Traja hráči so zmluvami v štrajkujúcej NHL na ľade Banskej Bystrice, aj to bol obraz 28. kola najvyššej slovenskej hokejovej súťaže. Ich prítomnosť opticky nabudila celý tím a súpera zo Žiliny tak čakal náročný zápas.

HC ’05 Banská Bystrica – MsHK Žilina 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Góly: 12. Hudec (Handzuš, Richter), 35. Stoner (Richter, Handzuš), 59. Handzuš (Tyrell, Stoner) – 60. Sýkora (Krajčí)     vylúčenia: 4:9, stretnutie sledovalo: 1 850 divákov

Úvodné zostavy tímov:

HC ’05 Banská Bystrica:Slipčenko – Stoner, RIchter, Bambúch, Kubka, Ketner, Mikuš, Zigo, Nemček – Tyrell, Handzuš, Hudec, Ján Sýkora, Heizer, Jankovič, Češík, Lukacevic, Marcienk, Petro, Juraj Sýkora

MsHK Žilina: Žigárdy – Rúfus, Staňo, Dlouhý, Lešk, Brcko, Drábek, Slota – Kokavec, Škoda, Varga, Sýkora, Troliga, Krajčí, Valášek, Ďuriš, Drevenák, Jass, Mihálik, Horanský

Stonerova presilovková „bomba“ vymietla roh žilinskej brány (foto: Branislav Račko/BBonline.sk)

Aj bez najnovšej posily Kanaďana Glassa, ktorý v piatok dopoludnia prišiel na Slovensko a pre únavu ešte nenastúpil, sa domácim s troma hráčmi z NHL v zostave podarilo pohroziť hneď v úvode zápasu. V šanci sa ocitol Sýkora s Lukacevicom, puk do brány však v skrumáži pred bránkoviskom nepretlačili a nepodarilo sa to ani z následnej strely Češíkovi. Do útoku sa dostali aj hostia, a to v presilovej hre, keď Slipčenka zamestnali niekoľkými strelami. Prvej gólovej radosti sa domáci dočkali v závere 12. minúty. V presilovej hre tečoval Handzušovu strelu Hudec, aj keď to skôr vyzeralo na Tyrella, ktorý si tak na prvý presný zásah ešte musel počkať. „Barani“ mohli pridať aj druhý kus, Bambúchovu strelu však Juraj Sýkora tečoval len do hornej žrde. Jednou z mála šancí Žiliny bola tutovka v závere tretiny, keď z troch metrov Horanský švihom vystrelil a Slipčenko neskutočne rýchlou lapačkou zabránil vyrovnaniu.

Pod Urpínom to bol pekný kombinačný hokej s prevahou „baranov“. Nebezpečnými boli hlavne príležitosti Jána Sýkoru či Hudec s Češíkom. Ukázala sa tiež štvrtá formácia, ktorá po Stonerovej strele Žigárdymu poriadne zavarila. Gól visel vo vzduchu a očakával sa v dvojminútovej domácej presilovke 5 na 3. V nej sa po 46 sekundách presadil typicky zámorským spôsobom, strelou od modrej čiary kanadský obranca Stoner. Napriek ďalšiemu vylúčeniu sa „vlci“ tentokrát ubránili a gólom do šatne mohli aj znížiť, Valášekov pokus však Slipčenko vyrážačkou zrazil.

Ani prvé minúte tretej tretiny neboli iné a žilinský brankár musel byť v permanencii. Ožili však aj jeho spoluhráči. Žilinčania sa dostali do prečíslenia, na konci ktorého to z medzikružia skúšal Tomáš Sýkora, no gól z toho nebol. Na ľade sa postupne pritvrdzovalo. naďalej sa však hral na pohľad atraktívny hokej, Slipčenka zamestnal dvoma pokusmi Škoda, neskôr nepríjemne mierenou strelou Kokavec a po ňom Sýkora. Domáci prešli do defenzívy a snažili sa kontrolovať zápas. „Vlkov“ sa im podarilo neutralizovať až dve a pol minúty pred koncom, keď sa na trestnú lavicu posadil Leško a nikým nekrytý Handzuš vsietil nádherným blafákom jeden z najkrajších gólov „baranov“ v tejto sezóne. Skóre už len kozmeticky upravil a čisté konto Slipčenkovi zobral spomedzi kruhov Sýkora.

Hlasy trénerov po zápase:

Ladislav Spišiak (tréner MsHK Žilina): „Ja by som možno našich hráčov za výkon aj pochválil. Dodržali systém, ktorý sme si dohodli. Bohužiaľ aj dnes nás možno tá zlá disciplína trošku pribrzdila. V zápase sme dostali tri góly v oslabení a Bystrica zvíťazila, no naši hráči podali dobrý výkon.“

Vladimír Országh (tréner HC ’05 Banská Bystrica): „Hlavne v prvej tretine sme sa pomalšie rozbiehali a defenzívna hra Žilina nám narobila problémy. Potom šla naša hra hore, začali sme korčuľovať a dali sme viacero gólov v presilovkách. Práve početné výhody sa v poslednom čase javia ako rozhodujúci faktor. Sme radi, že sme získali tri body.“