Od štvrtka, 13. júna stojí v parku pod Pamätníkom SNP socha mladého hokejistu, ktorú odhalili známe osobnosti banskobystrického hokeja. Socha symbolizuje úspechy klubu, ale aj nádej, ktorá sa vkladá do hokejovej mládeže. 

S banskobystrickým hokejom sa nepochybne spája výchova talentovaných hráčov pre medzinárodný hokej a reprezentáciu. Svoje mládežnícke hokejové časy strávili na banskobystrickom zimáku bývalí hráči NHL ako Vladimír Országh, Richard Zedník, Michal Handzuš, či Tomáš Surový.

V novodobej ére klubu vyrástli pod Urpínom aj súčasní hráči, ako Mário Lunter, Patrik Lamper, Tomáš Zigo, či Tomáš Matoušek, ktorí sa dokázali presadiť do reprezentácie, či zahraničných európskych líg. Práve menovaní bývalí a súčasní hráči mali veľký podiel na historickom zlatom hetriku pre klub HC ’05 iClinic Banská Bystrica. Socha má tak symbolizovať, že aj keď trofeje vyhrávajú dospelí hráči, práve práca s mládežou a odchovancami je kľúčová pre dlhodobé úspechy.

Mladí hokejisti pod Urpínom sa tak dočkali svojej sochy ešte pred štartom profesionálnej hokejovej kariéry. Socha má za úlohu motivovať mladých hokejistov v hokejovom raste, prilákať deti k športu, ale aj ukázať Bystričanom aj turistom, že Banská Bystrica žije hokejom.

Sochu mladého hokejistu spoločne odhalili prezident klubu Juraj Koval, bývalý tréner A-mužstva Vladimír Országh, bývalý asistent trénera Richard Zedník a kapitán baranov Tomáš Surový. Autorom tohto diela je banskobystrického rodák, sochár a reštaurátor, Pavol Štesko. Odhalenie sochy prebehlo aj za účasti viceprimátora mesta, Jakuba Gajdošíka.

„V roku 2005 sme prevzali klub, ktorý bol v tom čase na dne, no vychoval pre slovenský hokej výborných hokejistov, ktorí vždy robili dobré meno nášmu mestu aj vo svete. Výchova mladých hokejistov je pre hokej dôležitá, a aj preto som sa rozhodol osloviť a podporiť môjho dobrého kamaráta, banskobystrického umelca Pavla Šteska. V Banskej Bystrici dlho nepribudla žiadna socha, tak sme si povedali, že by jedna mohla vzniknúť a mohla by byť symbolom toho, že Banská Bystrica je hokejové mesto,” poodhalil pozadie tvorby sochy prezident banskobystrického hokejového klubu Juraj Koval.