Zvolenský memoriál Pavla Zábojníka, ktorý hostí ukrajinského účastníka KHL Donbass Doneck, ďalší ukrajinský tím Berkut Kyjev, českú Kadaň, poľský Sanok, Banskú Bystricu a samozrejme domáce HKm, priniesol v piatok večer tradičné stredoslovenské derby.

HKm Zvolen – HC ’05 Banská Bystrica 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)

Góly: 44. Podkonický – 31. Sýkora, 37. Češík, 40. Jankovič.

Zostava HC ’05: Dzubina – Sýkora, Grman, Hudec, Ketner, Matoušek – Hvila, Styk, Heizer, Richter, Jankovič – Nemček, Novajovský, Češík, Kubka, Lamper – Melkumyan, Predajniansky, Hegyi, Bambúch, Šimun.

Po prvom štvrtkovom zápase, v ktorom Donbass Doneck vedený trénerom Júliusom Šuplerom vyškolil banskobystrických hokejistov po výhre 6:2, predviedli v piatok hokejisti spod Urpína omnoho viac hokejovej krásy. Prospela tomu aj výrazne vyššia divácka kulisa, keď oba tímy podporili ich fankluby a vytvorili tak atmosféru príznačnú pre pravé derby medzi „Bryndziarmi“ a „Pažravou“. Ktovie, ako by dopadol zápas s Doneckom, keby v ňom mohol nastúpiť stále mladý talent banskobystrického tímu Ján Sýkora, no v piatok bol jednoznačne práve on najväčším oživením hry HC ’05. Ten bol po viacerých príležitostiach v prvej tretine blízko gólu v poslednej sekunde úvodnej časti hry. Šťastie mu ale prialo až v druhej tretine. Aj keď jeho prvý gól pre predčasné chybné prerušenie hry zo strany rozhodcov nebol uznaný, v 31. minúte sa už Sýkora mohol radovať z gólu. Ďalší pridal Češík už o dve minúty, keď boli na hranici bránkoviska v útoku snáď traja Bystričania. Po prvom nástrele skončil puk na čiare a spomínaný útočník HC ’05 nemal problém doťuknúť puk do bránky. Keď ešte v 40. minúte pridal ďalší gól Branislav Jankovič, prevaha hostí v druhej tretine bola spečatená. Do tretej časti zápasu vstúpili domáci aktívnejšie, z čoho vyťažil v 44. minúte navrátilec Podkonický a po góle dokázali zverenci trénera Petra Mikulu zvýšiť obrátky. Napriek záverečnému vabanku ale už ďalší gól v riadnom hracom čase nepadol.

Súčasťou každého zápasu na Memoriáli niekdajšieho zvolenského trénera Pavla Zábojníka sú aj samostatné nájazdy, ktoré slúžia ako pomocné kritérium do tabuľky tohto turnaja. Úvodné tri série neboli úspešné ani pre jeden tím a napokon sa skončili remízou 2:2. Veselá kopa Ján Sýkora nezostal ani v tomto prípade nič dlžný svojej povesti a aj keď napokon neúspešne, opäť sa pokúsil o zaujímavú fintu: „Nie vždy výjde, bolo to len pre zábavu, pre dívakov a o nič nešlo,“ povedal po zápase Sýkora.

„Bol to celkom dobrý bojovný zápas, na to že je začiatok sezóny a nie všetky veci sú ešte vycibrené. Taktika a ruky možno ešte nie sú tak zladené, hralo množstvo mladých hráčov, ktorí bojujú o miesto v zostave. Zo začiatku mali možno navrch domáci, potom zas my a v tretej tretine to bolo vyrovnané. Snažili sa obe mužstvá. Hokej sa hrá pre ľudí, dnes nejakí prišli, je to derby a hlavne tomu nechýbalo nasadenie a to je dôležité,“ zhodnotil svoju prvú výhru v derby z pozície hlavného trénera Vladimír Országh.

V sobotu čaká ešte Banskú Bystricu o 15.30 h na zvolenskom zimnom štadióne zápas proti Berkutu Kyjev, Zvolenčania sa večer od 19.00 h postavia Donbassu Doneck.

Aktualizácia 18.8.2012: HC Berkut Kyjev – HC ’05 Banská Bystrica 2:0 (1:0, 1:0, 0:0), HKm Zvolen – HC Donbass Doneck 2:5 (0:4 ,0:0 , 2:1).