Noc múzeí a galérií, ktorá v uplynulú sobotu lákala za poznaním a zážitkami, sa na Slovensku uskutočnila už po štrnásty raz. Aj tento rok spojili sily banskobystrické múzea a galérie s tými zvolenskými a návštevníci si tak mohli v jeden deň pozrieť pripravené programy v oboch mestách.

Aj keď múzeá i galérie zostali v sobotu skutočne otvorené až do noci, špeciálnymi podujatiami lákali už od skorého popoludnia.

Múzeum SNP napríklad v sobotu ponúklo, v spolupráci s klubom vojenskej histórie Golian, možnosť spoznať život vojakov v dobovej zemľanke a nahliadnuť aj do vojenskej poľnej kuchyne. Stredoslovenské múzeum ponúklo kostýmové prehliadky, ale aj tvorivé dielne pre deti. A to vo všetkých svojich expozíciách v Matejovom dome v areáli mestského hradu, Thurzovom dome i Tihányiovskom kaštieli v Radvani.

Vo všetkých troch svojich tunajších expozíciách pripravila mimoriadne prehliadky aj Stredoslovenská galéria. Lákala tak k návšteve Bethlenovho Domu, Pretória, kde bolo pre deti pripravené aj premietanie animovaných filmov či vo Vile Dominika Skuteckého na Hornej ulici. Tam prebiehali komentované prehliadky expozície, ale program bol pripravený aj v záhrade vily. Tam sa uskutočnila napríklad detská čitáreň, ktorú pripravilo kníhkupectvo Artforum a Literárna baša a neskôr aj koncert hudobnej skupiny bratov Havlíkovcov Clube de esquiar.

Štátna vedecká knižnica, pod ktorú spadá hneď niekoľko muzejných expozícií lákala na svoje nádvorie napríklad na divadelné predstavenie pre deti v podaní Divadla Hotel Maria a viac o bábkarských tradíciách v Banskej Bystrici sa návštevníci mohli dozvedieť v Bábkarskom salóne. Skrátka neprišli ani návštevníci expozície v pamätnom dome Jozefa Gregora Tajovského v Tajove, kde podvečer prebiehalo živé čítanie.

A pripravená bola aj večerná návšteva banskobystrického evanjelického i katolíckeho cintorína, počas ktorej zazneli aj úryvky z najznámejších diel slovenskej literatúry či vážnej hudby od autorov, ktorí našli práve na týchto miestach svoj večný odpočinok.

Mimoriadny záujem bol aj o návštevu mestskej hodinovej veže, ktorá bola mimoriadne otvorená až do polnoci. Keďže je na ňu z bezpečnostných dôvodov vpúšťaný len obmedzený počet návštevníkov, práve tu sa tvorili dlhé rady, keďže takýto pohľad na nočnú Banskú Bystricu sa veru nenaskytá každý deň.

Medzi Banskou Bystricou a Zvolenom opäť premával aj špeciálny dobový vlak a v cene symbolického 1-eurového vstupného mali návštevníci múzeií aj možnosť bezplatnej prepravy v banskobystrickej i zvolenskej MHD.

A do Zvolena sa zájsť oplatilo. Na Zvolenskom zámku prebiehal počas víkendu totiž festival Zabudnuté remeslá. Program tam pripravila aj Slovenská národná galéria, ktorá pripravila prednášky k vystaveným dielam, ale napríklad aj koncert univerzitného komorného orchestra Mladosť. Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene spestrilo návštevníkom deň i večer rozličnými tvorivými dielňami pre deti, ale aj diskusiou či autorským čítaním Alexandry Pavelkovej a nočnou prehliadkou múzea.