Na Námestí SNP v Banskej Bystrici sa v piatok po 17-tej hodine zišlo až štyritisíc ľudí. Protesty za nezávislé vyšetrenie vraždy investigatívneho novinára a jeho priateľky a zároveň za novú dôveryhodnú vládu, prebiehali v rovnakom čase vo vyše 40-tich mestách u nás a dvadsiatich miestach v zahraničí.

Ide bez pochýb o najmasovejšie protivládne protesty od roku 1989. V Bratislave podľa prvých odhadov prišlo na protest viac než 50-tisíc ľudí, v Košiciach bolo okolo 20-tisíc protestujúcich.

Všetky protesty v piatok spájali výzvy na odstúpenie premiéra Roberta Fica (SMER-SD). V samotnej Banskej Bystrici, kde sa účasť oproti minulému týždňu viac než zdvojnásobila, ale aj mnohých ďalších, účasť predčila očakávania organizátorov. V dave boli zástupcovia všetkých generácií.

Na úvod piatkového zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko na banskobystrickom Námestí SNP vystúpila speváčka Katarína Máliková.

Modlitbou pre Martu uviedla protest, ktorý nadviazal na minulotýždňovú spomienku na zavraždených – novinára Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú. S ohľadom na odhalené podozrenia z prepojenia osôb pôsobiacich pri premiérovi na Úrade vlády, ale aj následných podozrení z korupcie členov vládnej strany či kontroverzné vyhlásenia samotného premiéra, už tentokrát organizátori žiadali viac. Okrem nezávislého vyšetrenia spomínaných vrážd i novú dôveryhodnú vládu.

Na pódiu sa následne na pozvanie organizátorov, ktorými sú v Banskej Bystrici členovia iniciatívy Nie v našom meste, predstavili zástupcovia akademickej či kultúrnej obce, študenti a ďalší.

Protest prebehol slušne, ale dav búrlivo skandoval heslá ako „Dosť bolo Fica“, „demisia, demisia“, „Fico do basy“, „mafia, mafia“ a mnohé ďalšie.

Nechýbali transparenty, na ktorých ľudia vyzdvihovali odvahu prokurátora Vasila Špirka, ktorý z korupčných aktivít obvinil súčasného ministra vnútra Roberta Kaliňáka či bývalého ministra financií Jána Počiatka, ale aj transparenty hlásiace sa napríklad ku stredným či vysokým školám, ktorých študenti protest podporili. Ďalšie transparenty odkazovali na korupciu na Slovensku či bannery rôznymi spôsobmi narážajúce na vyhlásenia premiéra Roberta Fica.

Ľudia spontánne vytiahli i kľúče, ktorými štrngali popri hudobnom programe, ktorý vypĺňal čas medzi niektorými vystúpeniami rečníkov.

[youtube jVn0JsXFtUo 640 360]

Protest v Banskej Bystrici trval vyše hodinu a pol. Organizátori za skandujúceho súhlasu prítomných avizovali, že ak vláda nebude reagovať na požiadavky ulice, protesty budú pokračovať.

Rozhovor: Za slušné Slovensko na banskobystrickom námestí – jasne, odhodlane, pokojne