Najväčšie letecké podujatie na Slovensku prilákalo počas uplynulého víkendu na Letisko Sliač celkom 115-tisíc návštevníkov.

Nedela SIAF Sliac 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skAj keď počas soboty sa museli organizátori popasovať s viacerými nečakanými technickými problémami, v nedeľu už program išiel podľa plánu. Vysoké teploty síce naďalej robili problémy aj technike, no piloti i technickí pracovníci všetko zvládli. Dynamický priebeh programu v kombinácii so zlepšeným fungovaním služieb oproti minulým ročníkom, sa podpísali pod prevládajúcu spokojnosť návštevníkov. Tých síce prišlo v nedeľu menej než v prvý deň, no i tak dokázala akcia nadviazať na návštevnosť z minulých rokov.

„Oslave šiestych narodenín Medzinárodných leteckých dní mimoriadne prialo počasie a návštevnosť v sobotu lámala rekordy. SIAF sme spravili modernejší a pre všetkých, program bol tak pestrý, že sme museli rozšíriť jeho pôvodné časové rozpätie. Tohtoročné novinky ako mobilná interaktívna aplikácia SIAF, bezbariérový prístup až do kokpitu stíhačky, aerosalón a takmer stovka lietadiel vo vzduchu i na zemi sú výsledkom perfektnej spolupráce partnerov, organizačného tímu a obdivuhodného pilotného umenia tohtoročných účastníkov,“ povedal Hubert Štoksa, riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry a SIAF 2016.

Nedela SIAF Sliac 2016 | BBonline.sk, ZVonline.sk

Sliačske letisko tento rok hostilo viac než stovku lietadiel z trinástich krajín Európy a NATO. „Návštevníci rozhodli v ankete o najlepšiu statickú ukážku, americkom bombardéri B-52, ktorý na letiskovej ploche dominoval nielen vďaka svojím rozmerom,“ priblížil hovorca medzinárodných leteckých dní Tomáš Kika. Držiteľom Best Display Smik Trophy 2016, najlepšej leteckej ukážky SIAF 2016, sa podľa hlasovania odbornej poroty stala akrobatická skupina Patrulla Águila zo Španielska. Podujatie aj tento rok organizovala Slovenská letecká agentúra v spolupráci s Ministerstvom obrany SR, Ministerstvom vnútra SR, Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, Múzeom SNP, Vojenským historickým ústavom, Leteckou základňou a Letiskom Sliač, mestami Banská Bystrica, Zvolen a Sliač.

Tip: Pozrite si videoreportáž zo sobotňajšieho programu SIAF 2016