Radvanský jarmok 2013, piatok, Banska Bystrica, 13.9.2013Najmä kvôli sychravému počasiu sa v prvý jarmočný deň zapĺňalo banskobystrické Námestie SNP jarmočníkmi o niečo pomalšie, než zvyčajne. Na hlavný večerný program ale praskalo vo švíkoch. Banskobystričania ukázali, že milujú svoj jarmok.

Nepriaznivé počasie síce ovplyvnilo zrušenie folklórnych hier v parku pod Pamätníkom SNP, ale všetok ostatný program na hlavnom pódiu na Námestí SNP a tiež v areáli mestského hradu prebiehal podľa plánu. V areáli Barbakanu prilákalo najviac ľudí vystúpenie donských kozákov Volnij Don, na Námestí SNP sa priestor pred pódiom začal plniť od šestnástej hodiny. Po zhruba hodinovom folklórnom programe nasledovalo vystúpenie skvelej rómskej muziky Bohémiens pod vedením vnučky Jána Berkyho Mrenicu Barbory Botošovej. Po už pravidelnej prestávke programu kvôli omši v blízkom kostole, začal krátko po 19-tej hodine hlavný otvárací program spojený so sprievodom, pod názvom Slávnosť remeselných cechov. Naň už nadviazala formácia Balkansambel, na ktorej rytmy si mnohí diváci i zatancovali a postupne ich bolo stále viac. Blížila sa totiž pol desiata večer a legenda folkového rocku – kapela Čechomor začala svoj koncert presne načas. To už sa Námestie SNP zaplnilo a mnohí jarmočníci známejšie skladby spievali spolu so stálicami českej hudobnej scény.

TIP: Viac informácií o kultúrnom programe, rozmiestnení atrakcií i dopravných obmedzeniach nájdete v našich ďalších článkoch tu…