Banská Bystrica žije svojim podujatím roka. Domáci i návštevníci zapĺňajú ulice a nakupujú a hodujú v stovkách stánkov, bavia sa na pripravenom kultúrnom programe či na zábavných atrakciách, ktoré ku jarmoku jednoducho patria.

Za tému tohtoročného Radvanského jarmoku, ktorý je od roku 2011 v reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, zvolili organizátori zvony. Práve tradičné ručné zvonenie na zvony a funkcia zvonárov na Slovensku boli zapísané do spomínaného zoznamu v rovnako roku. Keďže meď, ktorej ťažbou sa Banská Bystrica a jej okolie preslávili, je jedným zo základných materiálov na výrobu zvonov, po prepojenia nebolo potrebné chodiť ďaleko. Mesto Banská Bystrica tak program 362. Radvanského jarmoku prešpikovalo odkazmi na tradíciu zvonov.

Zatiaľ čo prvé stánky a kolotoče už ľudia mohli navštíviť aj vo štvrtok, v piatok bol naplánovaný oficiálny štart jarmoku. Návštevníci centra mesta si už mohli vyberať z ponuky takmer tristo predajcov v rámci remeselných stánkov na Námestí SNP, Námestí Štefana Moyzesa či Dolnej ulici. Spolu so začiatkom remeselných trhov sa začal aj kultúrny program jarmoku.

Už od skorého popoludnia bol pripravený folklórny program pri Barbakane a samotný jarmok potom otvoril oficiálny ceremoniál pod názvom Banícke zvony, na ktorom primátor Ján Nosko oficiálne otvoril 362. Radvanský jarmok.

Večerný program, z ktorého vám prinesieme samostatnú fotoreportáž, potom priniesol aj vystúpenia Kataríny Knechtovej a skupín Čendeš či Vidiek. Sobota bude na jarmoku venovaná Slovenskému dňu kroja. Podrobný program nájdete v našom staršom príspevku.