Tradíciu niekdajších slávnych jarmokov v Slovenskej Ľupči miestni obnovili v roku 2000. Keďže v uplynulých dvoch rokoch sa podujatie nekonalo, jubilejný 20. ročník si Turíčny jarmok zapísal v túto sobotu.

Dlhé kolóny áut už na hlavnom ťahu od Banskej Bystrice značili, že podujatie aj po dvoch, pre pandémiu vynechaných ročníkoch, prilákalo množstvo návštevníkov.

Na jarmoku ani tentokrát nechýbal tradičný sprievod obcou. V ňom boli samozrejme domáci, folkloristi, hostia jarmoku, ale samozrejme aj recesistická ľupčianska Strana umierneného politického hyenizmu.

Jarmok však po dvojročnej prestávke prišiel aj s viacerými zmenami. Predajné stánky a trhy sa ešte viac zamerali na tradičné remeslá a organizátori prišli aj s ďalšími novinkami. Gazdovský dom a dom remesiel doplnili aj stredoveké dvory – Mníchov dvor a Arkona dvor približujúci život Keltov.

Pripravený bol samozrejme aj pestrý kultúrny program, v ktorom popoludní vystúpil aj spevák Lukáš Adamec. Návštevníkov počas dňa samozrejme vítal aj Ľupčiansky hrad.