Plánovaná reorganizácia vlády po demisii Roberta Fica upokojenie v spoločnosti nepriniesla. Naopak, aj po týždni sa znovu protestujúci stretli v uliciach desiatok slovenských i zahraničných miest.

Na banskobystrické Námestie SNP tentokrát napriek dažďu prišlo cez tritisíc ľudí. V Bratislave, kde bolo počasie priaznivejšie, však podľa organizátorov prišlo ešte viac ľudí, než minulý týždeň, keď tam protestovalo 50-tisíc ľudí. Tentoraz siahajú odhady až ku 65-tisícom.

Z davu na banskobystrickom námestí sa ozývali výzvy na predčasné voľby, ale aj generálny štrajk. Ľudia ale skandovali aj „dosť bolo Smeru“, „do basy, do basy“ a slovami „nechceme ťa!“ poslali odkaz aj banskobystrickému rodákovi Petrovi Pellegrinimu (SMER-SD), ktorý dostal poverenie na zostavenie novej vlády.

„Mrzí ma, že od kedy sme sa dozvedeli smutnú správu o dvojnásobnej vražde, nepočula som zo žiadnych vládnych úst ospravedlnenie. Ani raz nepovedali – prepáčte Slovensko, že sme tak strašne zlyhali. Tak strašne, že desaťtisíce ľudí neveria, že Jano a Martina, zavraždení za svoju prácu, že ich vražda bude vyšetrená. Nikto nepovedal prepáčte, že neveríte tomuto štátu, jeho orgánom, po našej takmer desaťročnej absolútnej vláde. Neveríte polícii, neveríte súdom,“ hovorila na Námestí SNP zhromaždeniu Jana Dubovcová a dav skandoval „neveríme“.

„Nemám dôveru v to, že keď sa doteraz nikto neospravedlnil za toto zlyhanie, že tento klon predchádzajúcej vlády to urobí,“ pokračovala bývalá verejná ochrankyňa práv. „Ešte nie je všetko stratené, pretože nová vláda musí predstúpiť pred Národnú radu. Potrebuje na to 76 poslancov. Iba štyri hlasy alebo päť nás delia od slušného Slovenska,“ doplnila Dubovcová.

Na banskobystrickom námestí okrem organizátorov vystúpili napríklad aj vysokoškolský pedagóg a sociológ Ivan Chorvát, komici Ján Gordulič a Tomáš Hudák, advokátka Eva Kováčechová či aktivista a hudobník Jakub Pohle.

„Hovoria nám, pozrite sa, kto príde po nás. To je jedno! Pozrite sa, kto je tam teraz! Hrnko, Blaha? Tam sú blázni už teraz. To, kto sem príde potom, o tom budeme debatovať o chvíľu. Začnime tým, že vy odídete a potom si my vyberieme, kto príde ďalší,“ povedal smerujúc vládnym predstaviteľom na banskobystrickom Námestí SNP známy komik a moderátor Ján Gordulič.

Protest v Banskej Bystrici skončil po približne hodine a pol a zakončila ho hymna v podaní spevákov Univerzitného folklórneho súboru Mladosť.