Občianske združenie za! amfiteáter usporiadalo aj tento rok sériu letných premietaní pod holým nebom na obnovenom banskobystrickom Amfiteátri Paľa Bielika. Rekordné leto v sobotu večer zakončil prvý film o slávnom náčelníkovi Apačov.

Winnetou1_amfiteater-3Aj posledné podujatie premietaní pod holým nebom sa tešilo záujmu verejnosti, keď si filmovú klasiku prišlo pozrieť vyše štyristo ľudí. „Minulý rok sme mali rekord Pokladom na Striebornom jazere, tento rok Učiteľkou. Napriek tomu sa veľmi tešíme, že na včerajšie uzatváranie sezóny Letného kina na amfiteátri Winnetouom I. prišlo vyše 400 ľudí, ktorí zase raz neváhali kolektívne povzbudzovať Winnetoua a Old Shatterhanda. Nechýbalo ani mnoho detí, ktorým chceli rodičia ukázať čaro Karla Maya a ani mnoho starých rodičov, ktorí si zase prišli zaspomínať,“ hovorí Juraj Havlík z OZ za! amfiteáter.

Združenie minulý rok usporiadalo na amfiteátri deväť premietaní, ktoré navštívilo vyše dvetisíc divákov. Tento rok to už na štrnástich premietaniach bolo viac ako 4 600 ľudí. „Máme z toho veľkú radosť, že si Bystričania a Bystričanky a tiež ľudia so širšieho okoliaopäť nachádzajú cestu na amfiteáter,“ dodáva Havlík. Ten stál spolu s ďalšími nadšencami za snahou o obnovenie kultového kultúrneho priestoru v Banskej Bystrici, čo sa vďaka spoločnosti Kolotoče, s.r.o. pred vyše dvomi rokmi napokon podarilo. Reálne pritom hrozilo, že amfiteáter zapadne do zabudnutia pozemky pod ním sa stanú miestom budúcej developerskej zástavby.

Záver leta na banskobystrickom amfiteátri bude ešte v pondelok 5. septembra od 20-tej hodiny patriť cestovateľskej prezentácii Trabantmi a Jawou Austráliou a Indonéziou s Marekom Slobodníkom. Pripravené budú videá, slideshow, rozprávanie a beseda s Banskobystričanom, ktorý prešiel po Tichomorí na 58-ročnej Jawe 250 so známym českým cestovateľom Danem Přibáněm a jeho Trabantmi. Vstupné je vo výške piatich, respektíve štyroch eur.