Pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí sa tie banskobystrické opäť spojili so zvolenskými a v rámci podujatia Noc múzeí a galérií lákali svojich návštevníkov na špeciálne prehliadky, podujatia či koncerty, ktoré trvali až do polnoci.

Aj tento rok boli pre návštevníkov pripravené obľúbené atrakcie, ako nočné sprístupnenie hodinovej veže na Námestí SNP, ale aj spojenie mesta pod Urpínom špeciálnym historickým vlakom Klubu historickej techniky vo Zvolene s mestom pod Pustým hradom, kde múzeá a galérie rovnako otvorili svoje brány verejnosti.

Do podujatia sa v našom regióne v uplynulú sobotu zapojili Literárne a hudobné múzeum pri ŠVK v Banskej Bystrici, a to vrátane expozície v Pamätnom dome Jozefa Gregora Tajovského či Pamätnej izbe Pavla Tonkoviča v Podkoniciach, Stredoslovenské múzeum so svojimi expozíciami v centre mesta, ale aj v Radvani, Stredoslovenská galéria či Múzeum SNP.

Vo Zvolene to boli Lesnícke a drevárske múzeum a tiež Slovenská národná galéria vo Zvolenskom zámku. Za symbolické vstupné vo výške 1 € mali návštevníci možnosť od popoludnia až do polnoci navštíviť všetky zapojené expozície a sprievodné podujatia a využiť tiež spomenutý vlak.