Dvojmetrová méta latky v ženskej súťaži zostala na tohtoročnej Banskobystrickej latke neprekonaná. Utorňajší míting odštartoval kvalitne obsadenou súťažou žien. Ovplyvnilo ju však zranenie jednej z favoritiek ešte pred štartom.

V hlavnej ženskej súťaži 29. ročníka Banskobystrickej latky chýbali domáce pretekárky, ale organizátorom sa podarilo prilákať silné mená zo zahraničia. Pozornosť sa upierala najmä na držiteľku rekordu tunajšieho mítingu Jaroslavu Mahučichovú z Ukrajiny. Tá v sobotu skočila vo francúzskom Metz doterajší najlepší výkon roka 202 centimetrov.

Jej najväčšou vyzývateľkou mala byť Eleanor Pattersonová z Austrálie, ktorá má na rovnakej výške svoje osobné maximum. Pattersonová sa však pri tréningu spôsobila zlomeninu svojej pravej odrazovej nohy, a ponad banskobystrickú latku tak neskočila súťažne ani raz.

Prvé pretekárky začínali v utorok podvečer prekonávať latku na výške 170 centimetrov, ale prvú stopku dala pretekárkam až výška 185 centimetrov, na ktorej skončila Estónka Karmen Bruusová. Túto výšku nezdolala ani Kimberly Williamsonová z Jamajky, ktorá si jeden pokus nechala na výšku 188 centimerov, ale ani tam nebola úspešná. Na takto postavenej latke potom stroskotali už aj Erin Shaw z Austrálie či Fédra Fekete zo susedného Maďarska.

Až na výške 191 centimetrov sa do súťaže rozhodla vstúpiť najväčšia favoritka Mahučichová a bez akýchkoľvek problémov latku zdolala. Ďalšiu výšku 193 centimetrov sa tak dokonca rozhodla vynechať.

Súperky jej ale postupne ubúdali. Ani jediný úspešný pokus na 191 centimetroch už nepredviedli ani Slovinka Apostolovská, Fínka Tuuriová a tiež Britka Laura Zailorová. V súťaži tak už pokračovali len štyri výškarky.

Na 193 centimetroch z nich nebola úspešná len Talianka Vallortiagaraová, ale tá si za potlesku a podpory vypredanej Športovej haly Dukla na Štiavničkách posledný pokus posunula na 195 a urobila dobre. Ten prekonala na prvýkrát. Problémy na tejto výške nemala ani Mahučichová. Druhá Ukrajinka v súťaži – Kateryna Tabashnyková však nevyužila ani jeden z troch pokusov na 195 centimetrov a skončila štvrtá.

Výšku 197 centimetrov už prekonala len jediná pretekrárka. Tretia tak skončila napokon Marija Vukovičová z Čiernej Hory, druhá už spomínaná Talianka Elena Vallortiagaraová.

Po dosiaľ troch neomylných pokusoch na 191, 195 a 195 sa už istá víťazka Mahučichová rozhodla posunúť latku rovno na 204 centimetrov.

Najmä v prvom pokuse jej k jej prekonaniu pritom chýbalo len málo, ale úspešná na tejto výške napokon nebola. Posledný a platný víťazný pokus 29. ročníka Banskobystrickej latky v ženskej súťaži si tak zapísal solídnu hodnotu 197 centimetrov. „Rada som sa sem vrátila. Hala bola vypredaná, takže som si veľmi užívala atmosféru, ktorá bola fantastická. Prvý pokus bol veľmi tesný. Fyzicky som pripravená dostatočne, ale musím ešte zapracovať na mentálnej stránke. Nabudúce skočím vyššie,“ povedala po súťaži žien víťazka Jaroslava Mahučichová.