Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej otriasla slovenskou verejnosťou, čoho výsledkom bola vlna protestov po celom Slovensku počas minulého roka. Rok po tejto udalosti si iniciatíva Za slušné Slovensko pripomenula tento deň a v 58 mestách na Slovensku i v zahraničí ľudia opäť vyšli do ulíc.

V Banskej Bystrici organizátori zo Slušného Slovenska a Nie v našom meste pripravili protest s názvom: Nezabudneme! Pokračujeme!, ako pietnu spomienku na vraždu Jána a Martiny.

Na Námestie SNP prišlo až približne 2,5 tisíc ľudí, podľa organizátorov dokonca až dvojnásobok. Ide o výrazne vyšší počet účastníkov zhromaždenia, ako mali posledné vlaňajšie protesty či pochody v meste pod Urpínom.

Úvod tejto pietnej pripomienky otvoril príhovorom aktivista a spoluorganizátor Jakub Pohle, ktorý vyzýval k zodpovednému postaveniu sa Róberta Fica ku viacerým obvineniam, ktorým čelí za posledný rok. Po príhovore nasledoval prednes básne od Jána Kuciaka ústami Ivany Kováčovej. Po básni nasledovala krátka pesnička v podaní Džipsís & Gádžos.

Na pódiu ďalej vystúpil publicista Samuel Marec, ktorý kritizoval telefonát Roberta Fica s Antoninom Vadalom. Ďalej sa zhromaždeným prihovorila bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová. V príhovore poukázala na to, aké je dôležité kontrolovať najvyššie vládne inštitúcie na Slovensku. Približne o 17.45 začali biť kostolné zvony, do čoho celé námestie na niekoľko minúť štrngotalo kľúčmi, symbolom Nežnej revolúcie.

Ďalším rečníkom bol novinár Andrej Bán a počas  jeho prejavu odzneli z davu slová ako: “Máme toho dosť” alebo “Dosť bolo Smeru”. S Andrejom Bánom súčasne vystúpil na pódium predstaviteľ lesníckej výzvy Odmietame, ktorá dlhodobo kritizuje súčasné narábanie s lesmi Slovenskej republiky. Po tomto výstupe sa na pódiu prestriedali ešte novinárka Ľuba Lesná a humorista Ján Gordulič.

Jednotlivé príspevky rečníkov doplnil piesňou evanjelický farár Roman Dovala, nasledovala aj minúta ticha. Na záver zaznela hymna Slovenskej republiky, pričom ku speváčke Zuzane Mikulcovej sa pridali aj ľudia na námestí.

“Som veľmi spokojný s priebehom podujatia, prišlo niečo cez päťtisíc ľudí. Vláda Slovenskej republiky robí všetko preto, aby ľudia vyšli opäť do ulíc. Je to spôsobené aroganciou ich moci a absolútnym neporozumením problémom obyčajného človeka. Tieto problémy prehlbujú rozkrádaním verejných financií, agrodotáciami, ukradnutým titulom, čím rozdúchavajú vášne medzi ľuďmi,” povedal jeden z organizátorov a rečníkov, Jakub Pohle.