Presne prvého júna minulého roku sa slávnostne poklepal základný kameň zvolenského obchodno-zábavného centra Europa. Presne prvého júna tohto roku sa takmer na tom istom mieste prestrihovala páska.

Investor – spoločnosť VAV invest z Banskej Bystrice spolu s generálnym dodávateľom stavby – bratislavskou spoločnosťou INGSTEEL stihli všetko tak, ako bolo naplánované. Samozrejme ešte v deň otvorenia sa v centre dolaďovali detaily: „Veci sa musia zabehnúť. V lehote mesiaca si budeme vedieť povedať, že sme vychytali muchy,“ priblížil generálny manažér VAV invest Peter Valach. Približne 12 tisíc metrov štvorcových prenajímateľných plôch je v tejto chvíli zaplnených na 85 percent. „Finančná kríza postihla aj nájomcov a niektorí nám vypovedali už dohodnuté zmluvy aj dva mesiace pred otvorením,“ vysvetľuje Valach. Hneď od prvého dňa otvorenia je k dispozícii väčšina prevádzok. Ako uviedol manažér centra Richard Urvay, dve prevádzky sa otvoria ešte počas nasledujúceho týždňa a ďalších osem je v štádiu podpisovania zmlúv.

Primátor Zvolena Miroslav Kusein na slávnostnom otvorení netajil radosť z úspešného projektu: „Mali sme obavy kvôli kríze. Omnoho väčší hráči vzdali svoje aktivity v rámci Slovenska a VAV invest vydržal. Ďakujem za tento stánok, ktorý uzatvára severnú časť námestia,“ povedal v príhovore počas slávnostného otvorenia. Hneď po ňom zároveň prítomní poklepali základný kameň druhej etapy, ktorá by sa mala otvoriť najneskôr o rok. Už v najbližších týždňoch investor dobuduje na úseku doterajšej komunikácie pešiu zónu, ktorá tak námestie predĺži popri parku až k samotnému centru.

Výstavba Europa Shopping Center Zvolen si v prvej etape vyžiadala celkovo 27 miliónov eur. Druhá etapa by mala stáť ešte ďalších 20 miliónov eur. Súčasťou centra je aj najmodernejšie slovenské kino Europa Cinemas s dvojicou kinosál, z ktorých jedna je vybavená 4D technológiou. Väčšia sála má kapacitu zhruba 260 a menšia 120 miest. V útrobách centra sa zároveň nachádza aj jeden z najmodernejších CO krytov, ktorý síce bude sprejazdnený ako časť podzemného parkoviska, ale v prípade núdze môže plnohodnotne plniť svoju bezpečnostnú funkciu.

Prečítajte si aj: FOTO: Otvorenie Europy prilákalo tisíce zvedavcov