Už piaty ročník medzinárodného mládežníckeho turnaja Judo Grand Prix Banská Bystrica sa uskutočnil cez víkend 10.-11. februára v športovej hale na Štiavničkách. Zasúťažiť si prišlo vyše 500 pretekárov z 11 európskych krajín.

V meste pod Urpínom si na žinenke  zmerali sily džudisti  z Bieloruska,  Chorvátska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Ruska, Slovinska, Ukrajiny, Švajčiarska, Talianska a samozrejme Slovenska.

V sobotu 10. februára patrila hala žiackym kategóriám. Hala opäť praskala vo švíkoch, ale podľa nových pravidiel Slovenského zväzu juda, museli organizátori stihnúť ukončiť turnaj do osemnástej hodiny. Z tohto dôvodu sa súťažilo naraz až na šiestich žinenkách.

Výborne sa darilo aj domácim pretekárom. V sobotňajších žiackych kategóriách vybojovali spolu dve zlaté, tri strieborné a šesť bronzových medailí. Tie najcennejšie kovy si vybojovali Ema Fízelová z ŠK JUDO DUKLA (FU 15/-63kg) a Tomáš Zacharovský z ŠK UMB (MU 15/-66kg).

Nedeľa 11. februára pokračovala už vo voľnejšom tempe zápolením dorastencov. Najcennejšie umiestnenie si vybojovali až štyria domáci pretekári: Ema FÍZEĽOVÁ z ŠK JUDO DUKLA (FU 18/-63kg),  Benjamín MAŤAŠEJE tiež z ŠK JUDO DUKLA (MU 18/+90kg), JITKA PAVLOVIČOVÁ z ŠKP BB (FU 18/-57kg) a  SAMUEL RET z ŠKP BB (MU 18/-81kg). Ich kluboví kolegovia vybojovali ešte jednu striebornú a tri bronzové medaily.

„Tešíme sa, že stabilnými účastníkmi turnaja sú silné tímy z viacerých európskych krajín, spomeniem pretekárov z ruského Ťumenu, tí sú tak z najďalej , ale že prichádzajú aj nové ako sú tento rok tímy z Talianska a Švajčiarska,“ povedal Branislav Slaný, riaditeľ turnaja.  Judo Grand Prix Banská Bystrica je jedným  z najväčších mládežníckych medzinárodných turnajov v džude organizovaných v SR a za svoju päťročnú históriu sa zaradilo medzi popredné turnaje v strednej Európe.

Turnaja sa zúčastnilo spolu 74 tímov a ŠK Dukla sa umiestnil podľa poštu medailí na peknom  siedmom mieste spomedzi všetkých klubov.

Už tradične bývajú počas slávnostného ceremoniálu turnaja vyhodnotení aj najúspešnejší džudisti klubu Dukly, ktorými v roku 2017 boli:

v kategória starší žiaci – Benjamín Maťašeje
v kategória dorastenci – Alex Barto
v kategória juniori  – Márius Fízel

Džudo má v Banskej Bystrici dlhoročnú tradíciu a pri VŠC Dukla vyrástlo množstvo úspešných džudistov. Cieľom organizátorov Judo Klubu Dukla, VŠC Dukla, Športových klubov Dukla a UMB je organizáciou turnaja v tejto tradícii pokračovať, zviditeľňovať džudo ako šport a prilákať na tréningy deti už od útleho veku.

Výsledky banskobystrických pretekárov na JUDO GRAND PRIX 2018:

1. miesto  Ema FÍZEĽOVÁ /SK JUDO DUKLA – FU 15/-63kg
1. miesto  Ema FÍZEĽOVÁ /SK JUDO DUKLA – FU 18/-63kg
1. miesto Tomáš ZACHAROVSKÝ /UMB BB – MU 15/-66kg
1. miesto JITKA PAVLOVIČOVÁ /SKP BB – FU 18/-57kg
1. miesto SAMUEL RET /SKP BB – MU 18/-81kg
1. miesto Benjamín MAŤAŠEJE /SK JUDO DUKLA – MU 18/+90kg

2. miesto Laura VRBOVSKÁ /UMB BB – FU 11 /24 kg
2.  miesto ELLA MOZOĽOVÁ /ŠKP BB – FU 13 /48kg
2. miesto NINA FILKOROVÁ /SKP BB – FU 13 – +63kg
2. miesto VIKTOR ADAM /DUKLA BB – MU 18/+81kg

3. miesto ELISA BUDA /SK JUDO DUKLA – FU 11/24kg
3. miesto Paula MATUSZEKOVÁ /SK JUDO DUKLA – FU 11/34kg
3. miesto  DAVID WURFL /SK JUDO DUKLA – MU 11/ 50kg
3. miesto  Nina ŠLANKOVÁ /UMB BB – FU 13 /28kg
3. miesto  Peter KYZEK /SK JUDO DUKLA – MU 13/-60kg
3. miesto  Daniela MELICHERČÍKOVÁ /UMB BB – FU 15/-52kg
3. miesto  Miloš KRAJČI /UMB BB – MU 18/-55kg
3. miesto  Ján SRŠEŇ SVK/UMB BB – MU 18/ -66kg
3. miesto  Alex BARTO /SK JUDO DUKLA – MU 18/-73kg