Aj záver mesiaca marec priniesol mnoho pútavých a dôležitých súbojov. Druholigová Dukla mohla v prípade výhry v Šamoríne preskočiť svojho tabuľkového suseda. O dve súťaže nižšie sa pozornosť sústredila na šláger Rakytovce – Badín, aj na podpolianske derby Detvy s Hriňovou.

Duel druhého s prvým bol na programe v nedeľu v I. triede, kde Priechod hostil Brezno. Na futbalistky Dukly čakal v Radvani tvrdý oriešok v podobe vedúceho Bardejova. Nielen na spomínané zápasy sa môžete pozrieť v nasledujúcom sumári nižších súťaží.

Hráči Sásovej doma nestačili na Dobrú Nivu

Fortuna liga – nadstavbová časť o udržanie sa – 2. kolo

Najvyššia súťaž pokračovala po reprezentačnej prestávke. Železiari z Podbrezovej bojujú o udržanie sa v najvyššej súťaži. Ideálna šanca na zisk potrebných bodov sa ponúkla v sobotu na ihrisku poslednej Senice. 757 divákov sa však gólu nedočkalo. Podbrezová je na štvrtom mieste, od piatych Zlatých Moraviec a teda od barážovej priečky ju delia tri body. Práve ViOn urobil dôležitý krok v púti o udržanie sa, keď zdolal gólom Olivera Práznovského z 87. minúty vedúcu Trnavu a to na jej horúcej pôde.

II. liga – 21. kolo

Dukla musí zbierať body kde sa dá, čo sa jej podarilo v utorkovej dohrávke 18. kola doma proti košickej Lokomotíve (2:1). Práve tá v piatok prekvapila, keď zdolala tretí Poprad 2:0. Bystričania cestovali o deň neskôr do Šamorína. Prvý polčas bol skôr v réžii domácich a hlavne jeho úvod. V 20. minúte snahu FC ŠTK 1914 pretavil do otváracieho gólu Ladislav Almási. Bystričania hrozili z protiútokov a v druhom polčase už boli nebezpečnejší než súper. V 56. minúte sa presadil Róbert Polievka strelou z hranice šestnástky a vyrovnal na 1:1. Nasledujúce príležitosti už červeno-bieli nevyužili a zápas sa skončil nerozhodne. Zverencov trénera Vargu môže tešiť, že na jar nepoznajú trpkú chuť prehry. V piatok vedúce Pohronie potešilo vyše 1500 divákov a porazilo nováčika z Petržalky 2:0. O tento výsledok sa postarali dvaja Patrikovia – Blahút a Abrahám. Pred Liptovským Mikulášom má líder sedembodový náskok. Okrem Popradu zaváhala aj Skalica, tá dostala gól na 4:3 v Žiline od Kopasa v úplnom závere.

TIPOS III. liga Stred – 17. kolo

Zvolenčania pod Pustým Hradom privítala jedného z kandidátov na prvenstvo Rimavskú Sobotu. Do sobotňajšieho duelu vstúpili domáci úspešnejšie a od 19-tej minúty viedli zásahom Hrica, ktorý nezaváhal z pokutového kopu. Na začiatku druhej polovice pokoj na kopačky Zvolena priniesol presnou strelou zo štandardky Neušel. Toho napodobnil gólovou exekúciou priameho kopu jeho spoluhráč Totkovič už o deväť minút. Hostia teda prehrali jednoznačne 3:0 a bola to pre nich ešte len tretia prehra v prebiehajúcej sezóne. Okrem Rimavskej Soboty mužstvá z prvej štvorky bodovali naplno a tak sa zvolenský MFK ešte neposunul vyššie v tabuľke. Rezerva Podbrezovej rovnako ako A-tím zaznamenala bezgólovú remízu, doma s Oravským Veselým. Tatran je remízovým kráľom súťaže s ôsmymi nerozhodnými výsledkami.

