Hokejisti Banskej Bystrice síce v Košiciach obidva zápasy prehrali, ukázali však, že štatistiky nič neznamenajú a papierového favorita dokážu zaskočiť, čo chceli potvrdiť aj v prvom zápase Slovnaft play-off Tipsport extraligy na domácom ľade. Dramatické stretnutie patrilo hlavne brankárom a dravej obrane oboch celkov.

HC ’05 Banská Bystrica – HC Košice 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Góly: 19. Kokavec (Češík, Novák)     stretnutie sledovalo: 3 115 divákov

Úvodné zostavy tímov:

HC ’05 Banská Bystrica: Chorošun – Novajovský, Grman, Brňák, Cebák, Bambúch, Kubka, Zuzin, Beňa – Sýkora, Jokila, Kristoffersson, Kútny, Hlinka, Jabrocký, Kokavec, Pulliainen, Novák, Češík, Heizer, Hričina

HC Košice: Hylák – Homér, Tabaček, Šeda, Kolba, Novák, Martin Chovan, Slimák – Bartoš, Kristek, Zálešák, Jenčík, Gron, Miklík, Pašek, Hvila, Dravecký, Matúš Chovan, Mlynarovič, Spilár

"Baranov" pod Urpínom privítali fanúšikovia aj takýmto megatransparentom. Banskobystričania veria, že v tohtoročnom play-off na svojom ľade privítajú aj iných súperov.

Prvá tretina play-off série pod Urpínom mala pomalý začiatok. Okrem striel Kútneho a Sýkoru sa na ľade veľa neudialo. Boli to práve hostia, ktorí mohli otvoriť skóre stretnutia. V 16. minúte poskytol Gron nahrávkou spoza brány stopercentnú možnosť Jenčíkovi, so strelou však otáľal a jeho oneskorený pokus Chorošun so šťastím vykryl. Košice napriek tomu pôsobili prispatým dojmom a nedôrazná obrana narobila svojmu brankárovi viacero problémov. Tie vyvrcholili v 19. minúte, keď sa po krásnej nahrávke Nováka z obranného pásma dostal k puku na útočnej modrej Češík, naviazal na seba obranu, nahral Kokavcovi a ten bekhendom uzavrel skóre prvej tretiny na 1:0.

V druhom dejstve Košice hru vyrovnali, Chorošun si musel dať pozor obzvlášť pri nebezpečnej strele Miklíka. Útočilo sa však aj na druhej strane, no Češík pomedzi Hylákove betóny puk do brány nedostal. Najväčšia šanca na gól prišla v polovici stretnutia, keď sa cez opäť chybujúcu laxnú obranu hostí dostal až pred bránkovisko Zuzin, na lepšie zakončenie však už bol príliš blízko. V presilovke dal zase o Košičanoch vedieť Miklík a Gron. Banskobystričania mohli napodobniť svoj výkon z prvého dejstva a skórovať v závere aj tentokrát. V oslabení ušiel Jabrocký s Kokavcom, ktorí si vymenili puk, prvý menovaný však spätnú nahrávku nečakal a odkrytú bránu netrafil.

Najrušnejšou bola záverečná tretina, ktorú odštartoval aktívny Jenčík. Ten sa natlačil až pred Chorošuna, ležiaceho brankára však neprekonal. Košice začali vstávať z popola, čo potvrdzovali aj naďalej. Zálešák v sľubnej šanci nezodvihol puk, následne Pašekovu strelu tečoval tesne mimo Jenčík. Zaujímavý moment vzišiel aj z nasledujúceho protiútoku. Po Jabrockého zblokovanej strele prišla chvíľa Sýkoru, no ten v páde netrafil poloodkrytú bránu za ležiacim Hylákom. Hra sa v týchto momentoch prelínala z jednej strany na druhú a diváci sa museli hokejom baviť. Chorošun zlikvidoval tiež šancu Bartoša i dorážku Zálešáka. Svoju príležitosť zahodil tiež Pulliainen, ktorého strela z pravej strany lízala protiľahlú žrď. Na opačnej strane vzápätí strelil na Chorošuna hádam každý člen prvého košického útoku a brankára takmer dotlačili za bránkovu čiaru, puk však Rus vždy udržal pred svojou svätyňou. Okrem prvého gólu z 19. minúty už červené svetlo nezasvietilo ani počas powerplay hostí, zajtra tak “barani” budú hrať o vyrovnanie série.

Hlasy trénerov po zápase:

Milan Staš (tréner HC ’05 Banská Bystrica): “Od začiatku sme sa snažili o aktívny celoplošný presing, ktorý sa nám daril. Súpera sme nepúšťali do vážnejších šancí a podarilo sa nám streliť vedúci gól. Ďalej sme pokračovali v tejto hre. Aj keď nás súper v závere zápasu dokázal zatlačiť, ustáli sme to. Veľmi si vážim toto víťazstvo, lebo vďaka nemu o to dlhšie žijeme v play-off.”

Miroslav Ihnačák (tréner HC Košice): “O stretnutí rozhodla jedna individuálna chyba v strednom pásme. Domáci ju využili a strelili nám víťazný gól. My sme dnes žiaľ nedali žiaden gól, a tak sme nemohli pomýšľať na víťazstvo. Bez strelených gólov sa zápasy vyhrávajú ťažko.”