Počas uplynulého víkendu ožila Aula SZU v Radvani výstavami mačiek. Obľúbené podujatie sa v Banskej Bystrici konalo pod záštitou domáceho Cat clubu po dvojročnej covidovej prestávke.

Jedenásť ročníkov úspešného podujatia roznieslo dobré meno tunajšej akcie medzi chovateľov z viacerých krajín, a tak sa návštevníci aj tentokrát mali na čo pozerať. „Najčastejšie k nám chodia domáci vystavovatelia, ale aj chovatelia z Čiech, Poľska, Ukrajiny a dokonca k nám zavítala aj pani z Talianska,“ priblížila riaditeľka výstavy Marcela Adamcová.

Vystavované boli mačky určitých vybraných plemien s rodokmeňom. Ale špeciálna kategória sa ušla aj domácim mačkám. Celkom bolo počas víkendu k videniu približne 30 plemien. „Niektoré sú častejšie a bežnejšie, ktoré sú teraz populárne, ako Mainská mývalia, to sú tie najväčšie, či napríklad britské. Z tých ojedinelejších sme mohli vidieť bengálske alebo mačky rasy Ocicat,“ doplnila Adamcová.

Medzinárodná výstava mačiek v Banskej Bystrici si však dáva za cieľ nielen vytvoriť priestor pre súťaž plemenných chovných mačiek, ale priblížiť chov tohto domáceho miláčika aj širokej verejnosti. Pre návštevníkov a chovateľov boli k dispozícii aj stánky predajcov s krmivami či inými potrebami pre mačky.

Svoj priestor tu však dostali aj mačky z útulkov z Banskej Bystrice a Banskej Štiavnice. Mačiek, ktoré by radi našli svoj nový domov je stále mnoho. Problémom pritom často nie je ich množenie vo voľnom prostredí.

„Už niekoľko rokov ich nemôžeme nazývať divými pouličnými mačkami, pretože v Banskej Bystrici veľmi dobre funguje kastračný program. Mačky, ktoré sa k nám dostávajú, sú na deväťdesiat percent výsledkom hlavne nezodpovednosti ľudí. To znamená, že majú svoju mačku a tú si nevykastrujú. Neinvestujú do toho, aj keď to je jednorazová, a nie tak dramaticky drahá záležitosť. A potom tie mačiatka roznášajú po susedoch, ku košom, do lesa, krížom krážom. Následne sa dostávajú ku nám,“ priblížila pre BBonline.sk Barbora Magic Šingerová z Bystrickej mačačárne.

Občianske združenie Bystrická mačačáreň je jedným z útulkov v regióne, ktorý sa snaží pomáhať so sprostredkovaním nového domova pre nechcené mačky. A čo majú robiť ľudia, ktorí nájdu mačku na ulici?

„Pár dobrovoľníkov nedokáže riešiť celý ten ‚bordel‘, ktorý na Slovensku s mačkami je. Prvú pomoc musí vždy podať ten, kto mačku nájde. Nemôžete niekam volať a čakať, že niekto dobehne. Nie je to dramatické, len ju musíte zdvihnúť zo zeme. Ak je chorá, ísť s ňou k veterinárovi. Tí väčšinou vyjdú v ústrety. Buď dajú lepšiu cenu alebo ošetria mačku bezodplatne. Dajte tomu čas, aby sme my z útulkov stihli zareagovať na správu. Zoberte ju domov, poskytnite jej jedlo, teplo a počkajte. Vždy sa pomoc nájde. Či to trvá hodinu, deň či týždeň,“ doplnila Magic Šingerová.