Svetielko nádeje usporiadalo počas uplynulého víkendu, v mesiaci september, kedy sa každoročne vo svete šíri povedomie o detskej onkológii, v Banskej Bystrici zážitkový benefičný festival pre rodiny s deťmi, ktoré sa liečili na detskej onkológii v Banskej Bystrici.

Mohli si tak aspoň trochu vynahradiť čas odlúčenia od rodiny a kamarátov. Na Svetielkofest prišli zahrať známe kapely S Hudbou vesmírnou a malinyJAM. Street dance tanečníci The Pastels predviedli zostrih svojho obľúbeného repertoára a pripravili pre deti tanečný workshop. Program zahŕňal mnoho ďalších aktivít. Všetci umelci svojou prítomnosťou a šírením dobrej nálady povzbudili deti, ktoré sa liečili alebo ešte stále liečia z onkologického ochorenia.

Odštartovali zbierku na Auto nádeje

Pre širšiu verejnosť bol Svetielkofest príležitosťou zabaviť sa a zároveň podporiť dobrú vec. Výťažok z predaja vstupeniek použije združenie na financovanie kúpy nového vozidla do Prepravnej služby Svetielka nádeje.

Detskí pacienti s onkologickým ochorením musia počas liečby pravidelne cestovať medzi ich domovom a nemocnicou v Banskej Bystrici, pri ktorej pôsobí Svetielko nádeje, a ktorá je jednou z troch nemocníc s pediatrickou onkologickou klinikou na Slovensku. Nie každá rodina má možnosť individuálnej dopravy, alebo prostriedky, aby si vhodnú dopravu zabezpečila.

„Vyčerpávajúca liečba chemoterapiou a rádioterapiou okrem rakoviny ničí aj obranyschopnosť organizmu dieťaťa. Vzhľadom na oslabenú imunitu je dôležité, aby detskí pacienti necestovali v hromadnej doprave, alebo v zbernej sanitke s inými chorými ľuďmi. Aj bežné bakteriálne a vírusové ochorenia skomplikujú liečbu, ktorou deti prechádzajú,” upozorňuje Pavel Bician, predseda občianskeho združenia Svetielko nádeje.

Svetielko nádeje poskytuje bezplatnú prepravu detským onkologickým pacientom a osobe, ktorá ich sprevádza, na hospitalizácie, ambulantnú liečbu a kontrolné vyšetrenia od marca 2008. Prepravu združenie zabezpečuje aj na liečbu v zahraničí. Ak je to nevyhnutné, prepravu Svetielko nádeje zabezpečuje aj počas víkendov, kedy sú šoféri v pracovnej pohotovosti.

Počas Svetielkofestu bola spustená zbierka cez crowfoundingový portál startlab.sk. „Vďaka projektu Prepravná služba poskytujeme bezplatnú prepravu detským onkologickým pacientom už 15 rokov. Za ten čas sme s detskými pacientmi absolvovali prepravy na hospitalizácie, ambulantnú liečbu a kontrolné vyšetrenia, ale aj na výkony zdravotných úkonov v zahraničí a najazdili sme vyše milión kilometrov,” upresňuje Bician. Po príspevku cez Startlab budú môcť darcovia za odmenu  získať symbolický darček zo Svetielka nádeje, ale napríklad aj len dobrý pocit z pomoci ťažko chorým deťom.

Podporiť deti s onkologickým ochorením môže aj verejnosť

Zbierka bude trvať 45 dní s cieľom vyzbierať 45 000 eur. „Od vzniku prepravnej služby sme vykonali veľké množstvo prepráv po Slovensku, ale aj do zahraničia, kde sú deti taktiež operované. Je pochopiteľné, že autá, ktoré máme k dispozícii, treba často obmieňať, aby spĺňali bezpečnostný a zdravotný štandard pre našich pacientov,” vysvetľuje riaditeľ Svetielka nádeje Igor Obšajsník, „Preto sme sa rozhodli spustiť projekt Auto nádeje – veľká pomoc malým hrdinom.”

Prepravná služba Svetielka nádeje vybaví denne priemerne tri prepravy. Častokrát v zime ide auto ešte skôr ako odhŕňací pluh a musí vedieť prejsť aj po takýchto cestách, keďže vyšetrenia začínajú v nemocnici už od skorého rána. Preto musí byť auto dostatočne výkonné a mať pohon 4×4, aby zvládlo aj ťažšie terény a samozrejme musí byť bezpečné a priestranné. Verejnosť môže zbierku na Auto nádeje podporiť na cez crowfoundingový portál startlab.sk.