Až dvetisíc účastníkov z radov bežcov, ale napríklad aj inline korčuliarov či kolobežkárov v sobotu podvečer obsadilo ulice centra mesta v rámci 12. ročníka Banskobystrického maratónu. Ten je v strednej Európe jediným večerným podujatím svojho druhu.

Celkom 42 195 metrov dlhú maratónsku trať na sedemkilometrových okruhoch vedúcich od Europa SC až po Sládkovičovu ulicu a naopak po Námestie Slobody, odbehol najrýchlejšie za 2 hodiny, 31 minút a jednu sekundu Taras Ivaniuta (Reštartni sa.sk). Rodák z Ukrajiny pod Urpínom zvíťazil aj v roku 2021, ale vlani si musel vystačiť „len“ so striebrom. Teraz si napravil svoju bilanciu na Banskobystrickom maratóne po tom, čo  v apríli dominoval aj na Bratislavskom maratóne. Prvá žena na najdlhšej trati – Vladimíra Ilkaničová (ZŠ Ďumbierska Banská Bystrica), dobehla do cieľa s časom 3:35:09.

Najviac účastníkov, vyše sedemsto, prilákal aj tento rok polmaratón. Za jednu hodinu, jedenásť minút a 33 sekúnd ho najrýchlejšie odbehol Martin Rusina (BMSC). Prvá spomedzi žien bola v cieli Zuzana Gejdošová (Poprad/ ŠKP Bratislava) s časom 1:19:09. Zaujímavosťou banskobystrického bežeckého podujatia je aj barefoot polmaratón. Na boso sa ulicami mesta tentokrát vydala šestica odvážlivcov. Rovnaký počet športovcov túto trať zdolalo na handbike-och.

V čase 1:14:52 prišla do cieľa aj víťazná štafeta tímu AK Krupina. Celkom sa podujatia zúčastnilo až 134 trojčlenných štafetových tímov. Organizátori pripravili pre bežeckých nadšencov aj kratšie hobby behy. Na 10 kilometrov dlhej trati s časom 33:29 dominoval Michal Kubovčík (KFA Liptovský Mikuláš, o.z.) a na kratšej, 3,4 kilometra dlhej trati, potom s časom 11:13 Dávid Matis (ŠKP Námestovo).

Ani tento rok nechýbali tiež preteky na inline korčuliach či kolobežkách, kde v polmaratónskej kategórii išlo o Majstrovstvá Slovenska. Kompletné výsledky sú k dispozícii online.

Už od popoludnia bol na hlavnom pódiu pri Europa SC pripravený sprievodný program. Novinkou bolo, že na obrazovke v centrálnej zóne diváci a podporovatelia videli živé zábery priamo z trate. Dopravné obmedzenia, ktoré si bežecké podujatie vyžiadalo, platili v meste od popoludnia do neskorých večerných hodín.

Júnovým maratónom však bežecká sezóna v Banskej Bystrici nekončí. V ďalších mesiacoch je napríklad naplánovaný každoročný terénny beh Kordícky extrém (15. júla), a v septembri aj obľúbený detský Minimaratón. Jeho dejiskom bude tentokrát, 2. septembra, Národný atletický štadión na Štiavničkách.