Vinspacirka, Banska Bystrica, 31.5.2014Uplynulý víkend bol bohatý na množstvo podujatí najmä pre najmenších, no na svoje si prišli aj tí skôr narodení. Teda, pokiaľ majú radi dobré víno. Práve pre nich pripravil banskobystrický Cech hostinských už po druhý rok špecializované podujatie predstavujúce popredné vinárstva.

V siedmich zapojených podnikoch na banskobystrickom námestí sa v sobotu popoludní prezentovala až dvadsiatka vinárov zo Slovenska i Čiech. Návštevníkov zaujali napríklad malokarpatské vína, ale aj napríklad aj vína pochádzajúce z juhu Banskobystrického kraja. Návštevníci podujatia v cene lístka okrem desiatich bobulí na nákup celých fliaš, špeciálnych ochutnávok, či napríklad aj kúpy dobrých syrov, ktoré neodmysliteľne patria k vínu, získali aj možnosť hlasovať za najlepšie víno. Výsledky by mali byť známe počas týždňa. Návštevníci si mohli priamo na Námestí SNP vyskúšať sabráž, techniku netradičného otvárania fliaš sektu, a atmosféru podvečer dotvorili aj koncerty miestnych hudobníkov.

„Súčasťou myšlienky vzniku Cechu hostinských bolo vrátiť život na vyľudnené námestie. Aj preto sme už tento rok usporiadali Coffee fiestu a na leto pripravujeme aj pivný festival,“ uviedol predseda Cechu hostinských Ladislav Lukáč. Prevádzkovateľom podnikov v centre sa ich cieľ jednoznačne darí napĺňať, veď oproti vlaňajšiemu ročníku Wine festivalu sa pri tohtoročnej Vínšparícke záujem verejnosti výrazne zvýšil.