Futbalový kolotoč je v plných obrátkach a aj tento víkend priniesol množstvo pútavých a dôležitých súbojov. Bližší pohľad na zápasy, ktoré sa odohrali v našom regióne, Vám ponúkame v nasledujúcom článku aj s fotogalériou zo zápasov v Rakytovciach, Podkoníc a Sásovej.

Fortuna liga – nadstavbová časť o udržanie sa – 8. kolo

Zverenci trénera Veselého padli po prehre so Zlatými Moravcami na dno tabuľky. V sobotu ich čakal zápas na horúcej trnavskej pôde, do ktorého vstúpili úspešne. Už v 11-tej minúte ich poslal do vedenia Samuel Ďatko. O tri minúty neskôr sa pridal jeho spoluhráč Michal Obročník, avšak prekonal nešťastne svojho gólmana a začínalo sa takpovediac od nuly. O tom, že Podbrezová potrebné body nezíska nezíska ani tentokrát rozhodli v druhom polčase Yilmaz a Mieseboeck. Železiari majú ešte dva zápasy na to, aby sa dokázali zachrániť. Na štvrtú priečku zaručujúcu udržanie sa v najvyššej súťaži strácajú päť bodov, na piatu – barážovú jediný bod. O týždeň v sobotu budú cestovať do Trenčína, práve ten je na predposlednej pozícii.

II. liga – 28. kolo

Futbalisti MFK Dukla prišli pred týždňom v Petržalke o jarnú neporaziteľnosť. Chuť si napravili uplynulú sobotu na Štiavničkách, keď gólmi Willwébera a Polievku zdolali vyššie postavenú Dubnicu nad Váhom. Poprad dýcha na chrbát Pohroniu viac a viac a po tesnej výhre na Liptove 0:1, ktorú zariadil Šesták, sa v sobotu dotiahol na lídra. Pohronský celok chcel a potreboval reagovať o deň neskôr v Žiline. Rezerva šošonov dostala obrovskú výhodu hneď v siedmej minúte stretnutia. Vylúčený bol Dávid Kondrlík, čo už v 14-tej minúte zužitkoval na otvárací zásah Bernát. Na začiatku druhého dejstva bojovní hostia dokázali vyrovnať zásluhou Patrika Abraháma. Tri body ale napokon ostali doma, čo zariadili Balaj s Ďurišom. Poprad je za Pohroním len o skóre. Skalica má už len teoretickú šancu zabojovať o prvú či druhú priečku, keď doma podľahla Bardejovu. Na Poprad totiž stráca šesť bodov a do konca zostávajú dve kolá.

TIPOS III. liga Stred – 23. kolo

Zvolenčania zavítali do Žabokrekov, kde domáce súboje zvádza Martin. Igor Kotora a Vladislav Novák zariadili náskok hostí 0:2 už v 10-tej minúte. Pomerne rýchlo v 27. minúte za Fomat znížil Boďa. Kto čakal prestrelku alebo veľkú úrodu gólov bol na omyle, pretože sieť brány sa od tejto chvíle nenapla. Zvolenský MFK vrátil Martinu identickú prehru 1:2 z jesene. Na rozdiel od A-tímu sa darilo rezerve Podbrezovej. Proti Poltáru sa presadili postupne Nicolas Mejri, Roland Galčík, Jakub Grzegorz Wiezik a Adam Matalík, ktorý prišiel na trávnik v 53. minúte a stihol dvakrát zaťažiť konto súpera. Súboj posledného s predposledným medzi Liptovskou Štiavnicou a Čadcou priniesol gólové hody. Po nich sa tešili hráči domácich, ktorí nahradili práve Čadcu na predposlednom mieste tabuľky.

