Od začiatku tohto školského roka mali školy z celého Slovenska možnosť zapojiť sa do súťaže projektu Úsmev pre strom a zabojovať tak o zaujímavé ceny.

IMG_7477Súťaž skončila 30. apríla a jej veľké finále, spojené s odovzdávaním cien a oslavou Svetového dňa životného prostredia, sa uskutočnilo vo štvrtok 9. júna v banskobystrickom kultúrnom centre Záhrada.

Do tretieho ročníka projektu Úsmev pre strom sa zapojilo 162 škôl z rôznych kútov Slovenska, ktorých žiaci a žiačky vyzbierali neuveriteľných 1 530 ton papiera a vysadili 2 141 stromčekov v školských areáloch. Okrem toho sa školy angažovali aj v rámci dobrovoľnej aktivity Vytvor kreatívny ekoprojekt. 

Ekoprojekty boli vskutku inšpirujúce. Nápady a samotné vnímanie žiakov boli zhmotnené vo viacerých verziách. Okrem 2D a 3D modelov žiaci napísali kreatívne projekty, eseje či rozprávky, no vytvorili aj online verzie prezentácií. To, ako by sme sa mali starať o životné prostredie, ukázali práve na podujatí Stromy v našich rukách v banskobystrickej Záhrade. Boli vzorom pre malých aj veľkých. Prostredie Záhrady oživili nielen svojimi úsmevmi prírode ale aj aktivitami, ktoré zeleň v tomto kultúrnom centre obohatili o ďalšie rastliny a nových obyvateľov živočíšnej ríše. Nový hmyzí hotel či rozšírené kvetné a bylinkové záhony podporia biodiverzitu a rozvoj zelene centra Banskej Bystrice.

„Teší nás, že záujem o životné prostredie majú nielen žiaci prvého stupňa či škôlok, ktorých enviro výchova formuje už v útlom veku. Tínedžeri prekvapili svojou aktivitou aj inšpiratívnymi názormi. Vyhodnotenie tohto ročníka súťaže bolo síce náročné, bolo však veľmi podnetné. Svetový deň životného prostredia sme tak oslávili netradične,“ uviedla Anna Bieliková z Essence communications (spoluorganizátor projektu Úsmev pre strom).

OCENENÉ ŠKOLY

IMG_7698Prvé tri miesta v povinnej aktivite projektu, recyklácii papiera a výsadbe stromčekov, získali: ZŠ Láb, ZŠ s MŠ Selec, ZŠ Nové Zámky. Prvé tri miesta v nepovinnej aktivite projektu, tvorbe kreatívneho ekoprojektu, získali: ZŠ J.J. Thurzu, Detva, Športové gymnázium, Banská Bystrica, SPŠ Stavebná, Žilina.

Tridsiati žiaci z každej ocenenej školy si vo štvrtok 9. júna ako jednu z výhier užili aj výlet. Zúčastnili sa exkurzie v spoločnosti SHP Harmanec, v ktorej sa vďaka jej zamestnancom zoznámili so spracovaním a výrobou papiera, a navštívili sa Harmaneckú jaskyňu.

Súčasťou výhry boli aj recyklované výrobky značky Harmony na celý školský rok, polrok alebo štvrťrok – podľa umiestnenia školy. Ocenenia si v Záhrade prevzali aj víťazi výtvarnej súťaže. V priestoroch Záhrady si všetci oddýchli, niečo nové sa naučili, prostredie spoločne zveľadili, urobili si piknik, no v neposlednom rade si zatlieskali za spoločne dosiahnutý výsledok.Mladí ľudia aj tento rok dokázali, že naše stromy sú v dobrých rukách.

„I keď sme malí, naše činy sú veľké… Tento slogan vystihuje aj nás. Som veľmi rada, že aj prostredníctvom projektu Úsmev pre strom sme už po druhýkrát mohli žiakom v praxi ukázať, prečo je starostlivosť o životné prostredie dôležitá. Teší nás, že sa k problematike postavili aktívne a nebojácne vykročili i mimo areál školy, kde vyčistili mestské priestranstvá od odpadu. Som na nich naozaj hrdá,“ povedala Daniela Snohová z oceneného Športového gymnázia Banská Bystrica a dodala, že organizácia súťaže bola na vysokej úrovni.