Volejbalistky VK Pirane Brusno privítali v nedeľu pred televíznymi kamerami v Slovenskej Ľupči družstvo Nového Mesta nad Váhom. Hoci Pirane prišli v súboji 14. kola Niké Extraligy žien o vedenie 2:0 na sety, v tajbrejku dokázali tabuľkovo vyššie postaveného súpera poraziť. Z duelu Brusno – Nové Mesto nad Váhom vám prinášame aj veľkú fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

Zápas, ktorý vysielala aj súkromná športová televízna stanica, bol od úvodu vyrovnaný. Prvú významnejšiu bodovú sériu zaznamenali hosťujúce volejbalistky, ktoré od stavu 9 – 8 získali 5 bodov v rade a vyhrávali tak v prvom sete 9 – 14. Brusnianky postupne z náskoku ukrajovali úspešnými útokmi, až vyrovnali na 20 – 20. V závere prvého setu vyhrali Pirane päť lôpt v rade a po úspešnom bloku kolumbijskej nahrávačky Melissy Montero sa radovali z vedenia 1:0.

Do druhého setu vstúpili domáce volejbalistky sériou štyroch bodov, no o náskok postupne prišli, až hosťujúci tím otočil priebežný stav na 9 – 11. Nasledujúci priebeh druhého setu bol veľmi vyrovnaný a ani jedno družstvo nedokázalo výraznejšie odskočiť. Po úspešnom bloku ešte len 14-ročnej reprezentantky Slovenska do 16 rokov Michaely Kánovej si Pirane vybojovali setbal, ktorý premenili vďaka chybe súpera, a vyhrali tak aj druhý set.

Tretí set vyšiel lepšie Novému Mestu nad Váhom, ktoré si postupne vypracovalo až 8-bodový náskok. Ten sa hráčkam Brusna podarilo skresať najviac na 4 body, ale hosťujúce družstvo napokon vyhralo v tejto časti zápasu o 10 bodov, a znížilo tak na 2:1. Pirane vstúpili do štvrtého setu výborne, keď viedli už 6 – 1. Hráčky Nového Mesta však postupne vyrovnali na 10 – 10, a následne si od stavu 13 – 11 sériou deviatich úspešných lôpt vybojovali 7-bodové vedenie. Pirane najprv blokmi a potom úspešnými útokmi zdramatizovali štvrtý set, ale posledné dve lopty zvládlo lepšie Nové Mesto, ktoré tak vyrovnalo na 2:2.

O víťazovi tak rozhodol tajbrejk. V ňom najprv hosťujúce hráčky dvomi chybami darovali Brusnu náskok dvoch bodov, ktorý si potom Pirane udržiavali a neskôr ho aj navýšili na 4 body. Družstvu Nového Mesta sa síce ešte podarilo znížiť na 12 – 10, ale potom nasledoval úspešný smeč Kánovej, eso Natálie Vrabcovej a výborný blok Terezy Podhradskej, po ktorom vypukla v tábore brusnianskych Piraní veľká radosť z víťazstva 3:2 na sety.

Na domácej strane sa v útoku najviac darilo 15-bodovej kapitánke Danijele Nikič. So 14 bodmi jej sekundovala Sára Dlhošová. Venezuelčanka Johenlis Belisario, najlepšie podávajúca hráčka celej súťaže, pomohla domácemu tímu ziskom 12 bodov. Spomedzi hráčok Nového Mesta zaznamenala najviac bodov (15) Lucia Poláčiková. Pirane vďaka výhre poskočili na 4. miesto v extraligovej tabuľke. Na svojho nedeľného súpera strácajú 6 bodov, pričom majú dva zápasy k dobru.

Kristian Michailov, tréner VK Pirane Pirane brusno pre svf.sk: „Gratulujem každému, kto je spojený s našim klubom. Pre nás to bolo veľmi dôležité víťazstvo a sme veľmi šťastní. Opäť sme neboli schopní ukončiť zápas čistým víťazstvom, ale na bojovali sme až do konca. Družstvo začína chytať fazónu a všetci ľudia na lavičke vrátane hráčok boli veľmi efektívni. Stále máme pred sebou veľa práce a sme motivovaní dosiahnuť svoje ciele.“

Michaela Kánová, smečiarka a hráčka zápasu VK Pirane Brusno pre BBonline.sk: „Náš výkon bol striedavý, ale vyhrali sme, čiže sme spokojné. O výhre rozhodlo to, že sme začali bojovať. V prvom sete bolo vidno, že ony chcú. My sme nebojovali až tak ako ony, ale aj tak sme vyhrali. Mali sme dobrý servis, príjem nebol vždy dobrý, ale boli sme agresívne a emócie vyhrali. Tréma z televíznych kamier tam asi bola, ale dalo sa to prežiť. Čo sa týka môjho výkonu, v útoku to mohlo byť lepšie, ale zas na prihrávke to bolo lepšie ako v minulom zápase, čiže bolo to také vyvážené.“

