IMG_0667Banskobystrický okrášľovací spolok (BBOS) spolu s dobrovoľníkmi odstránil od hrdze a namaľoval zanedbané zábradlie v centre nebezpečnej križovatky na Ďumbierskej ulici v celkovej dĺžke až 59 metrov. Na pomoc prišli aj študenti z Čiech, Lotyšska a Bulharska.

Celý projekt odštartovali dobrovoľníci – stredoškolskí študenti zo SOŠ Pod Bánošom, ktorí zábradlie očistili od hrdze. Následne dobrovoľníci pokosili okolie zábradlia, aby sa dalo bez problémov natierať. Pokračovali v nedeľu 31. mája natieraním tradičnými červeno-bielymi farbami. Okrem členov sa akcie zúčastnili aj seniorky a dobrovoľníci priamo zo Sásovej, ale aj študenti zo zahraničia, ktorí sú na pobyte v rámci programu Erazmus.

IMG_0711Študenti z programu Erazmus sa na akcii nezišli náhodou. Ich spolupráca s BBOS vznikla vďaka koordinátorke, ktorá študuje na Ekonomickej fakulte UMB a už dlhšiu dobu komunikuje s BBOS. „Ďakujeme Nike Valčákovej za pomoc a za oslovenie študentov Erazmu, ktorí boli ochotní prísť pomôcť. Akciu sme datovali ešte na koniec mája aj kvôli študentom zo zahraničia, pretože začiatkom júna už cestujú domov. Myslím, že môžu byť hrdí na to, že v našom meste zanechali pozitívnu stopu a Bystričania im môžu ďakovať,“ povedala Diana Vigašová z BBOS.

Napriek propagácii v miestnych aj celoslovenských médiách organizátori vyslovili sklamanie z nízkej účasti Sásovanov na akcii. Ako dodala Vigašová z BBOS: „Pracovali sme síce v nedeľu, avšak nedeľu sme naplánovali účelovo najmä kvôli MDD, pretože vieme, že sobota bola plná akcií a rodiny trávili čas spolu niekde v prírode alebo na bohatých programoch. Termínovo sa nedá vždy vyhovieť každému. Napriek tomu si myslím, že 25 tisícové sídlisko malo mať vyššie zastúpenie medzi zúčastnenými dobrovoľníkmi. Napriek miernemu sklamaniu ale vyslovujem obrovskú radosť nad odvedenou prácou aj potešenie z medzinárodnej účasti.“

Raritou bola aj seniorka, ktorá určite dokonale reprezentuje slovné spojenie – aktívny senior. Ráno totiž stihla ísť na nedeľňajšiu omšu do kostola, potom sa zúčastnila dobrovoľníckej akcie, po skončení doma navarila obed a poobede pomáhala pri organizovaní Sásovského MDD. Jej aktívny prístup k životu by mal byť určite príkladom pre okolie. Akciu podporilo aj Mesto Banská Bystrica, ktoré neváhalo pomôcť a venovalo dobrovoľníkom na akciu farby. Ostatné pomôcky zabezpečilo BBOS z vlastných zdrojov.