Poprední svetoví výškari po roku opäť prekonávali Banskobystrickú latku. Najvýznamnejšie atletické podujatie, ktoré každoročne Banská Bystrica hostí, neprerušila ani svetová pandémia a po vlaňajšom ročníku úplne bez divákov, sa tentokrát o atmosféru v Športovej hale Dukla na Štiavničkách postaralo aspoň niekoľko stovák divákov. Tí mali na úvod večera možnosť vidieť hlavnú ženskú súťaž.

V  ženskej súťaži Banskobystrickej latky 2022 sa predstavilo desať pretekárok z deviatich krajín, avšak bez slovenskej účasti. Hlavnou hviezdou podujatia bola jednoznačne olympijská víťazka a dvojnásobná víťazka Banskobystrickej latky z rokov 2018 a 2019 Maria Lasitskeneová pochádzajúca z Ruska, vystupujúca oficiálne ako autorizovaná neutrálna atlétka. Jej najväčšou vyzývateľkou mala byť jednoznačne vlaňajšia víťazka latky a rekordérka tunajšieho mítingu, len dvadsaťročná Yaroslava Mahuchikhová z Ukrajiny.

K vlaňajšiemu rekordu na úrovni famóznych 206 centimetrov sa však tentokrát pretekárky nepriblížili. Favoritka Lasitskeneová mala pritom problémy hneď od úvodu. Začínala až na výške 185 centimetrov a pri prvých dvoch pokusoch v hale Dukla jej latka pri pokuse spadla, tretí ju však pustil ďalej.

Práve spomenutá výška 185 bola poslednou úspešnou pre prvú vypadávajúcu Slovinku Liu Apostolovskú, ktorá ako jediná nezdolala 190 centimetrov. Ella Junnilová z Fínska a Emily Borthwicková z Veľkej Británie potom už nedokázali prekonať 193 centimetrov, avšak nad túto výšku sa dostalo až sedem pretekárok.

Latka sa následne posunula už len tesne pod dovtedajší výkon roka (198) na výšku 196 centimetrov. Prekonaním tejto výšky sa Marija Vukovićová postarala o nový národný rekord Čiernej hory. Yaroslava Mahuchikhová a prekvapujúco aj Eleanor Pattersonová z Austrálie nemali so 196 centimetrami žiadny problém. Olympijská šampiónka Maria Lasitskeneová však ani na tretí pokus túto výšku nezdolala, a skončila tak až na konečnom šiestom mieste. Na túto výšku už nestačili, a so zápisom 193 cm, skončili aj Bulharka Mirela Demirevová, Safina Sadullayevová z Uzbekistanu a Ukrajinka Iryna Herashchenková.

Tri pretekárky pokračovali v medailovom boji na 199 centimetrov. Prvý úspech prišiel až na úvod tretích pokusov, keď nový svetový výkon roka nastavila Eleanor Pattersonová. Vukovićová sa k nej len tesne nepridala a úspešná už nebola ani do tejto výšky bezchybná Mahuchikhová.

Eleanor Pattersonová, ktorá v utorok v Banskej Bystrici prekonala halový rekord Austrálie a Oceánie, si následne dala latku nastaviť na 201 centimetrov. Víťaznú výšku 28. ročníka Banskobystrickej latky v ženskej kategórii však už po troch neúspešných pokusoch nezvýšila.

Súťaž mužov na tohtoročnej Banskobystrickej latke približujeme v samostatnej fotoreportáži.