Väčšina nižších súťaží mala uplynulý víkend na programe posledné jesenné kolo, v ktorom si chceli mužstvá vylepšiť pozície pred zimnou prestávkou. Priaznivci futbalu v Banskej Bystrici a okolí mohli vidieť viaceré derby zápasy, ako napríklad Šalková – Badín, Slovenská Ľupča – Poniky, či Jakub – Sásová. Z prvých dvoch menovaných zápasov vám prinášame aj fotogalériu.

II. liga – 15. kolo

V pätnástom kole II. futbalovej ligy sa futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica predstavili v Bardejove. Líder tak cestoval na pôdu až trinásteho celku doterajšieho priebehu súťaže. Napriek tabuľkovému postaveniu narazili banskobystrickí futbalisti v Bardejove na nepríjemného súpera, ktorý sa neštítil tvrdších zákrokov na hosťujúcich hráčov. Rozhodca Prešinský napokon rozdal v zápase celkovo päť žltých kariet na oboch stranách. Necelá päťstovka divákov v Bardejove však okrem ostrých súbojov veľa ďalšej futbalovej krásy nevidela. Duelu chýbalo to najpodstatnejšie v podobe gólového korenia. Ani striedania trénera Stanislava Vargu v druhom polčase nepriniesli dôležitý impulz gólového šťastia pre favorizovaných hostí. Tí naopak nedopustili ani zaváhanie v obrane, a tak sa súperi lúčili po bezgólovej remíze.

Podbrezová si brúsila zuby na zisk troch bodov v zápase na Pasienkoch s B-tímom bratislavského Slovana. Mužstvo zo spodku tabuľky dokázalo Stredoslovákov zaskočiť v 36. minúte, keď sa po rohovom kope skvele zorientoval pred bránou hostí Lukáš Pauschek a pohotovou pätičkou otvoril skóre. Železiari nedokázali do prestávky na tento presný zásah zareagovať a do druhého polčasu tak nastupovali s jednogólovým mankom. V druhej polovici stretnutia sa hostia snažili o vyrovnanie, ktoré však neprichádzalo, pričom diváci videli niekoľko nepekných zákrokov na oboch stranách. Záver stretnutia patril napokon belasým, keď sa lopta po priamom kope odrazila k voľnému Hubertovi a ten ju poslal za bránkovú čiaru. Hráčom Podbrezovej sa v hlavnom meste nepodarilo skórovať a na Horehronie sa vracali bez bodu.

TIPOS III. liga Stred – 13. kolo

V predposlednom jesennom kole III. ligy vycestovali Rakytovce na ihrisko lídra súťaže z Martina. Favorit stretnutia sa rozbiehal pomalšie a v úvodných minútach si vážnejšie príležitosti vypracovali hostia. Fomatu sa podarilo dostať do vedenia až v samom závere prvej 45-minútovky, keď sa po peknej prihrávke ocitol osamotený pred brankárom Ďurčom Martin Boďa a domáci útočník sa vo veľkej šanci nemýlil. Úvodný gól dodal lídrovi pohodu na kopačky a Martinčania mali v druhom polčase jasnú prevahu, čo podčiarkli aj ďalšími štyrmi gólmi, pričom o hetrik sa postaral Milan Vajagič. Na rozdiel od Rakytoviec sa dobre darí v aktuálnej sezóne druhému nováčikovi, Kováčovej. Jej futbalisti vyzvali na domácej pôde poslednú Čadcu a v tomto stretnutí tak boli favoritom. Prameň išiel do vedenia už v 7. minúte po góle Skydana, ku ktorému sa neskôr pridal dvoma gólmi najlepší strelec súťaže René Duda a keďže gólman domácich Ján Polóny loptu za svoj chrbát nepustil, mužstvo Kováčovej si pripísalo presvedčivú výhru 3:0. Zvolenskému MFK sa podarilo uhrať remízu 2:2 v Žarnovici.

IV. liga Juh – 13. kolo

Posledné jesenné kolo v IV. lige Juh prinieslo atraktívne derby stretnutia Šalkovej s Badínom. Tabuľkové postavenie favorizovalo domácich, ale boli to práve hostia, ktorý v 32. minúte išli do vedenia 1:0 po góle badínskeho odchovanca Erika Hudeca. V druhom polčase sa zdalo, že si Badín môže najtesnejšie vedenie udržať, ale prišla 67. minúta a vyrovnanie Tomáša Mikulca. Rozhodnutie napínavého duelu videli diváci v závere zápasu a misky váh naklonil na stranu Šalkovej Zoran Vučković. Domáci sa tak vďaka výhre 2:1 dostali už na tretiu pozíciu v tabuľke. Suverénne Podkonice rozdávajú gólové nádielky takmer v každom kole a tentokrát si to odniesla Tornaľa, ktorá utŕžila na ihrisku lídra až 12-gólový debakel. K tuctu gólov sa až šiestimi presnými zásahmi pričinil 24-gólový najlepší strelec súťaže Ján Kostúrik.

