Zatiaľ čo ženská časť 29. ročníka Banskobystrickej latky nepriniesla zaujímavejšie výkony, mužská časť ponúkala nemenej nabité štartové pole s množstvom očakávaní skvelých skokov. Najmä v tejto súťaži je pritom tunajšie publikum doslova rozmaznané, keď v roku 2015 Banskobystrická latka vystúpala k úžasným 240 centimetrom.

Výkony dosahujúce rekord mítingu Katarčana Mutaza Essu Barshima sa síce tentokrát neočakávali, ale bronzový medailista z minuloročných majstrovstiev sveta a Európy – Ukrajinec Andrij Procenko už v kariére takúto výšku zdolal. Sekundovať mu mal najmä druhý najlepší skokan v tohtoročných svetových tabuľkách – Novozélanďan Hamish Kerr.

Zo štrnástky atlétov v mužskej súťaži boli podľa očakávaní medzi prvými vypadávajúcimi domáci pretekári. Mladší Tomáš Zeman, ktorý mal oproti skúsenému Lukášovi Beerovi zatiaľ lepšie sezónne maximum, sa trápil už na otváracej výške 205 centimetrov. Za výdatnej podpory vypredanej športovej haly na Štiavničkách však tretí pokus zvládol a na prvýkrát preskočil aj latku na výške 210 centimetrov. O päť centimetrov viac už bolo nad jeho sily. To ešte na druhý pokus zvládol Lukáš Beer, a zlepšil si tak sezónne maximum a slovenský výkon roka, ale vyššie pod Urpínom neskočil už ani on.

„Dlho bolo otázne, či tu tento rok budem skákať. Urobil som preto všetko. S výkonom nie som veľmi spokojný. Tých 220 by ma potešilo, ale verím, že to v sezóne ešte skočím. Atmosféra bola opäť elektrizujúca. Ja som si ju užil výborne. Škoda, že nie ešte aspoň tri pokusy. Tá atmosféra mi tu strašne pomáha. Človek, pokiaľ to nezažije, tak neuverí. Je to pre mňa najlepší pretek, kde môžem skákať. “ zhodnotil Lukáš Beer.

Výška 220 centimetrov však už bola pre mnohých poslednou úspešnou. Až na tretí pokus ju zdolal Švajčiar Gasch, ktorý napokon skončil na dvanástom mieste. Následných 225 už totiž bolo nad jeho sily. Podobne, ako prekvapujúco až pre ďalšiu šesticu pretekárov. Brandona Starca z Austrálie, Poliaka Kobielskeho, Taliana Sottileho, ale aj Portilla z Mexika či Bulhara Ivanova. Na veľké prekvapenie bola latka na výške 225 centimetrov stopkou aj pre ďalšieho Taliana v štartovom poli a tunajšiemu publiku už dobre známeho Marca Fassinottiho.

Pätica výškarov tak postúpila do boja o medaily. Výšku 228 centimetrov zvládol dosiaľ bezchybný Hamish Kerr z Nového Zélandu rovnako na prvý pokus. Bez opráv túto výšku absolvoval aj druhý z hlavných favoritov – Ukrajinec Andriy Protsenko, aj keď ten si už jednu opravu na predošlej výške zapísal. Holanďan Amels však na 228 centimetrov nedosiahol, aj keď pri jeho poslednom pokuse latka spadla až po chvíli. Latku na tejto výške už nepreskočil ani Kubánec Zayas a delené tretie miesto napokon z rovnakého dôvodu zdieľal aj s Mexičanom Riverom.

Kerr a Protsenko potom predviedli spoločný súboj hodný šampiónov, ktorý vzájomne gradovali. Hamish Kerr nemal problém s výškou 230, ktorú ale Protsenko na prvýkrát nezdolal a dal ju rovno posunúť o dva centimetre vyššie. To už bola hodnota nad osobné maximum Kerra a ukázal na nej prvé zaváhanie v súťaži. Naopak, Protsenko to zvládol bez zaváhania.

Kerr potom preukázal športového ducha a navýšil latku rovno na 234 centimetrov. Tam Protsenko zaváhal, ale Kerr si fantasticky skočil svoje osobné maximum. Obaja tak už mali isté miestenky na tohtoročné letné majstrovstvá sveta v Budapešti, Protsenko aj na európsky halový šampionát.

Ukrajinec Andriy Protsenko sa však Kerrom nechcel nechať zahanbiť a svoj ďalší pokus si posunul rovno na 236. Na latku na tejto výške však už nestačil. Podobne, ako bola napokon aj nad sily Hamisha Kerra, ktorý si ale s prekonanou výškou 234 centimetrov pripísal premiérovú výhru na Banskobystrickej latke i národný rekord Nového Zélandu.

„Bol to pre mňa skvelý večer. Začal som trochu nižšie ako obvykle, chcel som si zvyknúť na povrch. Neviem, či by som skákal tak vysoko, keby ma Andriy Protsenko k tomu svojimi výkonmi nedotlačil. Bol to úžasný súboj. Atmosféra bola skvelá, iná ako v otvorenej aréne, kde sa to až tak neozýva. Aj hlučná takáto atmosféra, pri ktorej sa hala otriasala, mi pomohla k pár centimetrom navyše,“ opísal svoje pocity Hamish Kerr.

„Banskobystrická latka sa opäť vydarila – plné hľadisko, skvelé výkony. Možno sme čakali, že sa Jaroslave Mahučichovej podarí skočiť 204, ale taká výška sa neskáče každý deň. Ukázala ale, že formu na to má, takže sa tešíme, že príde znova a ponúkne nám takýto výsledok. No a muži, to bola nečakaná dráma medzi Kerrom a Protsenkom. Tá vyvrcholila prekonaním výkonov, o ktorých sme hádam ani nesnívali. Sme spokojní a máme na čom stavať v príprave jubilejného 30. ročníka,“ zhodnotil 29. ročník Banskobystrickej latky predseda organizačnej rady Alfonz Juck.