IV. liga JUH – 15. kolo

Medzibrod mal spomedzi účastníkov IV. ligy JUH na svojom konte najviac remíz. Túto kolonku navýšil na číslo šesť, keď v súboji s Príbelcami diváci gól nevideli. Okrem Medzibrodu si zuby na postup brúsia aj momentálne druhé Rakytovce a tretia Šalková, ktoré naháňajú Kováčovú. Raky privítali v derby susedný Badín a zopakovali tesnú výhru 1:0 z jesene. Hrdinom domáceho celku sa stal Michal Konder, keď zobral na seba zodpovednosť a v 64. minúte premenil pokutový kop. Fotogalériu zo zápasu nájdete nájdete na konci článku. Šalková v úvodnom jarnom kole remizovala bezgólovo so Slovenskými Ďarmotami. V sobotu opäť pred domácimi fanúšikmi dokázala skórovať a to hneď štyrikrát. V 25-tej minúte po góloch Paloviča, Mesíka a Dobrotu vyhrávala už 3:0, ale Čierny Balog vďaka Nepšinskému a Betkovi do polčasovej prestávky znížil na 3:2. Rozuzlenie prišlo v 78. minúte, kedy rozhodol o troch bodoch pre domácich dvojgólový Dobrota. Podpolianske derby vyznelo v prospech Detvy. O výsledku sa rozhodlo v druhom polčase, kde padlo všetkých päť gólov. Z toho štyri do brány Hriňovej. Dva gólové zásahy sa podarili Dianiškovi, po góle dal Šulek a Mičuda. Na druhej strane v 57. minúte dával nádej hosťom Vreštiak znižujúci na 2:1, ale to bolo z ich strany všetko.

FK Šalková vs. ŠK Partizán Čierny Balog 4:2
FK Rakytovce vs. ŠK Badín 1:0 (fotogalériu nájdete na konci článku)

V. liga skupina C – 15. kolo

V 15. kole sa darilo bodovať hosťujúcim tímom. Jediné domáce mužstvo, ktoré dokázalo zvíťaziť, bola Lovča. Tá prekvapujúco zdolala jedného z favoritov Banskú Štiavnicu 4:2. Medzi úspešné hosťujúce kluby patrili aj Selce. Mužom zápasu na trávniku Bzovíka sa stal jediný strelec Filip Koctúr. Selčania si udržali v závere náskok aj napriek vylúčeniu Martina Blaška z 80-tej minúty. Vonku bodoval aj Jakub, ktorý remizoval s tabuľkovým susedom Bacúchom. Tretej najlepšej obrane dokázal streliť dva góly. Všetko podstatné sa udialo až v druhej 45-minútovke. Jakub poslal do vedenia Poljovka, ale domáci otočili na 2:1. A tak bod zachraňoval v 82. minúte Róbert Kútik. Podkonice zakopli v Lieskovci pri remíze 1:1, čo Sásovčania mohli využiť a o niečo sa priblížiť lídrovi. Po prehre 0:3, ktorú Sásová zaznamenala práve s Podkonicami ale prišla ďalšia vysoká prehra. Jediný, kto dokázal prekonať obranu Dobrej Nivy, bol v 70-tej minúte Milan Gibala, keď korigoval na 1:3. Za hostí zažiaril hetrikom Martin Kucbel. Prispel tak k prekvapujúcej výhre predposledného tímu nad druhým. Fotogalériu zo zápasu nájdete na konci článku.

OFK Štart Prenčov vs. ŠK Hrochoť 2:2
FK FILJO LADOMERSKÁ VIESKA vs. MFK Strojár Krupina 2:1
FK 09 Bacúch vs. TJ ŠK Sokol Jakub 2:2
OŠK Lieskovec vs. FK Podkonice 1:1
ŠK SÁSOVÁ vs. OŠK Dobrá Niva 1:5 (fotogalériu nájdete na konci článku)

I. Trieda – 15. kolo

Druhý Priechod si to v stretnutí kola rozdal s vedúcim Breznom. Za hostí rýchlo v druhej minúte otvoril skóre Michal Baník, na čo nadviazal v závere polčasu a bolo to 0:2. Domáci vysokú prehru nechceli pripustiť, naopak k dobrému výsledku ich priblížil gólom na 1:2 v 57. minúte Róbert Elek. Priechod mal dostatok času na vyrovnanie, ale napokon tesne podľahol Brezňanom. Tí svoj náskok na čele tabuľky zvýšili na osem bodov. Hronec so Strelníkmi majú iné problémy. Boj o predposlednú pozíciu vyšiel lepšie Hroncu, keď zaň presne mierili Kuzma a Vozár. V 61. minúte za hostí znižoval Čief. Jeho spoluhráča Majera môže mrzieť, že v 37. minúte nepremenil jedenástku, vtedy mohol vyrovnať na 1:1 a zápas by sa možno vyvíjal úplne inak. V domácom prostredí sa darilo Braväcovu, ktoré v súboji o tretie miesto zdolalo Valaskú rozdielom troch gólov. Tešlár, Magura, Nagy a Bodnárik boli strojcami otočky z 0:1 na 4:1, pretože Valaská skórovala už v úvodnej minúte. Debakel kola sa zrodil v Nemeckej, kde štyri góly strelil hráč Poník Ján Kubašiak. Brusno si vďaka trefe Šimona Gregora odnieslo z Lučatína tri body.

