Posledné domáce derby v tejto sezóne v rámci 39. kola hokejovej Tipsport extraligy prinieslo atraktívny hokej. V piatom vzájomnom stretnutí Banskej Bystrice a Zvolena boli domáci aktívnejším celkom, nevyužité šance ich však stáli bodový zisk.

HC ’05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Góly: 31. Cebák (Kristofferson, Kostúr)- 8. Trochta (Škvaridlo, Leskovjanský), 39. Baláž (Brabenec), 60. Slovák (Baláž, Brabenec), 60. Brabenec (Baláž)

stretnutie sledovalo: 2 950 divákov, presilovky 6:3, využitie: 1:0

Úvodné zostavy tímov:

HC ’05 Banská Bystrica: Kostúr – Grman Kubka, Huba, Cebák, Bambúch, Brňák, Beňa – Hvila, Jokila, Hričina, Kútny, Heizer, Kristoffersson, Kokavec, Češík, Marcinek, Matoušek, Nemček

HKM Zvolen: Sablík – Vantroba, Hraško, Ďaloga, Mucha, Korhonen, Šiška,Ťavoda, Pokovič – Slovák, Brabenec, Baláž, Leskovjanský, Trochta, Škvaridlo, Otčenáš, M. Jurík, Síkela, Zuzin, Fekiač, Ďaloga

Atraktívny duel priniesol prvú slušnú šancu v tretej minúte, strelecky zamrznutého Češíka však Sáblik vyrážačkou vychytal. Dianiu na ľade pomohol prvý gól Trochtu, ktorý v ôsmej minúte z ľavého kruhu nedal Kostúrovi šancu. Vyrovnať mohol z nenápadnej šance Hvila, šikovná strela spoza obrancu len tesne minula ľavý roh Sablíkovej brány. Pekný moment priniesol Hvila aj po krásnej nahrávke od jedného z obrancov, na opačnej strane sa ukázal spoľahlivým zákrokom proti M. Juríkovi Kostúr. Následne pálil od modrej Grman, brankár hostí však puk zachytil bez možnosti dorážky. Osem sekúnd pred koncom mohol ešte vyrovnať Jokila, no z dobrej pozície minul.

V 22. minúty si Slovák vytiahol Kostúra a po obkorčuľovaní brány mohol zakončiť do prázdnej, v tom mu však zázračne zabránil Kubka. Podobná akcia prišla aj na druhej strane pri šanci Kokavca. V zápätí mohol potvrdiť známe hokejové pravidlo Zvolen, ktorému v tom však Kostúr famózne zabránil. Vyrovnať mohol po Hvilovej šanci tiež Kristoffersson, rovnako však neuspel. To sa podarilo až Cebákovi. Ten v presilovke prenikol do pásma a zoči-voči Sáblika ukážkovo zakončil. Dianie na ľade patrilo „baranom“ a domáce hľadisko bolo spokojné. Ešte veselšie mohlo byť po brejku Grmana, no Sáblik stihol spojiť betóny. Z gólu sa nakoniec paradoxne tešil v tejto časti nevýrazný Zvolen. Jednoduchá akcia s nahrávkou Brabenca na osamoteného Baláža uzavrela druhé dejstvo na 1:2.

Tretia tretina mohla priniesť vyrovnanie hneď v prvej minúte, Hvilu však parádne vychytal Sáblik Na druhej strane sa v rýchlom protiútoku po chybe Cebáka ukázal Leskovjansky, Kostúr však puk za svoj chrbát nepustil. Aj naďalej sa hralo agresívne, vážnejšia šanca prišla však až počas skrumáže pred Sáblikom, gólom však neskončila. Tri minúty pred koncom sa v prečíslení objavil aj Zvolen. Slovák volil strelu a najlepší domáci hráč na ľade Kostúr pripísal ďalší úspešný zákrok. Banskobystričania sa necelé dve minúty pred koncom odhodlali k hre bez brankára, k puku sa však dostal aktívny Slovák a zvýšil na rozdiel dvoch gólov. 47 sekúnd pred koncom to skúsil tréner Staš bez brankára ešte raz, opäť to však nevyšlo, gól si pripísal Brabenec.

Hlasy trénerov:

Milan Staš (tréner HC ’05 Banská Bystrica): ,,Z pohľadu hry môžem povedať, že hráčom nemožno vyčítať takmer nič. Bojovnosť tam bola na 100 %. Jediná stránka, ktorú možno vyčítať je koncovka. Vytvorili sme si dostatok šancí na to aby sme strelili viac ako jeden gól. Žiaľ, táto činnosť nás tlačí celú sezónu. Nemáme šikovného strelca, ktorý by vedel využiť šance a posunúť náš tím trošku ďalej.“

Jozef Škrak (tréner HKM Zvolen): ,,Dnešný zápas tak ako všetky s Banskou Bystricou sa hral vo vysokom tempe a s vysokým nasadením. Tento zápas sme odohrali hlavne po taktickej stránke, podali sme tímový výkon, hrali sme dobre v defenzíve. Dnes sa nám podarilo dať viac ako dva góly. Vynikajúci výkon podal brankár Sáblik. Keď to zhodnotím, tak si myslím, že tento zápas nebol taký rozdiel z pohľadu hry ako hovorí výsledok. Bol to vyrovnaný zápas, kde sme boli efektívnejší v koncovke. „