Avizovaný protest „Berieme si späť svoju krajinu“ sa v sobotu popoludní na Námestí SNP napokon nečakane odohral, aj keď mesto jeho organizáciu nepovolilo.

Mesto Banská Bystrica pre kolidovanie so svojimi plánovanými podujatiami nepovolilo ohlásený protest „Berieme si späť svoju krajinu“ a organizátorom odporučilo iný termín, alebo miesto konania protestu. Napriek tomu sa v sobotu 17. novembra popoludní stretlo na Námestí SNP necelých dvesto ľudí, aj keď na sociálnych sieťach podporu účasti na proteste v Banskej Bystrici avizovalo spolu vo viacerých udalostiach vyše tisíc tristo ľudí. Napriek tomu, že polícia na základe rozhodnutia mesta mohla zhromaždenie okamžite rozpustiť, napokon prebehlo pokojne. Protest viedol kandidát politickej strany 99% z uplynulých parlamentných volieb Róbert Huran. Pred prítomných predstúpil aj mestský poslanec Jaroslav Kuracina. Obaja sa v minulosti stretli v skupine „Aliancia nezávislých“, ktorá sa uchádzala o priazeň v komunálnych voľbách.

Protestovalo sa aj v ďalších mestách Slovenska, všade bola účasť podobná, o niečo vyššia len v Bratislave. Organizátori, ktorí žiadajú rozpustenie parlamentu, vlády a odstúpenie prezidenta či zastavenie reforiem proti ľuďom či zabezpečenie potravinovej a ekonomickej sebestačnosti, svoju kampaň smerovali výlučne k historicky významnému dňu – 17. novembru. Či budú koordinovane v protestoch pokračovať preto nie je známe.