom polčase sa zápas už len dohrával a strelecké pokusy v podaní domácich nepribúdali. V 67. minúte takmer hostia znížili, keď pri nedorozumení v obrane Banskej Bystrice trafil brankár Matúš Hruška napádajúceho Igora Komjatého, od ktorého sa zblízka lopta odrazila vedľa pravej tyče brány Dukly. Jednu z mála nebezpečných situácií v druhom polčase si zverenci trénera Stanislava Vargu vypracovali v 86. minúte, kedy striedajúci Jurčišin odcentroval z ľavej strany a na zadnej tyči ľavý obranca Humenného Vasiľ zblokoval hlavičku ďalšieho striedajúceho hráča domácich Jakuba Uhrinčaťa.

V 75. minúte videl za protesty po súboji s hosťujúcim hráčom žltú kartu Polievka. Keďže pre kapitána Dukly išlo o piaty žltý trest v sezóne, v poslednom zápase druholigovej sezóny v Rohožníku (piatok 20. mája od 17.00 h) bude svojmu tímu chýbať. Nie však v baráži. „Niekedy sa na to nedá nemyslieť (počet žltých kariet a možné vykartovanie sa v Rohožníku, ktoré by znamenalo stopku v prvom barážovom zápase, pozn. red.), ale mrzelo ma to z toho dôvodu, že zbieranie kariet nie je moja doména. Stalo sa, to k futbalu patrí a tak ako ste povedali, radšej dostať piatu žltú kartu dnes, ako o týždeň v Rohožníku,“ vyjadril sa Róbert Polievka po zápase k svojmu trestu.

Stanislav Varga, tréner MFK Dukla Banská Bystrica: „Prvý polčas nám vyšiel fantasticky. Mohli sme dať aj viac gólov, Matej Franko mohol dať aj štyri góly, alebo hetrik. Ešte som si tie neuznané gólové situácie nepozrel. Druhý polčas už bol skôr o tom, aby sme dohrali zápas a aby sa niekto vážnejšie nezranil. Cieľ bude splnený, keď sa nám podarí postúpiť. Je jedno akým spôsobom, pretože Dukla si zaslúži byť v najvyššej súťaži. Každý zápas je dôležitý, aj ten v Rohožníku. Neviem, či bude dobrou prípravou. Pokiaľ ide o vyskúšanie si nejakých vecí na Zlaté Moravce v zápase s Rohožníkom, Moravce tiež nespia, určite tam budú mať niekoho, takže skúšať môžeme na tréningu a nie v zápase.“

Trénera Dukly sme sa opýtali aj na prínos zimných posíl Petra Mazana, Timoteja Záhumenského a Mateja Franka, ktorí sa na jar slušne rozohrali. „Prínos zimných posíl vidím v tom, že ešte ostáva jeden zápas do konca sezóny a už máme viac bodov ako na konci tej minulej. To, či budú mať ešte väčší prínos, ukážu až záverečné tri zápasy,“ odpovedal Varga.

Róbert Polievka, autor prvého gólu Dukly: „Vstúpili sme do zápasu tak, ako sme si povedali. Jednoznačný cieľ bol získať dnes tri body a potvrdiť tú baráž, čo sa nám podarilo. Za celú sezónu si baráž zaslúžime a ideme sa pobiť o ten postup. Keď sa na to spätne pozriem, tak Podbrezová si priamy postup zaslúžila, lebo ukázala svoju silu a vyhrala také zápasy, v ktorých sme my zaváhali. Myslím si, že môžeme byť spokojní s tým, čo sme na jar aj počas celej sezóny predviedli. Je to aj o sezónach predtým, potvrdili sme to, na čom sa tu pracovalo posledné dva roky. Už je najvyšší čas to zúročiť, pevne verím, že sa nám to podarí.“

Kapitán MFK Dukla sa vyjadril aj smerom k diváckej návštevnosti: „Chcel by som pozvať ľudí na baráž, pretože som z toho (z diváckej návštevnosti) trošku sklamaný. Tu sa hrá naozaj o postup do ligy a neviem, kde sa stala chyba, ale ľudia si jednoducho cestu na Štiavničky nenašli. Chcel by som ich poprosiť, aby si cestu na dva barážové zápasy našli. Aj fanúšikovia v zápasoch rozhodujú a myslím si, že môžu byť pre nás dvanástym hráčom. Môže to byť rozhodujúci faktor celej sezóny, nie len barážového dvojzápasu.“

Matej Franko, strelec dvoch gólov Dukly: „Dobré bolo to, že sme rozhodli už v prvom polčase, dali sme tri góly, aj keď nám dva neuznali. Pri prvom neuznanom góle mi to „Migy“ dával z kraja a podľa mňa to ofsajdová situácia nebola. Pri druhom neuznanom góle Robo strieľal, ale odrazilo sa to nejak od protihráča, tak som to len doklepol. V prvom polčase sme pressovali, aj môj druhý gól padol po pressingu. Povedali sme si v šatni, že budeme pressovať, tak sme pressovali a vydarilo sa nám to.“

II. liga – 29. kolo – piatok 13.05.2022 – Štadión SNP na Štiavničkách

MFK Dukla Banská Bystrica – FK Humenné 3:0 (3:0)

Góly: 28. a 34. Franko, 30. Polievka. ŽK: 75. Polievka. Rozhodovali: Kráľovič – Kmec, Hrebeňár. Diváci: 379

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Prikryl, Kupčík, Pišoja – Záhumenský, Ľupták, Willwéber (80. Jurčišin), Migaľa (50. Uhrinčať) – Polievka (C) (80. Šulc), Franko (66. Depetris), Mazan (66. Richtárech). Tréner: S. Varga

Zostava FK Humenné: Piroščák – Vasiľ, Bednár (37. P. Šuľák), Luberda (C), Zlacký (83. Song) – Dzurík – Komár (37. Komjatý), Turik (90. S. Šuľák), Jančo (90. Harvila), Maťaš – Pinc. Tréner: J. Škrlík