IMG_0501V stredu v skorých ranných hodinách sa uskutočnil prevoz lietadla Mig 21, ktoré kedysi slúžilo slovenským vzdušným silám, z Leteckej základne Sliač priamo do centra Banskej Bystrice.

Samotné umiestnenie stíhacieho lietadla pred Europa SC, je tak ako už každoročne, pozvánkou na letecké dni SIAF 2013. Súčasťou tejto pozvánky bude aj stredajší podvečerný koncert Vojenskej hudby Banská Bystrica, v rámci ktorého vystúpi aj významný operný spevák, banskobystrický rodák Martin Babjak. V priestoroch nákupného centra Europa, respektíve pred ním, sa tento program uskutoční okolo 17-tej hodiny. V samotnom centre zaujmú veľkorozmerné fotografie približujúce neopakovateľné momenty minuloročných Medzinárodných leteckých dní.

IMG_0578“Tohtoročným zámerom organizátorov je prilákať do stredu Slovenska aspoň taký počet návštevníkov, aký sme zaznamenali vlani, pričom vtedy štatistiky návštevnosti atakovali hranicu 115 tisíc ľudí. Náš päťdesiatčlenný tím už celé mesiace intenzívne pracuje na prípravách. Všetky minuloročné pozitíva chceme zachovať, ale samozrejme pribudnú aj mnohé atraktívne novinky,” povedal riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry Hubert Štoksa. Medzi hlavné lákadlá tohtoročných leteckých dní  bude patriť vystúpenie leteckej skupiny španielskych vzdušných síl Patrulla Aquila, talianska skupina Pioneer team, či letecká ukážka presláveného stíhacieho lietadla SU-27. V tomto roku sa návštevníci môžu tešiť aj na mimoriadne statické aj dynamické ukážky Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktoré oslavujú 20. výročie svojho vzniku. Rovnako tak, sa samotné letecké dni v tomto roku konajú pri príležitosti 20. výročia vzniku Slovenskej republiky a 69. výročia Slovenského národného povstania. Letecký sviatok roka je na Sliači naplánovaný na 31. augusta a 1. septembra.