V prvú júnovú sobotu sa v Banskej Bystrici uskutočnil jediný večerný maratón v strednej Európe a tretí najväčší maratón na Slovensku, z ktorého vám prinášame aj fotogalériu.

Vyše tisíc pretekárov sa v sobotu 5. júna postavilo na štart Banskobystrického maratónu. Zatiaľ čo v prvých ročníkoch museli pretekári prejsť členitým terénom centra mesta, od roku 2018 sa trať zmenila na rýchlu okruhovú. Aj tento rok tak bežci, kolobežkári, či korčuliari pretekali najmä popri rieke Hron, s čím tradične súviseli aj dopravné obmedzenia. Tento rok však chýbal tradičný cieľ na Štiavničkách, ktoré prechádzajú rekonštrukciou.

Pretekári naháňali čo najlepšie časy v rôznych kategóriách. Okrem tradičného bežeckého maratónu a polmaratónu sa mohli prihlásiť aj do hobby behu na 3,4 km, či do 21 kilometrov dlhých pretekov na korčuliach, alebo športovej kolobežke. Práve inline korčuliari a kolobežkári sa v rámci Banskobystrického maratónu zúčastnili aj Majstrovstiev Slovenska v danej disciplíne. Mesto pod Urpínom v sobotu privítalo aj neoficiálne Majstrovstvá Sveta v polmaratóne naboso.

Banskobystrický maratón sa uskutočnil za účasti najmä domácich bežcov. Maratónsku trať zabehol najrýchlejšie Taras Ivaniuta z klubu Reštartni sa.sk, ktorý dosiahol čas 2:29:26. O takmer päť a pol minúty zaostal druhý Miroslav Ilavský z dubnického Jogging klubu. Tretiu priečku so stratou viac ako deväť minút obsadil Tomáš Michalec z Maratón klubu Rajec.

Rovnako ako v roku 2019, aj tento rok ovládla ženský maratón Iveta Furáková zo Svetielka nádeje, ktorá zabehla 42 kilometrov dlhú trať v čase 2:57:19. Najväčšie zastúpenie mal už tradične polmaratón, na ktorého štart sa postavilo 517 bežcov. Polmaratón zabehol najrýchlejšie (1:11:56) Martin Rusina z Bratislava Marathon Sport Clubu. Spomedzi žien bola na polovičnej maratónskej trati s časom 1:24:02 najrýchlejšia Zuzana Gejdošová, reprezentujúca Poprad a ŠKP Bratislava.

V rámci štafiet zvíťazil tím Bratislava Runners, v zložení Martin Turčin, Adam Riapoš, Maroš Gáll. Na štart sa postavilo aj šesť bosých bežcov a jedna bosá bežkyňa. Rovnako ako pred dvomi rokmi, vyhral opäť Lukáš Cintula, ktorý zabehol 21 kilometrov dlhú trať naboso v čase 1:2257.

Ako to na Banskobystrickom maratóne 2021 vyzeralo, si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii.