Turecká pri Banskej Bystrici hostila v piatok a sobotu už 25. ročník tradičného haluškového festivalu. V hlavnej súťaži o najrýchlejšie uvarenie a zjedenie celkom 3,2 kilogramov bryndzových halušiek napokon v čase 25 minút a jedna sekunda zvíťazili Župkovskí jedáci.

Halušky fest Turecká odštartoval aj tento rok už v piatok remeselným haluškovým jarmokom v obci. Pripravených bolo tiež viacero sprievodných hudobných vystúpení a ďalších lákadiel pre návštevníkov. Tých sa samozrejme najviac v Tureckej zišlo v sobotu, kedy sa o 10-tej hodine začala známa súťaž vo varení a jedení halušiek.

Aj tento rok sa súťažilo v dvoch disciplínach – vo varení bryndzových halušiek a zároveň vo varení halušiek tisícich chutí. Pri varení najznámejšieho slovenského receptu mohli súťažiaci použiť len bryndzu, zemiaky, múku, soľ a slaninu. Halušiek museli pripraviť minimálne 3,2 kilogramu, pričom dvesto gramov bolo určených na degustáciu a celé tri kilogramy museli súťažiaci sami následne skonzumovať.

V hlavnej súťaži Majstrovstviev Slovenska a Európy vo varení a jedení bryndzových halušiek sa predstavilo celkom sedem tímov, avšak jeden museli pre zranenie súťažiaceho organizátori diskvalifikovať. Víťazní Župkovskí jedáci halušky uvarili za 23 minút a 51 sekúnd a len jednu minútu a desať sekúnd potrebovali na ich zjedenie. Dokonca i za kvalitu obdržali nadpriemerných 16 bodov. Porota síce o bod viac udelila druhým Sebedínskym bečom, ale tí na uvarenie i zjedenie halušiek potrebovali o dve minúty a dvadsať sekúnd viac.

Pri kategórii halušiek tisícich chutí, kde mohli súťažiaci zvoliť kombinácie sladké, slané či kyslé, o rýchlosť nešlo. Víťazní Zelenáči, ktorí získali od poroty najviac bodov, však i tak pripravili tri kilogramy halušiek v čase necelých 33-minút.

Návštevníci, ktorí povzbudzovali súťažiacich, si mohli deň spríjemniť aj pri pokračujúcom jarmoku v centre obce a ochutnať aj množstvo iných dobrôt. K tomu im zahrali a zaspievali Starohorský banícky spevokol Haliar, Spevácka skupina Sliačania, ľudová hudba „Vešelá Ľubiša“ či kapela Kroky Michala Davida.