Jedným z množstva podujatí, ktoré spestrili uplynulú sobotu v Banskej Bystrici, bol obľúbený jarmok v areáli SOŠ Pod Bánošom. Na rudlovskom kopci sa uskutočnilo Otváranie Banoša, ktoré prinieslo prezentáciu a predaj výrobkov farmárov z nášho kraja, ale priblížilo aj ďalšie tradičné remeslá a samozrejme, dobré jedlá.

Podujatie sa aj tento rok tešilo veľkému záujmu návštevníkov, ktorých tam z ďalších kútov mesta zvážala aj kyvadlová doprava. Okrem stánkov s rozličnými výrobkami farmárov z Banskobystrického kraja, nechýbalo ani množstvo sprievodných aktivít. Popri tých, ako každý rok, k dobrej nálade zahrala ľudová hudba Makovcov.

Pre deti bolo pripravené predstavenie Divadla pod balkónom a na pravé poludnie aj detská škola varenia. Popoludní sa potom mohli vzdelávať aj tí skôr narodení pri ukážkach rezu a vrúbľovania ovocných stromčekov.

Nechýbali ani ukážky sokoliarstva, včelárstva či apiterapie, ale napríklad aj jazda na koňoch. Tradičné jedlá a remeslá z nášho regiónu prezentovali desiatky šikovných ľudí.

Podujatie aj tentokrát pripravila Stredná odborná škola pod Bánošom a spoluorganizátori, občianske združenia Vidiecke partnerstvo banskobystrického kraja a Tradičná chuť regiónov Slovenska spolu s mestom Banská Bystrica. Už teraz sa mnohí tešia na to, keď sa na tomto rudlovskom kopci znovu stretnú – pri tradičnom Zatváraní Banoša na jeseň.