IV. liga JUH – 21. kolo

Netradične v sobotu dopoludnia hostili Rakytovce predposlednú Detvu. Postarali sa o debakel kola 8:0. Najviac dali o sebe vedieť dvaja dvojgóloví strelci Oliver Ďurta a Pavol Telúch. Fotogalériu zo zápasu nájdete na konci článku. Kováčová mala taktiež súpera z ľahšieho súdka a zvládla duel na ihrisku poslednej Novej Bane. Dvomi vlastnými gólmi pomohol hosťom Martin Čakloš, ktorý si ale pripísal aj jediný gól domáceho MFK. Na špici tabuľky sa teda nič nemení, futbalisti Kováčovej naháňajú vedúce Rakytovce so štvorbodovým mankom. Tretí Medzibrod stratil dva body v Pliešovciach pri bezgólovej remíze. Na štvrtom mieste je po 21. kole Šalková. V sobotu večer si zmerala sily s Tornaľou. Tá vstúpila lepšie do stretnutia, v polovici prvej 45-minútovky ju poslal do vedenia Juhász. Domáci FK ale otočil v druhom polčase nepriaznivý stav. Chovanec, Mikulec a Dobrota sa postarali o obrat a prerušili štvorzápasovú šnúru prehier Šalkovčanov. Okrem Rakytoviec a Šalkovej bol stopercentný aj Badín. Jeho futbalisti presne ako Šalková museli otáčať zápas a vyhrali taktiež 3:1. Až do 71. minúty ťahali za kratší koniec, ale Lukáš Ševčík exportným hetrikom v priebehu 9-tich minút rozhodol o troch bodoch.

FK Rakytovce vs.  MFK Detva 8:0 (fotogaléria na konci článku)

V. liga skupina C – 21. kolo

Štyri zo siedmych súbojov 21. kola skončili výsledkom 1:1. Šláger kola sa konal na štadióne na Brodku, kde Podkonice narazili na Jakub. Hosťujúci hráči potrebovali vyhrať so suverénnym súperom, aby skresali jeho náskok na ligovom tróne. Krok k tomu urobil v 25-tej minúte otváracím gólom Michal Čief. O pár desiatok sekúnd ale zmaril vyloženú gólovú príležitosť lídra Adam Hroš a bol vylúčený. Oslabený Jakub inkasoval ešte pred prestávkou na 1:1. Ďalšie plody futbalu sa neurodili a mužstvá si body podelili. Fotogalériu zo zápasu nájdete na konci článku. Líder má na čele stále veľký desaťbodový náskok, Jakubu hrá však do kariet zápas k dobru. Selčania vrátili Hrochoti prehru 0:2 z jesennej časti. Rozhodli o tom Marwan Mohamed Lasheen a Ján Smatana. Sásovčania vyhrávali nad Bacúchom gólom Kollára od 24-tej minúty, ale prišli o náskok a hostia po otočke zvíťazili 1:4. Fotogalériu zo zápasu nájdete na konci článku.Zaujímavosťou je, že každý zo štvorice posledných tímov dokázal bodovať. Prenčov, Dobrá Niva a Krupina si pripísali po bode, predposledný Bzovík zaznamenal plný bodový zisk za výhru 2:1 s Ladomerskou Vieskou.

OFK Štart Prenčov vs. FK Sitno Banská Štiavnica 1:1 – odohralo sa 8. mája
OŠK Lieskovec vs. TJ Lovča 1:1
TJ Družstevník Bzovík vs. FK FILJO LADOMERSKÁ VIESKA 2:1
ŠK Selce vs. ŠK Hrochoť 2:1
OŠK Dobrá Niva vs. MFK Strojár Krupina 1:1
FK Podkonice vs. TJ ŠK Sokol Jakub 1:1 (fotogaléria na konci článku)
ŠK SÁSOVÁ vs. FK 09 Bacúch 1:4 (fotogaléria na konci článku)

I. Trieda – 21. kolo

V piatok večer pred svojimi fanúšikmi nestačila Slovenská Ľupča na tretí tím tabuľky – Valaskú. Prekvapivý bol úvod stretnutia, keď už v druhej minúte svietil na tabuli stav 1:1. Za hosťujúci OFK otváral skóre Piliar, okamžite za pár sekúnd vyrovnal Klinčík. V 27. minúte naklonil misky váh na stranu Valaskej opäť Piliar a nasmeroval ju k trojbodovému ťaženiu. Futbalisti Lučatína uspeli po prvýkrát na jar pred vlastnými fanúšikmi. Odniesla si to trápiaca sa Nemecká. Druhý Priechod sa potrápil v Jasení v súboji plnom emócií, kde padli tri červené karty. Jeho hrdinom sa stal v 51. minúte Róbert Elek, ktorý sa postaral o jediný gól stretnutia. Napriek tomu Priechod nedokázal skresať náskok neohrozeného Brezna, keďže líder I. triedy si poradil s Brusnom.

