Zatiaľ čo v pondelok si prišlo so sviečkou v ruke pamiatku zosnulého novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej spontánne pripomenúť niekoľko desiatok Banskobystričanov, v piatok to už bolo výrazne viac.

Postupne odhaľované skutočnosti o organizovanom zločine na Slovensku a jeho možnom prepojení priamo na Úrad vlády i ďalšie novinárske zistenia vyvolali zhromaždenia ľudí v desiatkach miest na Slovensku. Pridali sa však aj Slováci v zahraničí a dokonca aj cudzinci, ktorí sledujú celosvetovo medializovaný prípad. Celkovo sa v piatok zišli ľudia v zhruba päťdesiatich mestách. Najpočetnejšie zhromaždenie sa konalo v Bratislave, kde účasť odhadujú na až 20-tisíc ľudí.

Na banskobystrickom Námestí SNP sa v piatok po 17-tej hodine zišlo asi tisíc päťsto účastníkov zhromaždenia, ktorí si pripomenuli pamiatku zavraždených mladých ľudí. A to aj napriek sneženiu, mrazivému počasiu a poľadovici na cestách a chodníkoch. Zhromaždenie v Banskej Bystrici zorganizovala iniciatíva Nie v našom meste.

Organizátori naprieč Slovenskom sa protesty snažili profilovať ako spomienku na zavraždeného investigatívneho novinára a jeho priateľku. Medzi zhromaždenými aj v meste pod Urpínom však prevládalo okrem smútku i rozhorčenie z politickej reprezentácie.

Aj v prejavoch vystupujúcich odznievali výzvy na odstúpenie policajného prezidenta, ministra vnútra i premiéra. Rovnako tak aj výzvy na nezávislé vyšetrenie prípadu.

„Politikov by sme po takýchto zlyhaniach nemali žiadať, aby odstúpili. To by mala byť ich elementárna slušnosť,“ povedal na pódiu jeden z organizátorov tunajšieho zhromaždenia, študent Jerguš Ridzoň.