Minulý týždeň sa začali stavebné práce na avizovanej komplexnej rekonštrukcii Robotníckeho domu v Banskej Bystrici. Aj keď je na prácach časový sklz už päť mesiacov, mesto plánuje Robotnícky dom dokončiť do októbra tohto roku.

robotnicky dom rekonstrukcia (12)Stavebné práce sú zamerané na komplexnú modernizáciu všetkých vnútorných aj vonkajších priestorov a je v nich zahrnuté aj zateplenie budovy, ktorí by malo viesť k úsporám energie, takisto aj nový vykurovací systém s novou kotolňou a vzduchotechnikou. V časti suterénu sa buduje schodisko a strojovňa výťahu. Miesto pod javiskom bude využité na skladové priestory. Pôvodný drevený strop bude zachovaný a upevnený na oceľovú konštrukciu, ktorý vytvorí nosný strop pre navrhovaný priestor tretieho nadpodlažia. Momentálne pracuje na prácach dokopy 16 robotníkov, avšak tento počet sa časom zvýši pre efektivitu a rýchlosť práce.

Hlavná sála po rekonštrukcii pojme kapacitu tristo miest na sedenie. Tá sa stane dejiskom rôznych kultúrnych akcií cez festivaly, koncerty, divadlá, školenia, prednášky či činností pre handicapované osoby. Priestor bude vybavený novou javiskovou a ozvučovacou technikou, rôznymi prezentačnými zariadeniami a interaktívnym informačným panelom. Jedna z miestností bude slúžiť aj ako takzvaná sieň slávy, kde budú vystavené ocenenia významných osobností mesta Cenou Mesta a Cenou primátora.

Celková rekonštrukcia Robotníckeho domu bude stáť 2,34 mil. eur z čoho 2,18 mil. eur predstavuje nenávratný finančný príspevok z eurofondov, ktorý bol schválený ešte za predchádzajúceho vedenia mesta. Stavebné práce tvoria celkovo 1,96 mil. eur, zvyšok tvorí vybavenie priestoru.