II. trieda skupina A – 15. kolo

Vedúca Šalková B počas 15-teho kola oddychovala a tak mala Riečka možnosť priblížiť sa jej na rozdiel dvoch bodov. V Hronseku potiahol Riečku ako správny kapitán dvomi gólmi Ivan Širka, ale to nestačilo ani na bodový zisk. Na druhej strane bol totiž štvorgólový strelec Marek Tupý a taktiež Moravčík s Bánovským, ktorý sa postarali o debakel 6:2. Hronsek dokonale oplatil Riečke prehru 1:3 z jesennej časti. O bod za druhou Riečkou sú Staré Hory a Selce B, ktoré zvládli svoje zápasy na sto percent. ŠK Sokol zdolal podľa predpokladov predposledné Horné Pršany a to identickým výsledkom ako Hronsek Riečku. Selčania mali za protivníka posledný celok súťaže Hiadeľ. Partizán bojoval až do konca, ale tretí bodový zápis v sezóne z toho nebol. Ani dva zásahy Miroslava Brnu nestačili na Selce. Čunderlík, Olbert a Túry sa podpísali pod tesnú výhru hostí 2:3. Mičiná vstúpila do odvetnej časti sezóny remízou 4:4 s posledným Hiadeľom. V nedeľu to už bol ale súper z iného súdka, na futbalovom štadióne v susednej Dúbravici podľahla domácim 4:2.

II. trieda skupina B – 12. kolo

Skupina B II. triedy odštartovala svoju púť až počas minulého víkendu. Lídrom už nie je Čierny Balog B po tom, čo v prekvapení kola podľahol tesne Pohronskej Polhore. Marcel Tyčiak sa stal hrdinom aktuálne predposledného tímu tabuľky, keď strelil oba góly do siete gólmana Margetu. Tatran zaznamenal tretiu prehru v prebiehajúcom ročníku. Najmenej prehier na konte, a to dve, má na konte má Beňuš. Ten bol za Čiernym Balogom len o skóre na druhom mieste ale po úspešne zvládnutom dueli s Michalovou sa usadil na ligovom tróne. Beňuš spasil v 85. minúte gólom na 3:2 Ladislav Vlček. Heľpa zvládla domáci súboj s Dolnou Lehotou, je druhá a zosunula Balog až na tretiu priečku. Všetko je však stále otvorené, aj keď do konca sezóny ostávajú len dve kolá.

I. liga Ženy – 10. kolo

Banskobystrické futbalistky narazili v jarnej premiére na líderky z Bardejova. Tímu z východného Slovenska chceli vrátiť prehru 0:4 z prvého vzájomného duelu. Krok k tomu urobila Tamara Gembická, ktorá po polhodine hry vyrovnávala po otváracom zásahu Vaľušovej na 1:1. Polčas ukázal priaznivý výsledok 1:1. Na tretí gól zápasu sa čakalo do 66. minúty, kedy na neradosť domácich skórovala kapitánka hostiek Galarovičová. K nej sa už o tri minúty pripojila Tejová a Bystričanky mali ťažkú úlohu doťahovať dvojgólové manko. To sa im napokon nepodarilo, vlastným gólom na 1:4 uzavrela Sára Kršiaková. Duklistky sú na ôsmom mieste, ale šesť bodov majú na konte aj deviata Žilina a posledný Ružomberok. Spomínané tímy nezvládli domáce súboje. V úvode jari sa mimoriadne darilo hosťujúcim celkom. Bardejovu dýchajú na chrbát len Slovanistky a Myjavčanky. Slovan je na tom v porovnaní s Myjavou lepšie, pretože ho ešte čaká dohrávka doma proti Nitre. V prípade výhry sa dotiahne na Bardejov na rozdiel jediného bodu.

MFK Dukla Banská Bystrica vs. Partizán Bardejov BŠK 1:4
Žilina vs. Myjava 1:5
Ružomberok vs. Lokomotíva Košice 2:3
NMŠK 1922 Bratislava vs. Spartak Trnava 0:1