Centrum Banskej Bystrice už naplno žije sviatočnou atmosférou. Mikuláš v utorok rozsvietil aj 18-metrový smrek, ktorý z areálu futbalového ihriska v Tajove priviezli na Námestie SNP už pred dvomi týždňami.

Po dvoch rokoch, kedy pre protiepidemické opatrenia tradičné vianočné trhy nahrádzali len stánky na terasách podnikov, sa do Banskej Bystrice vracajú tradičné vianočné trhy.

Prvé stánky Vianočných trhov na Námestí SNP a Námestí Štefana Moyzesa sa otvorili už prvého decembra. Išlo o stánky s punčom, vareným vínom, klobáskami, lokšami a ďalším občerstvením, ktoré v centre mesta zostanú do 26. decembra.

Práve od utorka, 6. decembra, sa spolu s návštevou Mikuláša otvorili aj remeselné stánky predajcov, ktoré budú v rovnakej lokalite k dispozícii do 22. decembra.

Predajné miesta pritom trhovníkov vôbec nevyjdú lacno. Zatiaľ čo predajcovia výrobkov zaplatia za predajné miesto od dvesto eur, predajcovia jedál a nápojov minimálne 5 až 6 tisíc eur.

Práve Mikulášskym podvečerom na banskobystrickom námestí odštartoval program tohtoročných Banskobystrických Vianoc.

Na pódiu na Námestí SNP sa počas nasledujúcich dvoch týždňoch odohrajú hudobné, divadelné i folklórne vystúpenia, ktoré budú dotvárať atmosféru trhov. Už v piatok, 9. decembra o 17-tej hodine to bude napríklad koncert a’cappely OTTO VOCE, vo štvrtok 15. decembra dámske spevácke kvarteto Lamour a 16. decembra o 17-tej so svojimi vianočnými piesňami aj Robo Opatovský.

Pred Vianocami nebude chýbať ani tradičný živý Betlehem v podaní Spoločnosti veselých šermiarov Cassanova. Banskobystričania si budú môcť tradičný biblický príbeh v ich podaní pozrieť 21. decembra. Ďalší kultúrny program bude prebiehať aj v Robotníckom dome či banskobystrických kostoloch.