Tohtoročný Banskobystrický maratón prilákal v sobotu 8. júna pod Urpín takmer dva a pol tisíca súťažiacich. Okrem bežcov si na 13. ročníku opäť prišli na svoje aj inline korčuliari, handbike cyklisti alebo kolobežkári.

Hlavnú disciplínu, dlhú celkovo 42 195 metrov, absolvovali bežci skrz sedemkilometrové okruhy vedúce od obchodného centra Europa SC až po Sládkovičovu ulicu a na druhú stranu po Námestie Slobody. Jej víťazom sa napokon stal Peter Kviatkovský (Milujemebehanie.sk) vďaka zabehnutému času dve hodiny, štyridsať minút a tridsaťdva sekúnd. Za ním druhý Tomáš Michalec (Maratón klub Rajec) zaostal o približne štyri minúty. V prvej desiatke sa ocitla aj najrýchlejšia žena, konkrétne na deviatom meste sa umiestnila občianka Maďarska Panna Zákányi (ELTE SE), ktorej výsledný čas činil tri hodiny, jedenásť minút a štyridsaťsedem sekúnd.

V polmaratóne, ktorý opäť prilákal najviac ľudí, konkrétne 864, sa víťazom stal Mário Košút (AK Zdravie v pohybe Lučatín) so zabehnutým časom jedna hodina, štrnásť minút a osem sekúnd. Druhý Pavol Bakoš (Chlebnice) zaostal viac, ako jednu minútu. Najrýchlejšou ženou sa stala Veronika Páleníková (Bežecká Akadémia Marcela Matanina), ktorá dobehla na celkovom dvanástom mieste s časom jedna hodina, devätnásť minút a päť sekúnd.

Štafetovú disciplínu absolvovalo stoštyridsať tímov, z ktorých najlepšie vzišiel tím Zdravie v pohybe Lučatín. Ich bežci dokázali zabehnúť čas jedna hodina, sedemnásť minút a štyridsaťosem sekúnd a pred druhým BŠK Banská Bystrica mali v cieli náskok len tri sekundy.

Po roku opäť organizátori pripravili aj dĺžkovo kratšie disciplíny. Beh na 10 kilometrov ovládol s časom 34:39 Ján Sopko (AK Krupina), 3,4 kilometrovú trať najrýchlejšie zvládol Vladyslav Volkov (AO Slávia ŽU Žilina) s časom 11:23 a náskokom troch sekúnd..

Zaujímavým sa stalo aj víťazstvo hokejistu Juraja Valacha v sedemkilometrových pretekoch na inline korčuliach, ktoré dominantne ovládol vďaka času 12:50. Kompletné výsledky ostatných disciplín sú k dispozícii online.

Banskobystrický maratón mal opäť aj kultúrnu časť pri Europa SC, kde bol počas celého dňa na pódiu pripravený sprievodný program. Mesto sa tak, ako každý rok, nezaobišlo bez viacerých dopravných obmedzení, ktoré platili takmer celý deň.

Fanúšikov športu toto leto čaká ešte niekoľko športových udalostí. Vrcholom  by mali byť atletické majstrovstvá Európy športovcov do 18 rokov, ktoré sa uskutočnia v termíne od 18. do 21. júla na Štiavničkách.