Podchod spájajúci Námestie slobody s autobusovou stanicou sa zmenil na nepoznanie. Umelecká skupina OZ Playground 89 v spolupráci so street umelcom Ivanom Knutom v ňom počas uplynulých víkendov úspešne zrealizovali projekt pod názvom Galéria v podchode.

Veľkometrážna murálna maľba tak už v týchto dňoch pozýva všetkých okoloidúcich na blížiaci sa Európsky olympijský festival mládeže EYOF 2022. Aktívna skupina mladých ľudí, ktorá sa o maľby postarala, nie je v meste pod Urpínom žiadny nováčik. Už v roku 2017 bola úspešná v participatívnom rozpočte mesta, a vďaka finančnej podpore samosprávy zrealizovala projekt Folcolor pre mesto. Budovu bývalého kina Hviezda oživili maľbami slovenského folklóru v spojení s modernými formami umenia – streetart a breakdance.

„Chceli by sme sa poďakovať za príležitosť a možnosť po rokoch opäť realizovať takýto projekt. Okrem maľovania sme podchod a jeho okolie upratali. Väčšina materiálu, ktorý sme použili bol ekologicky zrecyklovaný. Keďže ide o pomerne frekventovanú lokalitu, počas maľovania vznikal aj priestor na interakciu medzi umelcami a okoloidúcimi. Tešia nás pozitívne reakcie ľudí, ktorí takúto zmenu vítajú,“ hovorí Igor Fekiač z OZ Playground 89.

Projekt Galéria v podchode vznikol vďaka finančnej podpore mesta Banská Bystrica. Koncept maľby vychádza z olympijských farieb a ich odtieňov, čo samotný podchod presvetľuje. Na jednej stene je vyobrazené samotné logo EYOF 2022 a dva športy – basketbal i cyklistika. Na druhej strane je dominantný motív nášho mesta v spojení so street art a graffiti maľbami.

„Tento projekt je príkladom toho, ako môže vyzerať dobrá spolupráca medzi mestom a aktívnymi mladými ľuďmi. Dobrá vec sa podarila a z neatraktívneho podchodu opäť vznikol pekný verejný priestor. Verím, že aj takýmto spôsobom budeme Banskobystričankám, Banskobystričanom a návštevníkom pripomínať, že už o niekoľko mesiacov bude naše mesto žiť najväčším medzinárodným multišportovým podujatím, Európskym olympijským festivalom mládeže,“ dopĺňa primátor Ján Nosko.