strom na aute, Banska Bystrica, 15.5.2014Počas štvrtka fúkal aj v Banskej Bystrici vietor, ktorý v nárazoch dosahoval rýchlosť okolo 30 metrov za sekundu. Najmä v okolí spôsoboval nemalé problémy.

Bez elektriny mala podľa informácií našich čitateľov počas dňa zostať časť Podlavíc, Skubína i obec Tajov. Bez elektriny zostali kvôli popadaným stromom napríklad aj v Ľubietovej. Problémy s dodávkou elektriny mala aj sieť trolejového vedenia banskobystrickej MHD.

Stromy lámalo aj v centre mesta. Jeden spadol priamo na vystavený automobil pred kaviarňou Hot Rod Cafe na Hronskom predmestí.

Slovenský hydrometeorologický ústav naďalej varuje v banskobystrickom okrese pred silným vetrom a veľkými úhrnmi dažďových zrážok. V tejto súvislosti platí aj hydrologická výstraha pre vodné toky, kde môže prietrž znamenať prívalovú povodeň.

polamany lesSamotnú Banskú Bystricu ale zatiaľ stále veľké lejaky a búrky obchádzajú. Od včerajška sa dosiaľ vo výraznejšej miere nedotkli ani Horehronia, a tak je hladina Hrona pokojná a skôr ustálená. Jednotlivé výstrahy SHMÚ končia zajtra, silný vietor už bude ustávať vo štvrtok v noci.

Aktualizácia 16.5.2014 – Silný vietor v noci ešte napáchal škody v okolí Banskej Bystrice. Vylámal napríklad časť lesa pri ceste medzi Starými Horami a Tureckou (na fotografii vyššie od nášho čitateľa).