Tereza Podhradská, blokárka VK Pirane Brusno: „Opäť musím povedať, že kde je Brusno, tam je dusno. My proste chceme drámu, my si to potrebujeme zdramatizovať. Po druhom sete nám dal tréner úlohu, aby sme viacej zabrali, čo sa nám až tak nepodarilo, pretože sme stratili dva sety. Ale som naozaj rada, že sme to dokázali nakoniec otočiť a vyhrali sme. Čo sa týka televízneho prenosu, musím povedať, že som cítila, že je to iný zápas, má inú atmosféru, je nabitý energiou. Ale snažili sme sa pôsobiť koncentrovane a hrať s rozvahou.

Sára Dlhošová, blokárka VK Pirane Brusno: „Ja som veľmi šťastná, že sme vyhrali a myslím si, že sme vyhrali zaslúžene. Náskok dvoch setov sme stratili, pretože sme začali robiť veľké množstvo našich chýb a prestali sme sa sústrediť na zápas. V tajbrejku sme sa znova začali koncentrovať, prestali sme robiť chyby, začali sme podávať, a to nám pomohlo. Tréma z kamier tam určite bola, ale podľa mňa sme to zvládli úplne super.

Lenka Kvasnová, univerzálka VK Pirane Brusno: „My sme vedeli, že to bude veľmi tesný zápas, keďže v Novom Meste sme tiež vyhrali 3:2. Tréner Kristian má skvelú taktiku, čiže sme boli pripravené na 210 percent. Pripravovali sme sa aj s naším kondičným trénerom Jožkom (Jozef Sýkora, pozn. red.). Vedeli sme, že Nové Mesto je typické tým, že keď prehrávajú 2:0, tak sa v treťom sete vedia nakopnúť, ale som šťastná, že sme to zvládli. Z mojej strany som trému nevnímala, pretože to nebol môj prvý televízny zápas. Na baby, ktoré hrali pred kamerami prvýkrát, som veľmi hrdá, že to takto bravúrne zvládli. Vnímali sme kamery, len škoda, že tu nemohli byť diváci.“

Lenka Kvasnová (vľavo) a Sára Dlhošová (vpravo)

Juraj Šujan, tréner VK Nové Mesto nad Váhom pre svf.sk: „Veľmi sme chceli Brusnu vrátiť prehru v odvetnom zápase základnej časti. Zápas len potvrdil vyrovnanosť prvej pätice tímov. V prvom sete sme nevyužili naše vedenie, čo nás, z pohľadu vývoja stretnutia, môže mrzieť. Stále budú rozhodovať väčšie a väčšie detaily. Pri stave 2:0 pre domáce sme zbrane nezložili. Výrazne nám pomohlo kvalitné podanie, vďaka ktorému sa nám lepšie bránilo. V tajbrejku boli domáce odvážnejšie v dohrávaní ťažkých lôpt. My sme naopak boli v tejto činnosti opatrní. Blahoželáme domácim k víťazstvu.“

Niké Extraliga ženy – 14. kolo – nedeľa 12.12.2021 – S. Ľupča

VK Pirane Brusno – VK Nové Mesto nad Váhom 3:2

Sety: 25 – 21, 25 – 22, 15 – 25, 22 – 25, 15 – 10. Rozhodovali: Hrčka a Mokrý. Stretnutie sa odohralo bez prítomnosti divákov.

Zostava VK Pirane Brusno a body: Kvasnová 6, S. Dlhošová 14, Nikič 15, Montero 6, Belisario 12, Podhradská 11, liberky: Sujová a Tomková (Vrabcová 1, Kánová 9). Tréner: K. Michailov.

Zostava VK Nové Mesto nad Váhom a body: Háberová 11, Rešutíková 7, Poláčiková 15, Balberčáková 7, Veliká 6, Martáková 14, liberka: Bojňanská (Vassová 0, Čierna 13, Viedenská 0). Tréner: J. Šujan.

Hráčky zápasu: Michaela Kánová (VK Pirane Brusno) – Simona Háberová (VK Nové Mesto nad Váhom)

Analýza bodov: Útoky: 50 – 45. Esá: 7 – 12. Bloky: 17 – 16. Chyby súpera: 29 – 20.

Aktuálnu tabuľku Niké extraligy žien nájdete tu. Brusnianske Pirane sa najbližšie predstavia v sobotu 18. decembra od 14.00 h v rámci 15. kola Niké Extraligy žien na plaubovke ŠVK Pezinok.