Londýnska olympiáda štartuje o 98 dní a v duchu tradícií po svete putuje olympijský oheň, ktorý má symbolizovať pulzujúci život či športovú dravosť. V tónoch hymny slovenských olympionikov od banskobystrickej kapely Mukatado – Všetko sa dá, zapálili oheň z olympijskej pochodne v piatok na Námestí SNP primátor Peter Gogola, podpredseda BBSK Ladislav Topoľský, predseda Združenia olympijských klubov SR Ivan Čierny, samotní olympionici a reprezentanti Slovenska, ale aj deti tunajších základných škôl.

„Je pre mňa veľká česť, že som mohla doniesť olympijskú pochodeň do Banskej Bystrice. Navodzuje to tú pravú olympijskú atmosféru,“ povedala úspešná kladivárka Martina Hrašnová. Tá už má miestenku na londýnsku olympiádu istú: „Nedávno som sa vrátila zo sústredenia, čiže som momentálne pomerne unavená. Čaká nás ešte niekoľko štartov, ale tá príprava bude už naďalej prevažne v Banskej Bystrici. Je to moja druhá olympiáda. Na poslednej som bola ôsma. Dúfam, že teraz budem lepšia a rada by som zaútočila na medailu,“ povedala Olympionička, ktorej sa v roku 2010 narodila dcérka Rebeka, na záver minulého roka ju trápil zranený členok, ale teraz už všetko vyzerá na stopercentnú športovú pripravenosť. Okrem nej mohli Banskobystričania vidieť aj ďalších úspešných športovcov Petra Horáka, Mareka Matušeka, ale aj reprezentantov zimných športov Dušana Šimočka, Alenu Procházkovú, Janu Gerekovú, Natáliu Prekopovú,  či Jaroslavu Bukvajovú.

„Zmyslom podujatia je pripomenúť, že Olympijské hry budú už o 98 dní a budú na nich aj naši olympionici. Touto akciou chceme priblížiť šport pre samotných občanov. Na školách chceme vychovávať budúcu generáciu športovcov. Školy od nás dnes preberajú olympijskú štafetu a organizujú vlastné športové podujatia priamo na svojich školách,“ priblížil predseda Olympijského klubu v Banskej Bystrici Martin Vrábeľ.

Radosť z toho, že štafeta neobišla ani Banskú Bystricu, na olympionikov mimoriadne bohaté mesto, mal aj primátor Peter Gogola: „Pamätám si na príchod Jožka Pribilinca z medailou zo Soulu a celá Poľná ulica, kde býval, vtedy ožila a všetci susedia z toho urobili takú príjemnú šou,“ zaspomínal si primátor. Ten bude najvýznamnejšie športové podujatie pozorne sledovať: „Zvedavý som na atletiku, cyklistiku a všetko to, kde budú naši reprezentanti. Som zvedavý, aké rekordy sa udejú a či bude pokračovať invázia ázijských športovcov.“ Primátora, ktorý sa sám pripravuje na naplnenie športovej stávky na septembrovom maratóne, sme sa opýtali, ako pokračuje jeho osobná športová príprava na polmaratón: „Dva mesiace som bol chorý, vybral som šesť druhov antibiotík, ale tento týždeň som začal znovu trénovať.“