II. trieda skupina A – 21. kolo

V športovom areáli Baláže si zmerali sily dva ofenzívne ladené celky Selce B a Šalková B. Nebola to gólová prestrelka, ako sa možno očakávalo. Marek Jobko zariadil polčasové vedenie 0:1 mužstva bojujúceho o najvyššiu priečku. Domáci sa dočkali gólu, keď sa presadil v 64. minúte Marián Mesík, ale radosť Seliec z vyrovnania netrvala dlho. O dôležitom víťazstve Šalkovej 1:2 rozhodol v 70. minúte Jozef Mesík. Dúbravica rozhodla o výhre nad Harmancom v posledným minútach zápasu. Gólmi Kiedžucha a Slančíka ešte v 69. minúte prehrávala 0:2. Za obratom naštartoval Družstevník v spomínanej minúte Torňoš, ktorého nasledoval Drako a v 89. minúte spečatil obrat Almáši. Rezerve Šalkovej by zakopnutie Dúbravice prišlo vhod, no nestalo sa tak. Na svojho konkurenta stráca jediný bod a má zápas k dobru. Horné Pršany boli blízko k prvému jarnému víťazstvu. Aj v tomto stretnutí sa udial obrat. Iskra po polčase presnými strelami Riečana a Krajčíra viedla 0:2. Druhý polčas bol ale v réžii Mičinej. Zdenko Binder, Peter Ursíny a Andrej Ursíny ešte do uplynutia hodiny hry zariadili konečné skóre 3:2.

II. trieda skupina B – skupina o postup – 3. kolo

Heľpa a najmä Beňuš naďalej dominujú v skupine o postup. Heľpa deklasovala v nedeľu Michalovú hokejovo 6:0. O deň skôr si Beňuš podobným spôsobom poradil s Čiernym Balogom B. Tatran inkasoval dvakrát od Lukáša Šperku aj od Mareka Chládka. Raz trafil do čierneho Peter Stančík. Pred týždňom Beňuš rozbil svojho konkurenta Heľpu 6:0, čím urobil obrovský krok k postupu. Na čele má šesťbodový náskok, pričom do konca zostávajú tri kolá.

II. trieda skupina B – skupina o umiestnenie – 3. kolo

V skupine o umiestnenie sa Dolná Lehota potrápila s Polomkou. Napokon však nepripustila prekvapenie. Dvojgólový Michal Potančok sa zrejme najviac pričinil o tesnú výhru Partizánu 4:3.

I. liga Ženy – 16. kolo

Kolo s poradovým číslom 16 odštartoval práve súboj našich futbalistiek s favorizovanou Myjavou. MFK Dukla bola blízko k bodovému zápisu. Tretí tím tabuľky udrel až v 68. minúte z kopačky Ivety Neveďalovej, čo znamenalo najtesnejšiu prehru Bystričaniek. Myjava je naďalej v hre o titul. Posledný Ružomberok sa nedotiahol na červeno-biele futbalistky, pretože taktiež prehral 0:1 so silným Slovanom. Bardejov nezaváhal tak ako pred týždňom, no musí doťahovať jednobodové manko vedúcej Bratislavy. Partizán má na to ešte, tak ako ostatné tímy, tri zápasy.

MFK Dukla Banská Bystrica vs. Spartak Myjava 0:1
NMŠK 1922 BA vs. Lokomotíva Košice 2:0
Partizán Bardejov vs. Žilina 3:1
Nitra vs. Trnava 2:0
Ružomberok vs. Slovan 0:1

1. ŠK Slovan Bratislava futbal 15 13 1 1 58:5 40
2. Partizán Bardejov BŠK 15 12 3 0 39:7 39
3. Spartak Myjava 15 12 1 2 46:18 37