Najvýznamnejší atletický míting organizovaný na Slovensku s účasťou špičky svojej disciplíny – Banskobystrická latka, prilákal do hlavnej mužskej kategórie tentokrát štrnásť atlétov. Po prekvapení v ženskej kategórii bolo otázkou, či favoriti dokážu potvrdiť očakávania v mužskej kategórii.

Narozdiel od ženskej kategórie, v mužskej súťaži 28. ročníka Banskobystrickej latky malo Slovensko svoje zastúpenie. Dokonca hneď dvojnásobné, keď už skúseného Lukáša Beera so sezónnym maximom 218, doplnil aj o sedem rokov mladší Tomáš Zeman, ktorý v úvode februára v maďarskej Tatabányi po roku opäť potvrdil svoje osobné maximum 215 centimetrov.

Celkom sa však v mužskej súťaži predstavili atléti z až dvanástich krajín. Medzi nimi nechýbala aktuálna prvá päťka tohtoročných svetových tabuliek. Medzi nimi aj juhokórejský výškar Sang-hyeok Woo, ktorý na začiatku februára v Hustopečiach skočil 236 cm.

Ešte pred začiatkom súťažných skokov sa, už len v obleku avšak za potlesku tribúny, s kariérou rozlúčil bývalý úspešný slovenský výškar Matúš Bubeník.

Najmenej si na Banskobystrickej latke zaskákal už spomínaný mladý slovenský reprezentant Tomáš Zeman, ktorý preskočil 211 a latka na výške 216 cm už pre neho bola priveľkou výzvou. Tá bola poslednou zdolanou pre ďalšiu päticu pretekárov, ktorí už potom nezvládli svoje pokusy na 221 cm. Medzi nimi aj druhý Slovák v štartovnej liste Lukáš Beer, pre ktorého tak jubilejná desiata účasť na banskobystrickom mítingu neskončila podľa predstáv.

Výška 216 bola posledným úspešným zápisom aj pre strieborného muža Banskobystrickej latky 2019 Edgara Riveru z Mexika, českého reprezentanta Mareka Bahníka, ale aj Belgičana Thomasa Carmoya či Taliana Marca Fassinottiho. V spomínanom roku 2019 zvíťazil na latke Japonec Naoto Tobe, keď prekonal latku vo výške 231 centimetrov, tentokrát to však až do záverečných bojov nedotiahol a skončil na prekonanej výške 221 centimetrov.

Ostatní si poradil s 225 centimetrami a pokračovali na 228. Na tejto výške už potom neuspel pravidelný účastník Banskobystrickej latky Donald Thomas z Bahám či Ukrajinec Oleh Doroshchuk. Úspešný na tejto výške nebol ani Ukrajinec Andriy Protsenko a tiež Kubánec ZAYAS Luis Enrique Zayas, ale tí si svoj posledný pokus ušetrili na 231 cm. Risk im ale nevyšiel. Podobne, ako napokon tretiemu JuVaughn Harrisonovi zo Spojených štátov amerických, ktorý to skúšal dokonca až po výšku 233.

Na 233 tak pokračovalo trio pretekárov. Harrison úspešný nebol. Pôvodom ruský atlét Ilya Ivanyuk vystupujúci ako autorizovaný neutrálny atlét, ktorý si už výškou 231 zapísal svoj osobný rekord, túto výšku rovno vynechal. Kórejský favorit Sang-hyeok Woo zdolal 233 na druhý pokus a následných 235 prekonal rovno na prvýkrát.

Ivanyukovi dva pokusy na 235 nevyšli a ani jeden následný pokus na 237. O túto výšku sa však napokon pokúšal už istý víťaz Sang-hyeok Woo. Žiadny z jeho pokusov, búrlivo hnaných aspoň stovkami prítomných divákov, ktorých mohli v zmysle hygienických nariadení organizátori vpustiť do haly, napokon úspešný už nebol. Woo tak len o centimeter zaostal za svojim a zároveň svetovým sezónnym maximom.