V. liga skupina C – 13. kolo

Priechod ťahal pred týmto kolom sériu štyroch zápasov bez prehry a v poslednom jesennom kole sa chcel s domácim divákmi rozlúčiť výhrou s tabuľkovo nižšie postavenou Ladomerskou Vieskou. Zápas sa v úvode vyvíjal podľa predstáv domácich, ktorí išli do vedenia 1:0 v 11. minúte po góle Miroslava Chabana, ale to bolo z ich strany všetko a hostia ešte do prestávky otočili výsledok. Ladomerská Vieska pridala v druhom dejstve ďalšie dva góly a Priechod tak vyšiel v poslednom jesennom kole naprázdno. Derby sa konalo v Jakube, kam vycestovalo mužstvo trápiacej sa Sásovej, ktoré však chcelo potvrdiť, že derby nemá favorita. Priaznivci domácich sa tešili už v 7. minúte, keď otvoril skóre Kútik a stav 1:0 vydržal až do prestávky. V úvodných minútach druhého polčasu sa podarilo na 2:0 zvýšiť Vajdovi a zdalo sa, že Jakub má výhru vo vrecku. Sásová však dokázala rýchlo zareagovať z nížiť zásluhou Mádla. Hostia už druhý gól nepridali a domáci si tak udržali vedenie až do konca.

I. Double Star Bet trieda – 13. kolo

Slovenská Ľupča stratila pred týždňom prvé body, ale s jesennou časťou sa chcela rozlúčiť výhrou v derby s Ponikami. Líder potvrdil úlohu favorita a po prvom polčase viedol po góloch Luptáka, Giertla a Klinčíka už 3:0. Hneď v úvode druhého dejstva zvýšil na 4:0 Lakomčík, na čo odpovedali hostia gólmi Koleničku a Fábryho. Ľupčania však za stavu 4:2 drámu nedopustili a poistili si výhru nad Ponikami gólom Svetlíka v závere stretnutia. Tatran Čierny Balog prehral na pôde tabuľkového suseda z Braväcova, Lučatín remizoval na ihrisku Jasenia a Valaská zdolala v derby zápase Nemeckú najtesnejším rozdielom.

II. Double Star Bet trieda skupina A – 13. kolo

Posledné jesenné kolo prinieslo v tejto súťaži dva 12-gólové zápasy a aj šláger dvoch tímov z čela tabuľky. Riečka vycestovala na Baláže, kde sa stretla s B-tímom Seliec a jej hráči viedli už po 1. minúte stretnutia, na čo však dokázali domáci odpovedať otočením výsledku do ôsmich minút. Prvý polčas, ktorý priniesol sedem gólov bol ako na hojdačke a na jeho konci viedli napokon opäť o hostia. Riečka dokázala streliť štyri góly aj v druhej 45-minútovke, na čo odpovedali hráči Seliec B len jedným presným zásahom a Zornička si tak z ihriska súpera odniesla všetky body. Gólovú prestrelku predviedli aj mužstvá Horných Pršian a Ľubietovej. Domáca Iskra vyhrala prvý polčas pomerom 4:2 a po ďalšom góle v úvode druhej polovice stretnutia sa zdalo, že o víťazovi je rozhodnuté. Následne však prišli chvíle Baníka, ktorého hráči sa vzchopili a dokázali napokon uhrať remízu 6:6. Malachov si v šlágri kola brúsil zuby na lídra z Tajova a všetko podstatné sa udialo v druhom polčase. O jediný gól boli napokon lepší hostia, ktorí vyhrali na ihrisku tretieho celku tabuľky 2:1 a stali sa jesennými majstrami.

FK Selce B – ŠK Zornička Riečka 4:8

TJ Tatran Harmanec – FK Rakytovce B 0:4

TJ Iskra Horné Pršany – FK Baník Ľubietová 6:6

TJ Slovan Malachov – TJ Slovan Tajov 1:2

1 TJ Slovan Tajov 11 8 2 1 50:22 26
2 FK Šalková B 10 6 3 1 43:28 21
3 TJ Slovan Malachov 11 6 1 4 28:24 19
4 ŠK Zornička Riečka 10 5 2 3 37:30 17