Futbalisti banskobystrickej Dukly uzavreli jesennú časť domácim súbojom proti juniorke Spartaku Trnava. Zverenci trénera Dušana Tótha sa chceli s nevydarenou časťou rozlúčiť víťazne a zároveň sa Trnavčanom pomstiť za vzájomnú prehru zo 7. kola v pomere 1:3.

FK Dukla Banská Bystrica vs. FC Spartak Trnava B 0:2 (0:1)

Góly: 41. Yao, 85. Tomovič. ŽK: 40. Vila, 73. Daniel, 84. Ungar – 11. Richnák, 33. Yao, 58. Tomovič, 68. Mihálik, 77. Gombala. Zápas sledovalo 226 divákov.

Zostava FK Dukla Banská Bystrica: Ďurčo – Daniel, Chupáč, Jarabica, Ungar – Cvik (71. Malík), Snitka, Vitek (62. Urgela), Savić, Džoni (89. Valent) – Vila.

Zostava FC Spartak Trnava B: Strapák – Horník, Tomovič, Mihálik (76. Juhás), Bališ (87. Dzíbela), Uljaky, Gombala, Richnák, Yao (61. Dubec), Hrebík, Oravec.

dukla_trnavab-19Prítomní diváci mohli od úvodných minút sledovať atraktívny duel. Už v 3. minúte pohrozili domáci, keď po rohu Saviča hlavičkoval Chupáč. Hneď na to ale mohla udrieť Trnava. Legionár Yao sa dostal do samostatného úniku, ale Ďurčo jeho kľučku prečítal a loptu mu zobral spod nôh. Gólové šance pokračovali v 11. minúte. Po rohovom kope Saviča sa k hlavičke dostal Jarabica a prítomný diváci už videli loptu v sieti. Trnavský brankár Strapák ale pohotovým zákrokom loptu vyrazil. Strapák musel zasahovať aj pri prízemnej strele Saviča z priameho kopu. Od dvadsiatej minúty tempo zápasu upadlo a duel pripomínal skôr boj o stred ihriska. Už sa zdalo, že obidve mužstvá pôjdu do šatní za bezgólového stavu, až kým neprišla 41. minúta a rohový kop Trnavy. Hostia ho rozohrali nakrátko, Mihálik sa preštrikoval do šestnástky, kde našiel voľného Yaa a ten z hranice piatich metrov už nemal problém poslať loptu do siete.

dukla_trnavab-23Na rozdiel od prvej časti nepriniesol úvod druhej štyridsaťpätminútovky žiadne väčšie vzrušenie. Prvá pološanca prišla až v 58. minúte, keď po centri Saviča poskakujúcu loptu v šestnástke pred Chupáčom uchmatol Strapák. Savičov priamy kop narobil Strapákovi problémy aj v 61. minúte, avšak zakončenie Chupáča prišlo z ofsajdu. Dukla mala územnú prevahu, ale gólové šance aj vďaka ťažkému terénu neprichádzali. V 75. minúte skúsil šťastie z diaľky Urgela a Strapák loptu s námahou vyrazil na roh. Domáci brankár Ďurčo si prvý zákrok v druhej časti pripísal až sedem minút pred koncom stretnutia, keď ho paradoxne zamestnal nešikovný teč Jarabicu. Hostia boli smerom dopredu bezzubí až do 85. minúty. Striedajúci Dubec sa dostal až pred šestnástku, kde ho nedovolene zastavil Ungar. Nasledoval priamy kop, ktorý Tomovič prekrásnou strelou premenil a zvýšil náskok Trnavy na dva góly. Tento presný zásah znamenal aj zlomenie snahy domácich a Banská Bystrica sa tak s jesennou časťou rozlúčila prehrou 0:2.

Záchrana v druhej lige už len teóriou

dukla_trnavab-25Po 18. kole je definitívne jasné, že Dukla nemá v ďalšom priebehu základnej časti šancu prebojovať sa na šieste miesto. Na jar tak bude s určitosťou hrať v skupine o udržanie, ktorá bude pre všetky celky, s výnimkou jedného, znamenať zostup do tretej ligy. Šancu na udržanie bude mať len víťaz skupiny o udržanie v druhej lige – západ, ktorého následne bude čakať barážový zápas s víťazom skupiny východ. Ani víťaz tohto duelu ale ešte nemá istú miestenku v druhej lige, pretože si zmeria sily s posledným dvanástym tímom spojenej skupiny o postup do Fortuna ligy v barážovom zápase o udržanie. Dukla každopádne odohrá na jar ešte minimálne štyri zápasy základnej časti a ďalších desať v skupine o postup. Prípadné vypadnutie z druhej ligy by znamenalo aj nútený zostup mládežníckych celkov FK Dukla.

Povedali po zápase:

Dušan Tóth, tréner FK Dukla: „Terén bol extrémne náročný. To, čo sme chceli hrať, nám kazil. Borili sme sa problémom dostať sa do nejakej finálnej časti. Mali sme prevahu i držanie lopty, ale súper nám z troch striel dal dva góly. Futbal sa hrá na góly. Ťažko však polemizovať o výsledku, keď my vystrelíme jeden krát za polčas. Náš najväčší problém je v tom, že hoci máme hru pod kontrolou a dokážeme vzdorovať každému súperovi, vo finálnej časti sa nedokážeme presadiť.“

Saša Savič, kapitán FK Dukla: „Prehrali sme ďalší zápas a ťažko k tomu aj niečo povedať. Hoci badať zlepšenie v našom hernom prejave i v poli, avšak s jednou strelou v druhom polčase iba ťažko môžeme vyhrať stretnutie. Opäť sme inkasovali po štandardkách. Prvý gól po rohovom kope, druhý po priamom. Je to aj nezodpovednosť, respektíve nedôslednosť. Opakujem, že s jednou strelou za polčas sa ťažko vyhráva, i keď na druhej strane sme nemuseli inkasovať také nešťastné góly.“